lutik
08.12.05,14:41
Natrafila som na nasledujúci problém.
Máme firmu A,B a C, všetky z 3 rôznych štátov s rôznymi IČ DPH.
Firma B nakupuje tovar u firmy A a predáva priamo firme C na jej sklad.
Firma B zabezpečuje aj prepravu tohto tovaru, čiže ide o klasický trojstranný obchod.

Čo však nastane, ak sa firma C /konečný odberateľ/ rozhodne, že si chce ten tovar prepraviť /nie kúpiť , iba prepraviť/ sama z firmy A svojou určenou špedičnom firmou, pretože si ten tovar chce priamo poslať ďalej ku svojmu klientovi /nie na svoj sklad/ a nechce, aby sa firma B dozvedela o jeho konečných odberateľoch a prebrala mu klientelu?

Potom sa už nejedná o trojstranný obchod. Ako sa to potom definuje?
A ako sa to potom všetko fakturuje?
Firma B dostane od firmy A faktúru bez DPH. To mi je jasné, ale ako však faktúruje firma B tovar firme C? Tiež bez DPH?

Prosím o radu.
Za všetky príspevky vopred vďaka.
lutik
09.12.05,07:27
Prosím, vie mi niekto poradiť?
JanaSys
09.12.05,09:25
Snáď, ale bez záruky:
Faktúra A do B - intrakomun. dodávka § 43 , prepravu zabezpečuje dodávateľom (A) poverená osoba firma C
Faktúra B do C - intrakomunitárna dodávka (ich verzia našej 43), prepravu si zabezpečuje sám odberateľ (teda firma C).
Jedine si daj pozor na vydokladovanie oslobodenia (firma C ti musí poskytnúť kópiu prepravného dokladu).
Len si to neviem predstaviť prakticky:
firma B objedná tovar u A a miesto určenia uvedie sídlo firmy C
firma C si objedná tovar u B, ale ak nechce uviesť svojho odberateľa, tak aké miesto uvedie? Ak žiadne, tak mu to B vyfakturuje s ich daňou
JanaSys
09.12.05,09:44
Ešte k tomu vzťahu B-C - ak firma C uvedenie miesto určenia svoje sídlo a prepravu teda zabezpečuje odberateľ , treba zistiť, čo potrebuje firma B, aby to mohla fakturovať bez DPH podľa ich zákona - ak čestné vyhlásenie, tak jej ho firma C dá (bez uvedenia svojho odberateľa) a je to.
4326
09.12.05,10:57
Prosím poradiť. Mám takýto problém : Sme dodávateľom tovaru do Poľska. Vznikol mi takýto prípad. Nášmu odberateľovi do Poľska sme vystavili fa za predaj tovaru - na fa je oslobodenie podľa §43. Ale poľký odberateľ tovar priamo dodal svojmu ďalšiemu odberateľovi. čiže faktúru máme potvrdenú tým ďalším odberateľom. Teraz neviem či sa náhodou nejedná o trojstranný obchod, ale nejde mi to nejako, lebo na obchode nie sú zúčastnené 3 štáty. Músí byť faktúra potvrdená našim odberateľom?
ďakejme za pomoc.
martinez
09.12.05,11:09
Ja si myslim, ze je to oslobodene od dane.... neviem vsak ci sa jedna o oslobodenie podla § 43 alebo ide o trojstranny obchod podla § 45. Uvedena situacia "porusuje" §45 v odseku 1,a v tom, ze tovar nebol dodany priamo k druhemu odberatelovi a v odseku 1,d, ze tovar neprepravil ani prvy dodavatel, ani prvy odberatel, ani ina osoba na ucet tychto dvoch, ale prepravil to druhy odberatel na vlastny ucet. Avsak na druhej strane §43 hovori o intrakomunitarnom dodani z tuzemska do ineho clenskeho statu. Takze o §43 by sa jednalo, ak by firma A previezla tovar do statu, kde je identifikovana pre dan firma B a ta ho nakoniec previezla do statu, kde je identifikovana pre dan firma C. Ked sa na to pozrieme z pohladu §43,1 tak sa jedna o tovar odoslany alebo prepraveny z tuzemska do ineho clenskeho statu. Z pohladu firmy B tak tomu nie je, lebo tovar vobec nenavstivi krajinu firmy B.

