cerfaa
29.01.11,22:37
Ahojte!

Som na MD a venujem sa fotografovaniu. Chcela by som to vykonávať ako slobodné povolanie, ale na internete je málo informácií. Preto sa pýtam vás, odborníkov na slovo vzatých :)!!

Viem že sa musím zaregistrovať na štatistickom úrade a daňovom úrade. Ak chcem, môžem dobrovoľne platiť v sociálnej poisťovni.

Mam však iné otázky:

1. Ako viesť účtovníctvo? (je to rovnako ako pri živnosti - prímy mínus výdavky je suma, z ktorej sa platí daň?)
2. Kedy som a kedy nie som platcom DPH? (ako sa to robí?)
3. Čo všetko si môžem dať do nákladov? (resp. môžem si dať aj foťák, ktorý je kúpený na splátky ešte pred založením slobodného povolania?)
4. Musím dávať doklady o príme alebo faktúry?
5. Môžem zamestnať pod sebou ľudí? (kozmetička, kaderníčka - pre fotenia)
6. Môžem si časom zmeniť zameranie? (študujem žurnalistiku) - prípadne vykonávať dve veci (novinárčinu a fotenia) na jedno DIČ?
7. Čo sa stane ak nebudem môcť vykonávať dalej činnosť? (dá sa pozastaviť alebo zrušiť ako je to pri živnosti?
8. Je v konečnom dôsledku pre mňa ako mladého človeka lepšie slobodné povolanie alebo živnosť?

Vyčerpávajúce otázky, ale verím, že mi pomôžete!!! Vopred ďakujem za odpovede!!!!
zalobaba
30.01.11,16:16
Ahojte!

Som na MD a venujem sa fotografovaniu. Chcela by som to vykonávať ako slobodné povolanie, ale na internete je málo informácií. Preto sa pýtam vás, odborníkov na slovo vzatých :)!!

Viem že sa musím zaregistrovať na štatistickom úrade a daňovom úrade. Ak chcem, môžem dobrovoľne platiť v sociálnej poisťovni.

Mam však iné otázky:

1. Ako viesť účtovníctvo? (je to rovnako ako pri živnosti - prímy mínus výdavky je suma, z ktorej sa platí daň?)
2. Kedy som a kedy nie som platcom DPH? (ako sa to robí?)
3. Čo všetko si môžem dať do nákladov? (resp. môžem si dať aj foťák, ktorý je kúpený na splátky ešte pred založením slobodného povolania?)
4. Musím dávať doklady o príme alebo faktúry?
5. Môžem zamestnať pod sebou ľudí? (kozmetička, kaderníčka - pre fotenia)
6. Môžem si časom zmeniť zameranie? (študujem žurnalistiku) - prípadne vykonávať dve veci (novinárčinu a fotenia) na jedno DIČ?
7. Čo sa stane ak nebudem môcť vykonávať dalej činnosť? (dá sa pozastaviť alebo zrušiť ako je to pri živnosti?
8. Je v konečnom dôsledku pre mňa ako mladého človeka lepšie slobodné povolanie alebo živnosť?

Vyčerpávajúce otázky, ale verím, že mi pomôžete!!! Vopred ďakujem za odpovede!!!!

Fotografické služby sú voľným predmetom podnikania, ktorý patrí pod režim živnostenského zákona. Takže v prvom rade navštív ŽÚ a požiadaj o vydanie ŽL (ak chceš podnikať ako FO - SZČO), ten ťa ohlási príslušnému DÚ a podnikanie môžeš rozbehnúť.
gentleman
08.04.11,16:51
Ahoj, toto je veľmi zaujímavá téma.
Mal by som otázky a potreboval by som konkrétnu odpoveď:
Ako založiť slobodné povolanie a kde všade sa treba prihlásiť? Plánujem pracovať ako prekladateľ a ešte jedna iná činnosť/slobodné povolanie/.
Ako to prebieha? Niekde som čítal, že treba ísť na Štatistický úrad sa registrovať, hm zaujímavé. Potom treba ísť na daňový?
Zdravotné poistenie si budem platiť sám vo výške okolo 46 Eur.
Do sociálnej poisťovne sa môžem ale nemusím prihlásiť - /keď sa neprihlásim, nebudem platiť nebudem mať dôchodok to je mi jasné/.
Aké tlačivo treba vyplniť a kde ho odovzdať keď chcem podnikať v slobodnom povolaní? Treba tam napísať konkrétne v čom podnikám ? /prekladateľ,umelec,spisovateľ atď?
Môžem na slobodné povolanie vykonávať viac činností? Písať,prekladať,vykonávať umeleckú činnosť atď...?
Môžem používať nejakú pečiatku? Akú zmluvu budem podpisovať s klientmi? Zmluvu o dielo?
Kedy budem podávať daňové priznanie?
Tak zopár mojich otázok, prosím ak niekto vie nech mi pomôže. Zaujíma ma konkrétny postup krok za krokom pri vybavení slobodného povolania. Momentálne som zamestnaný na dohodu, a platím si zdravotné sám.
Danielle369
09.04.11,10:16