zk24
29.01.11,18:20
Ahojte,

chcela by som sa spýtat na Vás názor na danú vec:

1) dve živnostníčky si prenajali jednu miestnost, kde sa rozhodli podnikat (kazdá za seba). Zmluva o nájme je iba jedna, na ktorej vystupuju o obidve uctovnicky zivnostnicky ako nájomkyne. Je tam uvedená jedna suma za prenájom. Zivnostnícky sa dohodli ze to platí jedna z uctu a druhá jej dáva polovicku v hotovosti. Doklady o uhrade má iba jedna zo zivnostnícok (A). Aby vsak do nakladov dostala najomne aj ta druha (B), moze vystavit zivnostnicka "A" fakturu za najomne pre zivnostnicku "B"? Nieco ako prefakturovanie sluzieb? Moze vystavit zivnostnicka "A" fakturu za najomne, ked nejde o jej priestor?

2) tieto dve zivnostnicky si priestor spolocne zariadili - nabytok, sanita,.... Blocky ma v uschove iba zivnostnicka "A". Naklady delili 50:50. Platila vzdy
zivnosticka "A" a "B" jej davala v hotovosti polovicku. Moze tato zivnostnicka "A" vystavit fakturu na polovicu zariadenia? Staci jedna faktura na konci roka? Tych blockov je asi 50. Kedze maju spolocny priestor, nebolo mozne kupit jednu skrinu na polovicu.

Alebo prosim poradte ako to legalne osetrit aby svoj podiel nakladov dostali do uctovnictva obe uctovnicky zivnostnicky?

Dakujem.
Tweety
29.01.11,17:24
Ahojte,

chcela by som sa spýtat na Vás názor na danú vec:

1) dve živnostníčky si prenajali jednu miestnost, kde sa rozhodli podnikat (kazdá za seba). Zmluva o nájme je iba jedna, na ktorej vystupuju o obidve uctovnicky ako nájomkyne. Je tam uvedená jedna suma za prenájom. Zivnostnícky sa dohodli ze to platí jedna z uctu a druhá jej dáva polovicku v hotovosti. Doklady o uhrade má iba jedna zo zivnostnícok (A). Aby vsak do nakladov dostala najomne aj ta druha (B), moze vystavit zivhnostnicka "A" fakturu za najomne pre zivnostnicku "B"? Nieco ako prefakturovanie sluzieb? Moze vystavit zivnostnicka "A" fakturu za najomne, ked nejde o jej priestor?

2) tieto dve zivnostnicky si priestor spolocne zariadili - nabytok, sanita,.... Blocky ma v uschove iba zivnostnicka "A". Naklady delili 50:50. Platila vzdy
zivnosticka "A" a "B" jej davala v hotovosti polovicku. Moze tato zivnostnicka "A" vystavit fakturu na polovicu zariadenia? Staci jedna faktura na konci roka? Tych blockov je asi 50. Kedze maju spolocny priestor, nebolo mozne kupit jednu skrinu na polovicu.

Alebo prosim poradte ako to legalne osetrit aby svoj podiel nakladov dostali do uctovnictva obe uctovnicky?

Dakujem.mimotemy
A tie dve nevedia ako z kola von, keď sú účtovníčky?:confused: K problému, urobila by som zmluvu medzi nimi dvoma. A na jej základe by som fakturovala.
zk24
29.01.11,17:25
Su to kozmeticky :(
Tweety
29.01.11,17:26
Veď si napísala, že účtovníčky.
zk24
29.01.11,17:26
aha, uz viem preco.... posledna veta... tam malo byt obe zivnostnicky, nie uctovnicky :D :D :D :D Mne uz pekne hrabe :D
Tweety
29.01.11,17:27
No, pokiaľ len pre seba, ešte to nie je s tebou také zlé. A účtovníčky máš nie len v poslednej vete, máš to hneď na začiatku. :---
zk24
29.01.11,17:29
Boze :D :D :D Ide o kozmetičky, využivajuce spolocny priestor aj zariadenie.... Boze, idem na kavu zatial.
Zita5
29.01.11,18:20
Ahojte,

chcela by som sa spýtat na Vás názor na danú vec:

1) dve živnostníčky si prenajali jednu miestnost, kde sa rozhodli podnikat (kazdá za seba). Zmluva o nájme je iba jedna, na ktorej vystupuju o obidve uctovnicky zivnostnicky ako nájomkyne. Je tam uvedená jedna suma za prenájom. Zivnostnícky sa dohodli ze to platí jedna z uctu a druhá jej dáva polovicku v hotovosti. Doklady o uhrade má iba jedna zo zivnostnícok (A). Aby vsak do nakladov dostala najomne aj ta druha (B), moze vystavit zivnostnicka "A" fakturu za najomne pre zivnostnicku "B"? Nieco ako prefakturovanie sluzieb? Moze vystavit zivnostnicka "A" fakturu za najomne, ked nejde o jej priestor?

2) tieto dve zivnostnicky si priestor spolocne zariadili - nabytok, sanita,.... Blocky ma v uschove iba zivnostnicka "A". Naklady delili 50:50. Platila vzdy
zivnosticka "A" a "B" jej davala v hotovosti polovicku. Moze tato zivnostnicka "A" vystavit fakturu na polovicu zariadenia? Staci jedna faktura na konci roka? Tych blockov je asi 50. Kedze maju spolocny priestor, nebolo mozne kupit jednu skrinu na polovicu.

Alebo prosim poradte ako to legalne osetrit aby svoj podiel nakladov dostali do uctovnictva obe uctovnicky zivnostnicky?

Dakujem.

Táto forma podnikania ,Tebou popísaná má podobu združenia .

Keby sa jednalo len o využívanie spoločných priestorov dalo by to riešiť
Združením podnikajúcich v spoločnom priestore.
Je to forma združenia, ktorá sa využíva najmä u živnostníkov, keď viacero samostatných podnikateľov vykonáva svoju podnikateľskú činnosť v spoločnom priestore. V zmluve o združení si len dohodnú výšku svojich podielov, ktorými prispievajú na úhradu spoločných nákladov prevádzky.

Ale ak už vynaložili spoločne finančné prostriedky na zariadenie , tak to spíš do jednej zmluvy a na základe tejto zmluvy im uplatníš výdavky v pomere na každú podnikateľkutj50:50 .Všetko záleží od dohody, ale musí byť písomná .Taktiež dohodnúť vhodný spôsob a určenie osoby , ktorá bude viesť účtovnú evidenciu o nákupe spoločného obchodného majetku a platbách nájmu .
Zita5
29.01.11,18:31
mimotemy
A tie dve nevedia ako z kola von, keď sú účtovníčky?:confused: K problému, urobila by som zmluvu medzi nimi dvoma. A na jej základe by som fakturovala.

Považujem fakturáciu za zbytočnú.A vlastne čo by fakturovala , 1/2 skrinky, 1/2 umývadla ?
Tweety
29.01.11,18:34
Považujem fakturáciu za zbytočnú.A vlastne čo by fakturovala , 1/2 skrinky, 1/2 umývadla ?
A prečo takto. Veď spočíta všetky spoločné náklady a rozdelí na polovicu. Ako by ich inak dostala do účtovníctva? Faktúra, alebo zmluva, to je jedno, na akom základe.
zk24
29.01.11,18:40
Ja idem robit uctovnictvo iba pre zivnostnicku "A". Dostala som v obalke blocky ktore boli spolocne, vratane zmluvy o najme.

Mam to teda iba jednoducho spocitat a uplatnit iba 50% a nic dalej nemusim riesit? Pripadne asi okopirovat vsetky blocky a dat zivnostnicke "B", aby si mohla uplatnit tiez 50%?

Mozem spravit nejaku pisomnu zmluvu, kde sa dohoduju, ze zariadia priestor spolocne, a naklady si budu delit pomerom 50:50. To je najmenej. Ak to takto bude samozrejme stacit.
Zita5
29.01.11,18:40
A prečo takto. Veď spočíta všetky spoločné náklady a rozdelí na polovicu. Ako by ich inak dostala do účtovníctva?

Členovia v združení , teda forma, ako som uviedla hore , by si fakturovať nemali .

