lstulajter
29.01.11,20:51
Ako zaciatocnik v Linuxe potrebujem poradit s dvoma problemami.

Prvy sa tyka Grub-u. Na PC s WinXP som nainstaloval Ubuntu. Po restarte PC vsak Grub nenabehne. Zrejme to suvisi s tym, ze mam v PC 2 disky, WinXP je na druhom (slave). Ked mam vlozene CD, PC sa ma opyta, ci spustit WinXP alebo bootovat z CD, ked si vyberiem prvu moznost, normalne nabehne Grub. Ako to co najjednoduchsie vyriesit?

Druhy problem je s pripojenim na siet. Vo Windows nemam problem. Ale ked spustim Ubuntu, siet nejde, ani LED-ka na sietovke nesvieti. Adresy DNS servrov som nastavil... co s tym?
Arnold123
30.01.11,08:24
1. máš pravdepodobne zle nastavené bootovanie v BIOSe. GRUBu neprekáža keď sa systém nachádza na inom disku. Kľudne je možné docieliť, aby GRUB bol na jednom disku a samotný systém na inom disku.

Ubuntu dáva pri inštalácii 3 možnosti. V prípade, že existuje v PC viac systémov oplatí sa použiť "upresniť manuálne" kde je možné všetko do detailov nastaviť vrátane kam sa má GRUB nainštalovať.

Keď je možnosť, inštaloval by som každý systém na iný disk. V budúcnosti pri reinštalácii XP bude potom problém a to taký, že pri reinštalovaní XP sa zruší GRUB a použije sa zavádzač od XP, ktorý neumožňuje možnosť výberu spustenia Ubuntu (nerozozná EXT oddiel). Win 7 ani nie je možné nainštalovať vedľa Linuxu - vždy to skončí chybovou hláškou.

2. nepoužívaš DHCP server?
lstulajter
30.01.11,15:55
1; Nehovorim, ze to prekaza, len je zrejme nainstalovany na inom disku, ako ho BIOS hlada... O tom vybere pri instalacii viem, len som si asi vybral nespravne (disky su rovnake). Nechce sa mi kvoli tomu Ubuntu instalovat nanovo, urcite existuje aj jednoduchcie riesenie.

2; DHCP ano, ale adresy DNS servrov mam napevno. V minulosti mi Linux chodil aj bez nastavenia DNS (kedysi som mal starsiu verziu Ubuntu; ale nepamatam sa, ci odvtedy provider nieco nemenil). Ale uz vo Fedore, ktoru som mal nainstalovanu dosial, to niekedy chodilo, niekedy nie. Myslel som si, ze je problem v kabli (zly kontakt), ale teraz po instalacii Ubuntu uz nechodi siet vobec. Ale v HW problem nie je, pretoze staci spustit Windows a je po probleme.
Arnold123
30.01.11,16:17
U mňa chodí v pohode. Teraz som vyskúšal nastavit adresu DNS na Comodo secure a chodí v poriadku.

http://img718.imageshack.us/img718/7247/82451729.png

Pokúša sa Ubuntu aspoň získať adresu z DHCP? Vyťiahni kabel, reštartuj a potom zapoj, či sa pokúsi získať adresu.
maurer2
30.01.11,18:39
Win 7 ani nie je možné nainštalovať vedľa Linuxu - vždy to skončí chybovou hláškou.:eek::eek::eek:
samozrejme ze sa da nainstalovat ale najprv linux, upravt particie a potom Win
Arnold123
30.01.11,19:38
Win 7 ani nie je možné nainštalovať vedľa Linuxu - vždy to skončí chybovou hláškou.:eek::eek::eek:
samozrejme ze sa da nainstalovat ale najprv linux, upravt particie a potom Win


Potvrdilo mi to viacej ľudí. V prípade, že už je Linux nainštalovaný a pri pokusu o nainštalovanie Win 7 sa nedostane cez sprevodcu rozdelenia disku. Vyhlási chybu, že nebolo možné upraviť rozdelenie disku. A to aj v prípade, že sa nainštaluje Win 7 na druhý disk, ktorý je úplne prázdny.

