szabolaco
29.01.11,12:33
Po mame som zdedil v osobnom vlastníctve 1/4 bytu v roku 2001, ďalšiu 1/4 po otcovi v roku 2008, a polovičku bytu nakolko som ho ja užíval mi brat daroval dňom nadobudnutia 23.7.2010. Od 1.1.20010 byt prenajímam a je registrovaný danovým úradom v zmysle zmluvy o nájme len za náklady bytu bez zisku na nájme.
Mám záujem vedieť, či sa vzťahuje na mňa zákon o odvedení dane z prímu, pokial tento byt v dnešnej dobe predám, a v prípade že sa ma to zo zákona týka aká je vysoká. Počul som, že táto daň sa na mňa nevzťahuje, pokiaľ som byt zýskal do roku 2011.
Ďakujem. ( v prípade nejasnosti môjho výkladu - szabolaco@hotmail.com)
Mária27
30.01.11,18:22
Nemal by si platiť daň z príjmu, lebo si sa stal spoluvlastníkom dedením v priamom rade pred viac ako piatimi rokmi. Od januára t.r. sa vypúšťa len oslobodenie z dvojročného trvalého pobytu.

§ 9
Príjmy oslobodené od dane
(1) Od dane je oslobodený príjem
b) c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) ...