Ked to zhrnieme, tak na 100% nesplname podmienky ani §43 a ani §45 ...teraz si poviem len svoj nazor a neviem, ci je spravny... mozno by som sa priklonil viac k tomu, ze sa jedna o trojstranny obchod, nakolko druhym odberatelom bude papierovo firma C a nie je az take podstatne, ze sa tovar dodal hned dalsim jeho subodberatelom...
JanaSys
09.12.05,11:14
Reakcia na otázku od 4326, nie to predtým !
Podľa toho kto zabezpečoval dopravu - musíš mať príslušný doklad o tom, že to skončilo za hranicami SR - je jedno, v ktorom štáte alebo u koho. Väčšinou sa to robí tak, že sa vystaví FA na §43 s uvedením odberateľa a miesta určenia , ktoré zodpovedá prepravnému listu (CMR).
4326
09.12.05,11:49
Mam CMR ale miesto dodania a miesto učenia je náš poľský odberateľ. Prepravu sme zabezpečili my. Problém mám len v tom, že mám faktúru a CMR potvrdenú tyým druhým poľským odberateľom.
JanaSys
09.12.05,11:59
Tak ste zle vypísali CMR, Ako miesto vykladky ste mali dať tú druhú firmu. Keďže prepravu robíte vy, týka sa Vás:
b) ak prepravu tovaru vykoná dodávateľ, písomným potvrdením prijatia tovaru odberateľom alebo osobou ním poverenou,
Požiadaj Vášho odberateľa o zaslanie písomného poverenia osoby z tej druhej firmy, že môže prevziať zásielku.
4326
09.12.05,12:54
Myslim, že CMR sme vypísali správne, nakoľko nás náš poľský odberateľ neupozornil na to, že vykládka bude inde, oznámil to až dodatočne, keď už bol kamión na ceste. Teraz mi už asi neostáva nič ine, len vystaviť ešte jednu fa a dať ju na potvrdenie opäť ale nášmu odberateľovi.
Ďakujem za rady
lutik
13.12.05,15:25
Ja si myslim, ze je to oslobodene od dane.... neviem vsak ci sa jedna o oslobodenie podla § 43 alebo ide o trojstranny obchod podla § 45. Uvedena situacia "porusuje" §45 v odseku 1,a v tom, ze tovar nebol dodany priamo k druhemu odberatelovi a v odseku 1,d, ze tovar neprepravil ani prvy dodavatel, ani prvy odberatel, ani ina osoba na ucet tychto dvoch, ale prepravil to druhy odberatel na vlastny ucet. Avsak na druhej strane §43 hovori o intrakomunitarnom dodani z tuzemska do ineho clenskeho statu. Takze o §43 by sa jednalo, ak by firma A previezla tovar do statu, kde je identifikovana pre dan firma B a ta ho nakoniec previezla do statu, kde je identifikovana pre dan firma C. Ked sa na to pozrieme z pohladu §43,1 tak sa jedna o tovar odoslany alebo prepraveny z tuzemska do ineho clenskeho statu. Z pohladu firmy B tak tomu nie je, lebo tovar vobec nenavstivi krajinu firmy B.

Ked to zhrnieme, tak na 100% nesplname podmienky ani §43 a ani §45 ...teraz si poviem len svoj nazor a neviem, ci je spravny... mozno by som sa priklonil viac k tomu, ze sa jedna o trojstranny obchod, nakolko druhym odberatelom bude papierovo firma C a nie je az take podstatne, ze sa tovar dodal hned dalsim jeho subodberatelom...