Screen: PC obsahuje fyzicky 2 disky
Disk 0 Oblasť 1 je Linux
Disk 0 Oblasť 2 je home adresár Linuxu
Disk 0 Oblasť 3 je swap Linuxu
Disk 0 Oblasť 4 sú dáta
Disk 1 Oblasť 1 - bol odstránený existujúci oddiel, pridaný nový (po prvej chybe som ho ešte skúsil naformátovať). Disk bol prázdny. Skončí to vždy hláškou, ktorá je nižšie.
http://img257.imageshack.us/img257/903/30012011096.jpg

Keď som Disk 0 s Linuxom odpojil a znovu spustil inštaláciu, tak to išlo bez problému. Je lepšie inštalovať najprv Win a potom Linux.
mecky
30.01.11,19:51
staci si dopredu disk nachystat napriklad cez gparted z live cd
po instalacii obnovit grub a je to
Vlado40
30.01.11,20:20
Ak už chcem používať dva operačné systémy ,tak je najlepšie ich nainštalovať na dva fyzické disky a je po všetkých problémoch.Žiadné prelínanie súborov jedného alebo druhého OS.Ak chcem jeden alebo druhý OS odstrániť nemám problém .Problém nie je ani s inštaláciou OS.Pri botovaní mám prednastavené v biose OS ,ktorý používam častejšie.Pri nových doskách ani netreba nastaviť v biose zmenu botovania disku.To sa dá prepínať pri štarte PC klávesou F11 alebo F8,vyberie sa disk z ktorého sa má nabotovať OS.
tranzistor20
31.01.11,06:31
nechapem preco by nemohol mat dva os na jednom fyzickom disku...sak ak tam mas na disku iba jednu particiu na ktorej mas windows , tak pri instalalacii linuxu zvol ze chces upravit rozdelenie disku , tam potom vytvor z volneho miesta na particii windows jednu novu particiu cca 1024mb pre "swap" a jednu aku chces velku pre "/" ... ked sa ta bude instalator pytat kam chces zapisat grub tak zvol "mbr" a to je vsetko .... ja to v tejto konfiguracii pouzivam 12 rokov a nikdy som nemal problem... ked sa potom budes chciet zbavit linuxu tak jednoducho vlozis instalacne cd windowsu a v recovery console spustis "fixboot" a "fixmbr" a potom exit , cim zrestartujes pc ..vytiahnes instalacne cd a hotovo ... ako grub sa skutocne da nainstalovat kam len chces ale pamataj ze windows xp zapisuje startovaci oddiel vzdy do mbr...

skus sa pozriet sem ... http://www.howto.sk/content/ako-nainstalovat-linux a citaj od bodu 10 az po bod 15 ... je to sice instalacny proces pre openSUSE linux ale funguje to velmi podobne ..
tranzistor20
31.01.11,06:36
Co sa tyka problemu zo sietovkou .. vo volbe "method" zvol asutomatic (DHCP) a nie adress only ... sak DHCP ti musi pridelit aj dns ....pokial ti vobec DHCP na tvojom routri bezi...... ak nie tak zvol manual a nastav aj ip adresu masku a branu ...nielen dns...
lstulajter
31.01.11,18:07
Co sa tyka problemu zo sietovkou .. vo volbe "method" zvol asutomatic (DHCP) a nie adress only ... sak DHCP ti musi pridelit aj dns ....pokial ti vobec DHCP na tvojom routri bezi...... ak nie tak zvol manual a nastav aj ip adresu masku a branu ...nielen dns...

To nastavenie mam od providera. IP adresu mi prideluje jeho server.

Este ma napadlo, ci problem nemoze suvisiet s IP telefonom. Sietovy kabel mam pripojeny najprv do telefonu a z neho je potom pripojene PC. Skusim to priamo, ked budem mat spustene Ubuntu.