Maja-88
29.01.11,15:42
Chcem poprosiť o radu - ak uplatňujem DPH pri dod.fa podľa zdaniteľného dňa plnenia v JÚ, bez ohľadu na to, či bola faktúra uhradená, ako si najlepšie potom odsúhlasiť DPH - podľa evidencie dod. fa a podľa denníka kde sú naúčtované aj pokladničné doklady daného mesiaca? Ako potom účtovať v denníku keď je faktúra uhradená napr. nasledujúci mesiac, aby mi to nerátalo do DPH - program ALFA?
Díky Maja
rodina1
29.01.11,15:43
Chcem poprosiť o radu - ak uplatňujem DPH pri dod.fa podľa zdaniteľného dňa plnenia v JÚ, bez ohľadu na to, či bola faktúra uhradená, ako si najlepšie potom odsúhlasiť DPH - podľa evidencie dod. fa a podľa denníka kde sú naúčtované aj pokladničné doklady daného mesiaca? Ako potom účtovať v denníku keď je faktúra uhradená napr. nasledujúci mesiac, aby mi to nerátalo do DPH - program ALFA?
Díky Maja
Aj pri zaevidovaní došlej faktúry a následnom zápise do knihy záväzkov, sa ťa program pýta, či zapísať aj DPH. Potvrdíš. To isté je aj pri VPD.
Ak si chceš odsúhlasiť, čo sa ti v príslušnom mesiaci dostalo do evidencie DPH, máš dva spôsoby:
1) Na hornej lište si dáš Evidencia - a potom DPH. Vyberieš príslušný mesiac.
2) Na hornej lište si dáš Zostavy - a tam vyberieš DPH. Buď si dáš Zdaniteľné obchody a vyberieš príslušné mesiace. Zobrazí sa ti zostava, kde budú všetky PPD a odberateľské faktúry.
Alebo si dáš Odpočítanie dane a tiež vyberieš príslušné mesiace. Zobrazí sa ti zostava, kde budú všetky VPD a dodávateľské faktúry.
Maja-88
30.01.11,08:17
Aj pri zaevidovaní došlej faktúry a následnom zápise do knihy záväzkov, sa ťa program pýta, či zapísať aj DPH. Potvrdíš. To isté je aj pri VPD.
Ak si chceš odsúhlasiť, čo sa ti v príslušnom mesiaci dostalo do evidencie DPH, máš dva spôsoby:
1) Na hornej lište si dáš Evidencia - a potom DPH. Vyberieš príslušný mesiac.
2) Na hornej lište si dáš Zostavy - a tam vyberieš DPH. Buď si dáš Zdaniteľné obchody a vyberieš príslušné mesiace. Zobrazí sa ti zostava, kde budú všetky PPD a odberateľské faktúry.
Alebo si dáš Odpočítanie dane a tiež vyberieš príslušné mesiace. Zobrazí sa ti zostava, kde budú všetky VPD a dodávateľské faktúry.
Díky za radu, robila som to tiež tak, len som chcela mať istotu. Zmiatla ma jedna debata o tom,že v JÚ sa uplatňuje odpočet až pri uhradení dod. faktúry a nie podľa dňa zdanit. plnenia. To platilo do r. 2003, vy to ako robíte? V zákona o DPH §49 to jednoznačne tiež nehovorí. Díky Maja
rodina1
30.01.11,10:32
Díky za radu, robila som to tiež tak, len som chcela mať istotu. Zmiatla ma jedna debata o tom,že v JÚ sa uplatňuje odpočet až pri uhradení dod. faktúry a nie podľa dňa zdanit. plnenia. To platilo do r. 2003, vy to ako robíte? V zákona o DPH §49 to jednoznačne tiež nehovorí. Díky Maja

Zákon o dani z pridanej hodnoty

Odpočítanie dane

§ 49
Odpočítanie dane platiteľom
1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

následne na to:
Daňová povinnosť
§ 19
Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby


(1) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru. Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník. Pri prevode alebo prechode nehnuteľnosti je dňom dodania deň odovzdania nehnuteľnosti do užívania, ak je tento deň skorší ako deň zápisu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností. Pri dodaní stavby na základe zmluvy o dielo alebo inej obdobnej zmluvy je dňom dodania deň odovzdania stavby. Pri dodaní tovaru podľa § 8 ods. 1 písm. c) je dňom dodania tovaru deň odovzdania tovaru nájomcovi.


(2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby.

a tiež:

§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane


(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

(3) Ak je účtovným obdobím platiteľa hospodársky rok, na účely odseku 2 sa kalendárnym rokom rozumie hospodársky rok.

(4) Odpočítanie dane platiteľ vykoná tak, že od celkovej výšky dane za príslušné zdaňovacie obdobie odpočíta celkovú výšku odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie.