azalka118
29.01.11,19:49
Môze mi niekto poradiť ako uvediem na daňovom priznaní používanie súkromného motorového vozidla, ktorého vlastníkom je zamestnanec a použil ho na pracovné cesty? Musím uvadzať celý mesiac, ak ho použil len niekoľko dní v mesiaci. Iná možnosť tam asi nie je?
Tweety
29.01.11,18:50
Môze mi niekto poradiť ako uvediem na daňovom priznaní používanie súkromného motorového vozidla, ktorého vlastníkom je zamestnanec a použil ho na pracovné cesty? Musím uvadzať celý mesiac, ak ho použil len niekoľko dní v mesiaci. Iná možnosť tam asi nie je?
Áno, uvedieš celý mesiac, to je pomerná časť ročnej dane. Daňovník: 2a.
azalka118
29.01.11,18:51
Ďakujem pekne:)
Eva Póčová
15.11.11,14:02
:confused:Ahojte,
mohol by mi niekto pomôcť či má zamestnávateľ zaplatiť daň z MV za súkromné vozidlo zamestnanca, ktoré používa na pracovné cesty? Keby to bolo podnikanie je jasné že áno, ale môj problém je v tom, že zamestnávateľ je súkromná škola - nezisková organizácia nie jeto podnikanie. Škola má príjem len školné a dotáciu z MŠ SR, cestovné hradí učiteľovi, ktorý chodí vyučovať do iného mesta ako je sídlo školy.
Ďakujem
Eva Póčová
16.11.11,08:19
Prosím pomôžte mi, lebo nenájdem jednoznačný odpoveď na môj problém. Príjem školy je predmetom dane podľa §12 a nie podľa §6 ale je oslobodý podľa §13. Má škola zaplatiť daň z MV alebo nie?:( ďakujem
Eva Póčová
21.11.11,10:08
Naozaj mi nikto nepomôže s tou daňou z mot. voz. súkromnej školy ??:confused:
Xantypa
23.11.11,09:08
Dobrý deň,
pokiaľ zamestnanec používa súkromné motorové vozidlo na služobné účely, daň z motorových vozidiel neplatí ani zamestnávateľ (škola) a ani zamestnanec.
Zita5
23.11.11,09:26
Prosím pomôžte mi, lebo nenájdem jednoznačný odpoveď na môj problém. Príjem školy je predmetom dane podľa §12 a nie podľa §6 ale je oslobodý podľa §13. Má škola zaplatiť daň z MV alebo nie?:( ďakujem

Pozrite tu
Xantypa
24.11.11,08:47
Takže, ak som dobre pochopila, ak má zamestnávateľ so zamestnancom dohodu o používaní súkromného motorového vozidla zamestnanca na služobné cesty, musí zamestnávateľ za toto vozidlo zaplatiť daň z MV? To znamená, že zamestnávateľ sa prihlási na daň z MV a potom v daňovom priznaní spočíta koľko ciest bolo vykonaných v danom roku a zaplatí pomernú časť dane z MV? Či ako? :confused:
KEJKA
24.11.11,09:27
nemá ohlasovaciu povinnost - neposiela oznámenie, len uvedie auto v DMV a zaplatí alikvotnú časť podľa počtu mesiacov využívania.
Xantypa
24.11.11,13:14
A ak zamestnávateľ nemá žiadne služobné motorové vozidlo, musí sa predtým prihlásiť ako platiteľ dane z MV? A keď zamestnanec vykonaná len 1 cestu v mesiaci, musí aj za tento mesiac zaplatiť zamestnávateľ daň z MV ako za celý mesiac? Počíta sa to na mesiace či na dni? Robí sa to spätne? T.j. za rok 2011 do 31.1.2012 (tak ako pri SZČO)? A čo ak má zamestnávateľ napr. 8 zamestnancov, ktorí používajú na služobné cesty súkromné motorové vozidlo. To bude musieť za všetky tieto vozidlá zaplatiť daň z MV? :-( Jedná sa o neziskovú organizáciu, kde má na to zobrať peniaze? Poskytuje verejnoprospešné služby v kraji, veľa cestujú....., poskytujú poradenstvo, diagnostiky, vyšetrenia, rehabilitácie..... :-(
Xantypa
29.11.11,06:47
Prosím, vie niekto poradiť? Musí daň z MV platiť aj nezisková organizácia?
KEJKA
29.11.11,07:00
zo zákona o DMV - pre všetky otázky od neziskoviek:
§ 84
Predmet dane

(1) Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M, N a O 38) (ďalej len "vozidlo"), ktoré sa používa v Slovenskej republike na podnikanie 12) alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov 39) (ďalej len "podnikanie").

(2) Predmetom dane z motorových vozidiel nie je vozidlo

a) používané na skúšobné jazdy alebo iné jazdy, ktoré má pridelené zvláštne evidenčné číslo, 40)
b) určené na vykonávanie špeciálnych činností, ktoré nie je určené na prepravu a v dokladoch vozidla je označené ako špeciálne vozidlo. 41)

§ 85
Daňovník

(1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá

a) je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla, 42)
b) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá zomrela, bola zrušená alebo zanikla,
c) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie,
d) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá má trvalý pobyt alebo sídlo v zahraničí.

(2) Daňovníkom je tiež

a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí, ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
b) stála prevádzkareň 43) alebo iná organizačná zložka 43) osoby s trvalým pobytom alebo sídlom v zahraničí.

§ 86
Oslobodenie od dane

(1) Od dane z motorových vozidiel je oslobodené vozidlo

a) v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaný vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
b) diplomatických misií a konzulárnych úradov, ak je zaručená vzájomnosť.

(2) Vyšší územný celok môže vo všeobecne záväznom nariadení 44) podľa miestnych podmienok znížiť daň na vozidlo používané

a) ako vozidlo záchrannej zdravotnej služby, 45) vozidlo banskej záchrannej služby, vozidlo horskej záchrannej služby, vozidlo leteckej záchrannej služby a vozidlo požiarnej ochrany,
b) ako vozidlo pravidelnej autobusovej dopravy v rozsahu výkonu vo verejnom záujme,
c) ako vozidlo používané výhradne v poľnohospodárskej výrobe a v lesnej výrobe,
d) na podnikanie, ktoré spĺňa limity úrovne EURO 3, EURO 4 alebo EURO 5. 45a)

(3) Pri súbehu znížení dane podľa odseku 2 sa uplatní zníženie dane výhodnejšie pre daňovníka.

(4) Vozidlo používané podľa odseku 2 môže vyšší územný celok vo všeobecne záväznom nariadení 44) podľa miestnych podmienok oslobodiť od dane.

(5) Zníženie dane a oslobodenie od dane uplatňuje daňovník v daňovom priznaní.