Je to riadna forma združenia , ale nie za účelom dosiahnutia zisku , ale za účelom užívania spoločných priestorov a kúpy zariadenia .
Tweety
29.01.11,18:41
Členovia v združení , teda forma, ako som uviedla hore , by si fakturovať nemali .

Je to riadna forma združenia , ale nie za účelom dosiahnutia zisku , ale za účelom užívania spoločných priestorov a kúpy zariadenia .
To je síce pravda, ale oni majú združenie? Nepíše o tom nič.
zk24
29.01.11,18:44
Oni ziadne zdruzenie nezakladali, nevedeli ze by to takto nemali robit. Stretli sa dve kamaratky a dohodli sa to budu robit v jednom spolocnom priestore. Ked ma oslovili asi pred rokom, ja osobne som im radila s.r.o., kde budu spolocnicky, ale z nich kazda ma svoju vlastnu klientelu, preto chceli evidenciu vlastnych trzieb kazda zvlast. V tomto prenajaom priestore su oddelene jednou prieckou, ale "cakaren", sanita, naparovac a take veci su spolocne.


Ja vlastne ani netusim ako uplatnovat odpisy dlhodobeho majetku ked to zaplatili spolu :mee: Nikdy som sa s takymto podnikanim nestretla :(
Zita5
29.01.11,18:46
Oni ziadne zdruzenie nezakladali, nevedeli ze by to takto nemali robit. Stretli sa dve kamaratky a dohodli sa to budu robit v jednom spolocnom priestore. Ked ma oslovili asi pred rokom, ja osobne som im radila s.r.o., kde budu spolocnicky, ale z nich kazda ma svoju vlastnu klientelu. V tomto prenajaom priestore su oddelene jednou prieckou, ale "cakaren", sanita, naparovac a take veci su spolocne.

Aby ste ma pochopili , navrhla som formu , akou by sa to dalo riešiť .Tu ani nie je problém nájom, ja vidím problém v zariadení , ktoré si kupovali spoločne - sú spoluvlastníčky . Však to mali robiť nejak inak , aby veci boli v poriadku .Mali sa vopred s Vami dohodnúť .
Podľa môjho názoru prefaktúrovať náklady nie je to najlepšie možné riešenie .
zk24
29.01.11,18:50
Mozem skusit teda este spocitat blocky a pokusit sa ich rozdelit priblizne na dve rovnake "kôpky" a každej dať jednu.

Ale mne osobne sa toto nie veľmi pači.
Zita5
29.01.11,18:58
Mne sa spočítanie bločkov taktiež nepáči a ani fakturácia .Nezabúdajte , že spoločné výdavky budú mať počas celého podnikania , nie len v roku 2010.Aký poriadok si spravíte taký budete mať .

Pozrite si túto tému http://www.porada.sk/t76660-zdruzenie-fo-suhrn-tem.html a v tej téme je jeden materiál, ktorý priložila dávno dávno lenkak a tam máte formy združenia ...na konci tohto príspevku je http://www.porada.sk/83636-post18.html
Tweety
29.01.11,19:00
Mne sa spočítanie bločkov taktiež nepáči a ani fakturácia .Nezabúdajte , že spoločné výdavky budú mať počas celého podnikania , nie len v roku 2010.Aký poriadok si spravíte taký budete mať .

Pozrite si túto tému http://www.porada.sk/t76660-zdruzenie-fo-suhrn-tem.html a v tej téme je jeden materiál, ktorý priložila dávno dávno lenkak a tam máte formy združenia ...na konci tohto príspevku je jeden veľmi dobrý materiál http://www.porada.sk/83636-post18.html
Za rok 2010 už s tým združením nič nespravia, ale pre budúcnosť to bude lepšie riešenie:).
zk24
29.01.11,19:02
Mne sa spočítanie bločkov taktiež nepáči a ani fakturácia .Nezabúdajte , že spoločné výdavky budú mať počas celého podnikania , nie len v roku 2010.Aký poriadok si spravíte taký budete mať .