Vďaka za reakciu, ale bohužiaľ si myslím,že sa nejedná o trojstranný obchod. Hlavný dodávateľ - firma A netuší, že tovar smeruje do firmy C a nie do firmy B a predáva ho EXW, čiže s dopravou nemá nič spoločné.
Firma B si ten tovar môže odviezť kamkoľvek chce a nemusí to firme A oznamovať a keďže si chce chrániť svojich odberateľov, ani to neoznamuje.
Stále však nemám odpoveď na moju otázku ako má firma B postupovať pri fakturácii a vlastne o aký obchod sa jedná - ktorý paragraf.
Ak firma B predá tovar EXW krajina A firme C do krajiny C.
A tovar neprejde územím krajiny B.
Určite sú tu viacerí, ktorí takého obchody robia, no možno nie tak komplikovane....
kalkulka
14.12.05,05:20
Môj názor - jedná sa o dodanie tovaru §43, ale odberateľ aspoň na objednávke, kde špecifikuje požiadavky na tovar, alebo na inom doklade by mal uviesť miesto dodania. Takto by ste mali ošetrenú dodávku tovaru na iné miesto než je fakturované a tým pádom by ste mali aj potvrdenie dodania tovaru od firmy, ktorá skutočne prevzala tovar na základe určenia miesta dodania tovaru. Firma B potom fakturuje tento tovar firme C podľa mňa tiež ako dodanie tovaru s oslobodením a firma C odvedie DPH ako spotrebiteľ.
JanaSys
14.12.05,05:43
Môj názor - jedná sa o dodanie tovaru §43, ale odberateľ aspoň na objednávke, kde špecifikuje požiadavky na tovar, alebo na inom doklade by mal uviesť miesto dodania. Takto by ste mali ošetrenú dodávku tovaru na iné miesto než je fakturované a tým pádom by ste mali aj potvrdenie dodania tovaru od firmy, ktorá skutočne prevzala tovar na základe určenia miesta dodania tovaru. Firma B potom fakturuje tento tovar firme C podľa mňa tiež ako dodanie tovaru s oslobodením a firma C odvedie DPH ako spotrebiteľ.
Tiež si myslím, že sú to dve intrakomunitárne dodávky. Pozri si príspevky 3,4.
kalkulka
14.12.05,05:45
Chcem sa opraviť, priklonila by som sa v tomto prípade k § 45 a nie 43. Mimo prepravy, tento obchod spĺňa podmienky trojstranného obchodu. Aj na základe takto vypísanej CMR by bolo vidno, že je to trojstranný obchod. To, že C dodáva tovar ďalej, o tom nemusí predsa nikto vedieť.
kalkulka
14.12.05,08:46
V súvislosti s trojstranným obchodom chcem sa spýtať poraďákov, či uvádzajú na faktúre odvolávku na §45, ak sú prvým dodávateľom a či tieto faktúry uvádzajú aj v daňovom priznaní a súhrnom výkaze, ak ide
o riadny klasický trojstranný obchod.
lutik
14.12.05,08:56
Nie, nemyslím si, tento obchod nespĺňa všetky podmienky trojstranného obchodu, pretože si prepravu zabezpečuje firma C sama.
Ide asi o dve intrak. dodávky tovaru.
Čo však potrebuje firme B, aby mohla firme C faktúrovať bez DPH?
Stačí jej potvrdený dodací list od firmy B s miestom dodania krajina B alebo musí mať aj kópiu prepravnéhé dokladu od firmy B ?
Ak ten tovar firma C nepredá tiež ďalej, ale tovar ide na jej sklad, tak je to ok, myslím. Ale ak nastane prípad, že firma C predá tovar firme D, tak prepravný doklad bude potvrdený firmou D.
To by znamenalo, že ak musí firma C dať kópiu CMR firme B, tak sa firma B dozvie kontakt na konečných odberateľov firmy C.

Alebo stačí čestné vyhlásenie firmy C, že tovar vyviezla z krajiny A?
kalkulka
14.12.05,09:48
Mne z toho vyplýva, že firma B iba sprostredkúva predaj tovaru pre firmu C
a firma C predáva tovar firme D. Nebolo by možné dohodnúť sa v tomto prípade s firmou B, aby fakturovali len sprostredkovaciu províziu? Potom by to pre Vás bolo dodanie tovaru podľa §43 aj keď miesto dodania by nebolo priamo odberateľ C, ale bol by to jeden štát predpokladám a tam by už išlo
o dodanie tovaru do iného členského štátu §43.
JanaSys
14.12.05,11:36
Nie, nemyslím si, tento obchod nespĺňa všetky podmienky trojstranného obchodu, pretože si prepravu zabezpečuje firma C sama.
Ide asi o dve intrak. dodávky tovaru.
Čo však potrebuje firme B, aby mohla firme C faktúrovať bez DPH?
Stačí jej potvrdený dodací list od firmy B s miestom dodania krajina B alebo musí mať aj kópiu prepravnéhé dokladu od firmy B ?
Ak ten tovar firma C nepredá tiež ďalej, ale tovar ide na jej sklad, tak je to ok, myslím. Ale ak nastane prípad, že firma C predá tovar firme D, tak prepravný doklad bude potvrdený firmou D.
To by znamenalo, že ak musí firma C dať kópiu CMR firme B, tak sa firma B dozvie kontakt na konečných odberateľov firmy C.