Pozrite si túto tému http://www.porada.sk/t76660-zdruzenie-fo-suhrn-tem.html a v tej téme je jeden materiál, ktorý priložila dávno dávno lenkak a tam máte formy združenia ...na konci tohto príspevku je http://www.porada.sk/83636-post18.html

No, vsetko ostatne si uz platia kazda zvlast, co sa tyka kremov a takych veci. A keby zivnostnicka "A" nefakturovala 1/2 skrinky, ale vyfakturovala by jej nejaky najom hnutelnych veci (v takej sume, co bude zodpovedat 1/2 nakladov na zariadenie (inventaru)) a vsetky blocky by som dala do uctovnictva zivnostnicky "A"?

Ja im to vysvetlim, aby nemali spolocne naklady trebars v buducnosti, ak sa to bude dat. Len potrebujem legalne vyriesit rok 2010 pre zivnostnicku "A" a nezavarit zivnostnicke "B".

P.s. dakujem za linku, idem si ju pozriet.
Zita5
29.01.11,19:18
No, vsetko ostatne si uz platia kazda zvlast, co sa tyka kremov a takych veci. A keby zivnostnicka "A" nefakturovala 1/2 skrinky, ale vyfakturovala by jej nejaky najom hnutelnych veci (v takej sume, co bude zodpovedat 1/2 nakladov na zariadenie (inventaru)) a vsetky blocky by som dala do uctovnictva zivnostnicky "A"?

Ja im to vysvetlim, aby nemali spolocne naklady trebars v buducnosti, ak sa to bude dat. Len potrebujem legalne vyriesit rok 2010 pre zivnostnicku "A" a nezavarit zivnostnicke "B".

P.s. dakujem za linku, idem si ju pozriet.

Ja som toho názoru , že sa im skreslí a zneprehľadní účtovníctvo a napokon,treba myslieť aj na fakt........... čo ak jedného dňa už nebudú pracovať v spoločných priestoroch a ich spoločný majetok sa odpredá .Ako sa budú vyrovnávať ? Čo bude potom ?
zk24
29.01.11,19:25
Ja viem, ze to nie je idealne riesenie, ale teda neviem ako z toho vykluckovat. Neuznat vobec tieto spolocne naklady, ani u jednej?
ego.mc
29.01.11,20:39
Za rok 2010 už s tým združením nič nespravia, ale pre budúcnosť to bude lepšie riešenie:).
Ak nie sú platkyne DPH, ešte by mohli.
zk24
29.01.11,20:44
Ani jedna nie je platcom DPH
Paula
29.01.11,20:49
Mozem skusit teda este spocitat blocky a pokusit sa ich rozdelit priblizne na dve rovnake "kôpky" a každej dať jednu.



:D......to je na utretie monitorčeka.

Mrník, ale nedalo mi.
marjankaj
29.01.11,21:14
Ak nie sú platkyne DPH, ešte by mohli.

No je tam ešte aj problém s registračnou pokladňou. Každá má svoju pokladňu?:eek:
zk24
29.01.11,21:15
No je tam ešte aj problém s registračnou pokladňou. Každá má svoju pokladňu?:eek:

Ano, každá má svoju.
Jedine co je spolocne je spolocne plateny najom (spolocna najomna zmluva), kedze ide o jeden priestor, a spolocne vybavenie priestoru.
ego.mc
30.01.11,00:28
No je tam ešte aj problém s registračnou pokladňou. Každá má svoju pokladňu?:eek:
V tom by som problém nevidel, ak by použili spôsob, aký navrhla Zita5 v príspevku č. 8.
Zita5
30.01.11,07:29
Takže asi takto :

1) vypracovať zmluvu (ktorej neoddeliteľnou súčasťou bude aj zmluva o nájme spoločných priestorov ), v ktorej sa určí predmet zmluvy a ošetria sa výdavky na spoločné priestory a zariadenie .V tejto zmluve si určia , ktorá z nich bude viesť účtovnú evidenciu .
2) U živnostíčky (ktorá bude poverená touto evidenciou platieb a evidenciou majetku spoločne zakúpeného do spoluvlastníctva ) vytvoríte u Vás v účtovnom SW samostatnú prevádzku , v ktorej budete účtovať spoločné výdavky .
3) Na konci roka túto prevádzku riadne účtovne uzavriete a každej živnostníčke do jej účtovníctva zaúčtujete cez účtovné uzávierkové operácie podiel v pomere 50:50 resp. tak ako sa dohodnú v zmluve , do výdavkov .Všetky doklady o platbách a nákupoch budú založené u poverenej živnostníčky.
3) Každá vo svojom daňovom priznaní si uvedie do poznámok skutočnosť , že z dôvodu využívania spoločných priestorov a spoločného zakúpenia majetku , vykazujú výdavky vo výške celkom xxxxxxxxxx a pod to uveďte podiel 50% a výšku podielu výdavku .K daňovému priznaniu priložíte každej fotokópiu zmluvy .

Takto to bude čisté , nebude sa tam kamuflovať , prelínať nejakým nájmom hnuteľných vecí a budú vedieť , že je to ich spoločný majetok , o ktorý sa budú musieť spoločne starať a ak by skutočne prišlo aj k predaju , tak obe majú nárok na podiel z predaja .

To je môj návrh , ja by som to takto riešila .

Ostatné vykonávanie ich podnikateľskej činnosti ako príjem za služby , výdavky za materiál si bude účtovať každá osobitne .Ale ako náhle tam vznikne nová skutčnosť o spoločných výdavkoch , tak automaticky treba spraviť dodatok k zmluve a podľa toho účtovať .
zk24
30.01.11,07:36
takato skutocnost sa predpokladam nahlasuje na DU, ci nie?

Ak ano, tak im to urcite navrhnem pre rok 2011. Ako to ale vyriesit s tym rokom 2010?

Ak sa to nenahlasuje, tak zmluvu mozeme spravit aj za rok 2010... teoreticky
Zita5
30.01.11,07:39
takato skutocnost sa predpokladam nahlasuje na DU, ci nie?

Ak ano, tak im to urcite navrhnem pre rok 2011. Ako to ale vyriesit s tym rokom 2010?

Ak sa to nenahlasuje, tak zmluvu mozeme spravit aj za rok 2010... teoreticky

Je to na diskusiu, aj na Porade je téma , ktorej som bola zúčastnená aj ja , povinnosť majú platitelia DPH.Je tu o tom aj téma , ak budem mať čas ju pohľadám a prilepím.Ja som zdieľala tiež ten názor, že aj neplatitelia sú povinní , ale z odpovedí z daňového úradu vyplývalo , že nemajú povinnosť .

Tu je téma , v ktorej diskutujem

http://www.porada.sk/t47301-zivnostnicky.html
zk24
30.01.11,08:38
Studujem, studujem, len ma napada jedna otazka, ciste hypoteticky:

Spolocne musia mat scasti aj naklady na jednu uctovnicku, kedze spolocne vydavky im bude niekto pocitat. Vyfakturuje sa im jedna suma za toto "spolocne" uctovnictvo a potom kazda zvlast svoju fakturu za zvysok uctovnictva. Co ale ak buduci rok jedna z nich bude mat tak vysoke prijmy ze 40 percentne pausalne vydavky ju vyjdu lepsie ako realne, a teda danove priznanie si spravi sama. Toto spolocne uctovnictvo sa musi spracovat tak ci tak, potom naklady na tu strednu cast uctovnictva bude znasat iba jedna zivnostnicka - ta ktora bude uplatnovat realne vydavky? :confused:

Alebo nie je mozna kombinacia realnych / pausalnych vydavkov v ich pripade?
Zita5
30.01.11,09:23
Studujem, studujem, len ma napada jedna otazka, ciste hypoteticky:

Spolocne musia mat scasti aj naklady na jednu uctovnicku, kedze spolocne vydavky im bude niekto pocitat. Vyfakturuje sa im jedna suma za toto "spolocne" uctovnictvo a potom kazda zvlast svoju fakturu za zvysok uctovnictva. Co ale ak buduci rok jedna z nich bude mat tak vysoke prijmy ze 40 percentne pausalne vydavky ju vyjdu lepsie ako realne, a teda danove priznanie si spravi sama. Toto spolocne uctovnictvo sa musi spracovat tak ci tak, potom naklady na tu strednu cast uctovnictva bude znasat iba jedna zivnostnicka - ta ktora bude uplatnovat realne vydavky? :confused:

Alebo nie je mozna kombinacia realnych / pausalnych vydavkov v ich pripade?