Alebo stačí čestné vyhlásenie firmy C, že tovar vyviezla z krajiny A?
SÚHLAS - len toľko, firma B sa riadi zákonmi jej krajiny, a keďže C zabezpečuje dopravu, podľa nášho zákona by malo stačiť čestné vyhlásenie, ale ako je to u nich, by si mali zistiť sami.
lutik
15.12.05,07:52
V žiadnom prípade nejde o sprostredkovanie obchodu.

Skúsim to teda ešte raz a konkrétne na príklade:

Slovenská firma B nakupuje tovar na parite EXW od maďarskej firmy A /dodávateľ, výrobca/. Keď je tovar vyrobený, predáva ho slovenská firma B priamo od maďarskej firmy A svojim odberateľom bez toho, aby to maďarská firma A vedela. Kamióny na prepravu tovaru si však posielajú odberatelia slovenskej firmy B sami. Takže dajme tomu, že sú to Nemci - firma C.
Ako sme už stokrát spomenuli, nie je to trojstranný obchod.
Slovák dostane FA od Maďara na parite EXW - dajme tomu Budapešť.
A Slovák vystaví Nemcovi FA tiež na parite EXW Budapešť.
Ak však chce Slovák faktúrovať bez DPH, potrebuje nejaký doklad.
Stačí to čestné prehlásenie od Nemca, že tovar vyviezol z Maďarska?
Musí tam byť aj napísané, do akej krajiny ho vyviezol?
To čestné prehlásenie musí byť nejak overené?


A čo v prípade, ak Nemec ten tovar chce predať priamo v Maďarsku.
Ako potom Slovák vyfaktúruje ten tovar Nemcovi?

Viem, že sa stále točím "okolo toho istého problému" , no chcela by som mať v tom pre budúcnosť úplne jasno.

Viem, že ak by slovenská firma B zabezpečovala priamo prepravu z Maďarska do nemeckej firmy C, tak by to bolo jednoduché. Ale nemecká firma C trvá na tom, že si chce ten tovar prepravovať sama a pre dobré obchodné vzťahy - čo neurobíme pre klienta, no nie?

Ďakujem všetkým , čo sa snažia vylúštiť "túto záhadu".....

Pekný deň
JanaSys
15.12.05,08:10
Ahoj, keďže ty si v postavení B, tak by tam žiadna záhada nemala byť.
1.
A čo v prípade, ak Nemec ten tovar chce predať priamo v Maďarsku. Ako potom Slovák vyfaktúruje ten tovar Nemcovi?
V tom prípade pre teba nastáva problém. Určite nejde o IC obchod, tovar neopustil územie Maďarska. V skutočnosti dodávaš tovar v tuzemsku v ponímaní Maďarska (neviem to napísať zrozumiteľnejšie) a musíš sa tam registrovať. V tom prípade ti to A vyfakturuje s maďarskou daňou a ty to Nemcovi predáš s maďarskou daňou. A keďže Nemec to zase predáva ďalšiemu Maďarovi, tak by sa tam mal registrovať aj on. Podstatné : Neopustil tovar územie Maďarskej republiky.