Čiste hypoteticky - toto všetko nemuselo byť , keby si rozmysleli spôsob podnikania .

Fakturovať každej za spracovanie účtovníctva v sume 100 % ....plus k tomu ďalší riadok vo faktúre by bol ........vedenie účtovníctva za spoločné užívanie priestorov v cene pomeru t.j. 50% .

Veľký chaos ........nemám rada, keď si podnikatelia povymýšľajú spôsob podnikania horúcou hlavou a neuvážene , lebo tomu nerozumia .
zk24
30.01.11,09:30
Len ja robim uctovnictvo iba jednej, ako si ta druha robi uctovnictvo neviem, ani ci si uplatnuje pausal alebo realne vydavky. Mam k dispozicii trebars vsetky spolocne blocky. Takze ja ich musim spracovat, bez ohladu na to ci ta druha si "svojich" 50% uplatni alebo vyuzije pausal. A preto tu druhu mozno vobec nezaujima ze sa tu nieco uctuje, lebo si riesi veci po svojom....

Ona ziadne vydavky na uctovnictvo mozno neocakava, lebo DP s pausalom si spracuje aj sama.
zk24
30.01.11,09:33
Čitam všetky tie prispevky o združeniach ale vsade sa pise ze takito zivnostnici by mali dosahovat aj spolocne prijmy, nielen vydavky. Tieto dve slecny maju vsetko osobitne, OKREM - najomneho za priestor a vydavky na spolocne priestory (inventar, cistiace prostriedky). Spocitala som tie spolocne blocky a dokopy to tvori sumu 2,000 €. Takze kazdej prislucha suma 1000 € vydavkov. Nechcem povedat ze je to smiesna suma, ale keby islo aspon o miliony :D
zk24
30.01.11,09:49
Este ma napadlo, ze im navrhnem aby tieto "spolocne" vydavky nevstupili do uctovnictva ani jednej z nich. Ide o sumu 1,000 eur pre kazdu. Maju blocik, zaplateny v hotovosti, nech sa dohodnu medzi sebou, mimo uctovnictva, ze je to ich vlastne zariadenie. Ziadne skrinky, komody, vesiaciky by nesli do uctovnictva.

Trebars od 1.3.2011 mozu zalozit zdruzenie a potom zacat uplatnovat taketo vydavky. Museli by pre tento rok ozeliet vydavky v tejto vyske (aj tak dosahuju stratu, takze tento rok sa im to na dani neodrazi) a buduci aj tak mozno budu uplatnovat pausal. Ak by sa spravila spatne ta zmluva o zdruzeni riskovali by nie malu pokutu o neskorej oznamovacej povinnsti na DU.

Bolo by toto riesenie?
Zita5
30.01.11,10:51
Čitam všetky tie prispevky o združeniach ale vsade sa pise ze takito zivnostnici by mali dosahovat aj spolocne prijmy, nielen vydavky. Tieto dve slecny maju vsetko osobitne, OKREM - najomneho za priestor a vydavky na spolocne priestory (inventar, cistiace prostriedky). Spocitala som tie spolocne blocky a dokopy to tvori sumu 2,000 €. Takze kazdej prislucha suma 1000 € vydavkov. Nechcem povedat ze je to smiesna suma, ale keby islo aspon o miliony :D

Mne sa zdá , že viac sa píše ako sa to nedá , a nie ako sa dá .:)

Príspevky o združeniach , sú podstatnou väčšinou za účelom spoločného podnikania a spoločného dosahovania príjmov , áno to je pravda , ale aj skutočnosť , že im išlo o dosahovanie spoločných príjmov .

Váš prípad je za účelom užívania spoločných priestorov .Zrejme ste nečítali mnou odporúčaný link , kde je v PDF dokument , v ktorom nájdete aj Váš prípad - že združenie sa uzatvára aj z dôvodov ....spoločné užívanie pristorov .

Ja už nemám čo k tomu napísať .Čo tu diskutujeme od večera , už ste to mohli mať spravené ;)Musíte sa už rozhodnúť čo a ako ...
Zita5
30.01.11,10:55
]Len ja robim uctovnictvo iba jednej,[/U] ako si ta druha robi uctovnictvo neviem, ani ci si uplatnuje pausal alebo realne vydavky. Mam k dispozicii trebars vsetky spolocne blocky. Takze ja ich musim spracovat, bez ohladu na to ci ta druha si "svojich" 50% uplatni alebo vyuzije pausal. A preto tu druhu mozno vobec nezaujima ze sa tu nieco uctuje, lebo si riesi veci po svojom....

Ona ziadne vydavky na uctovnictvo mozno neocakava, lebo DP s pausalom si spracuje aj sama.

Obe sú povinné si sadnúť a dať veci do poriadku.
Však im to vráťte, určite je taká možnosť a nech si to spracujú ich spôsobom .
marjankaj
30.01.11,16:51
Este ma napadlo, ze im navrhnem aby tieto "spolocne" vydavky nevstupili do uctovnictva ani jednej z nich. Ide o sumu 1,000 eur pre kazdu. Maju blocik, zaplateny v hotovosti, nech sa dohodnu medzi sebou, mimo uctovnictva, ze je to ich vlastne zariadenie. Ziadne skrinky, komody, vesiaciky by nesli do uctovnictva.

Trebars od 1.3.2011 mozu zalozit zdruzenie a potom zacat uplatnovat taketo vydavky. Museli by pre tento rok ozeliet vydavky v tejto vyske (aj tak dosahuju stratu, takze tento rok sa im to na dani neodrazi) a buduci aj tak mozno budu uplatnovat pausal. Ak by sa spravila spatne ta zmluva o zdruzeni riskovali by nie malu pokutu o neskorej oznamovacej povinnsti na DU.

Bolo by toto riesenie?

Zuzka neviem, čo riešiš.:confused: Koľko mala každá príjem? Aká by vyšla daň pri paušálnych výdavkoch? Tých 2000 € bločkov sa mi zdá taká malá suma, že by asi vyšli výhodnejšie paušálne výdavky 40%.
A tento rok nech si urobia tú zmluvu o združení. Nie som si teraz istý, či tú zmluvu treba oznámiť na DÚ ihneď, alebo až pri odovzdaní daňového priznania.:confused:
zk24
30.01.11,17:26
Zmluvu treba ohlasit do 15 dni. No, pri realnych vydavkoch budu mat dan nula. s pauslanymi tam budu dane. zajtra sa idem s nimi stretnut a vysvetlit im ako sa veci maju. a necham to na ich rozhodnuti, ci sa spise zmluva a oznamenie bude neskoro a teda pokuta bude, alebo sa vykaslu na spolocne blocky, nechaju si to ako sukromny majetok, ked budu chciet budu ho mozno moct predat svojim firmam neskor. na rok 2011 sa zmluva spravi. na rok 2010 chcem ich rozhodnutie
juskam
11.03.11,20:54
Ak majú dvaja SZČO uzatvorenú zmluvu o združeni v roku 1997, ktorej sa príjmy delia v pomere 65 : 35. A v roku 2010 si zmenili pomer delenie 55:45. Trebalo aj dodatok k zmluve oznámiť na DÚ. Alebo to stačí teraz uviesť v DP v mieste pre osobitné záznamy,že príjmy sú delené v takom pomere.
batorek
23.03.11,20:03
Dobrý večer.

No čítam ale nič som nevyčítala. Dvaja živnostníci spolu robili stavebné práce ale len jeden faktúroval. Celé peniaze išli pre jedného. Druhý mu
prefakturoval polovicu, takže peniaze by boli napoly, ale chceli by robiť paušalne výdavky lebo sa im to viac oplatí. Teraz ale neviem, čo ďalej
lebo čo dostal všetky peniaze za faktúry ako tú polovicu peňazí dá do výdaju? do 60% sa mu to nezmestí lebo aj spolovice bude mať ešte DZ.
Združenie nemaju a skutočné výdaje tiež majú málo. Prosím poradte neviem prísť na žiadné múdre riešenie. Kěd im to len tak rozdelím na polovicu keby prišla kontrola to nebude OK. Batorek