2.
Slovenská firma B nakupuje tovar na parite EXW od maďarskej firmy A /dodávateľ, výrobca/. Keď je tovar vyrobený, predáva ho slovenská firma B priamo od maďarskej firmy A svojim odberateľom bez toho, aby to maďarská firma A vedela. Kamióny na prepravu tovaru si však posielajú odberatelia slovenskej firmy B sami. Takže dajme tomu, že sú to Nemci - firma C. Ak by slovenská firma B zabezpečovala priamo prepravu z Maďarska do nemeckej firmy C
Klasika - trojstranný obchod

3. prípad ako 2, ale dopravu zabezpečuje C.
Vzťah A - B (maďarský dodávateľ, slovenský kupujúci) - firma A vystaví faktúru na B bez DPH, z ich pohľadu IC obchod, firma C sa dá považovať za osobu poverenú odberateľom ( u nás by to bolo §43 písm. a) - čiže firma potrebuje kópiu prepravného dokladu, kde bude uvedený firma A a miesto vykládky tovaru (miesto určenia) firma C - píše sa tam len miesto a štát, nie celá adresa. (To ti ešte môžem overiť, teraz sa nemôžem dovolať).
Vzťah B - C (slovenský dodávateľ, nemecký odberateľ) - firma B vystaví fa na C bez DPH, odvolávka na § 43, prepravu zabezpečuje odberateľ , vydokladované podľa c (písomné vyhlásenie odberateľa).
lutik
15.12.05,15:12
Vďaka Janka.....
stále je tu však pri 3. bode/prípade/ jeden háčík.
Tá maďarská firma A nemôže vedieť, že ten tovar nejde do firmy B.
To znamená, že ani prepravný doklad nebude vystavený s miestom vykládky tovaru - firma C. Prepravný doklad sa vystavuje s miestom dodania - Slovensko. A potom na ceste sa pridáva ešte jedna CMR s miestom dodania - firma C a predávajúcim firma B.
A keďže firma A predáva tovar na parite EXW, podľa mňa nemá právo pýtať si kópiu prepravného dokladu, lebo s prepravou nemá absolútne nič spoločné. A ani doteraz nič nepýtala.
Už som z toho nešťastná, zdá sa mi, že tie zákony sú urobené tak, že každý musí o každom všetko vedieť.
Ako si ma firma chrániť svojich obchodných partnerov?
JanaSys
16.12.05,05:51
Tá maďarská firma A nemôže vedieť, že ten tovar nejde do firmy B. To znamená, že ani prepravný doklad nebude vystavený s miestom vykládky tovaru - firma C. Prepravný doklad sa vystavuje s miestom dodania - Slovensko. A potom na ceste sa pridáva ešte jedna CMR s miestom dodania - firma C a predávajúcim firma B.
Ideálne, veď potom nemáš žiaden problém. Ty si krytá. K dodávke B-C :
IC obchod, FA §43 z B na C a teraz ak si firma robí dopravu sama (pošle vlastné auto), tak čestné vyhlásenie, ak pošle svojho dopravcu, tak tú druhú CMR. Na tvojom mieste by som si žiadala oboje.


A keďže firma A predáva tovar na parite EXW, podľa mňa nemá právo pýtať si kópiu prepravného dokladu, lebo s prepravou nemá absolútne nič spoločné. A ani doteraz nič nepýtala.
Neviem ako to majú oni vo svojom zákone o DPH. Keby to bola firma v SR, musí to vydokladovať podľa §43. Keď nič nechú, tak im predsa nebudeš nasilu núkať doklady. Ak niečo chcieť budú - tak kópiu prvej CMR s tebou ako príjemcom, alebo tvoje vyhlásenie. Teraz ma napadlo - im predsa ostáva prvý list CMR, na ktorom je miesto určenia SR a pečiatka prepravcu, pravdepodobne im to stačí. To len náš poradca s tým robí problémy, tak preto ma to zaujímalo. Svoju kópiu CMR pre príjemcu si potom prilož k ich došlej faktúre (len pre istotu).

Už som z toho nešťastná, zdá sa mi, že tie zákony sú urobené tak, že každý musí o každom všetko vedieť. Ako si ma firma chrániť svojich obchodných partnerov? Povedala by som, slovenská úprava EU zákonov - skomplikujú aj čo nemusia. Hlavne sa na to pozeraj aj dokladovo na dva rôzne obchody, je to celé čisté, takže nemusíš mať obavy. Pri kontrole hrozí jedine nepochopenie celej transakcie zo strany DU, ale dve oddelené transakcie pochopia.
lutik
16.12.05,08:35
Ok, Janka....tak dúfajme, že to DÚ pochopí......pekný deň.....