believe894
30.01.11,10:27
Dobry den, chcel by som poprosit o radu. V decembri 2010 som nastupil na predcasny starobny dochodok. V sucasnosti zatial este pracujem – tak ako to zakon povoluje, ale iba do konca februara, potom som sa rozhodol pre uzivanie si dochodku. Moja otazka znie, ci mam narok na odstupne. Zamestnavatel mi vypoved nedal, ja odchadzam, lebo zakon tak ustanovuje. Poradite mi?
Xanti
30.01.11,09:30
§ 76
Odstupné a odchodné

(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.

zdroj : http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakonnik-prace/
believe894
30.01.11,09:36
takze nemam, len narok na odchodne....a ako je to so samotnym ukoncenim pracovneho pomeru....musim dat vypoved zamestnavatelovi alebo on bude nieco riesit?
veronikasad
30.01.11,09:38
takze nemam, len narok na odchodne....a ako je to so samotnym ukoncenim pracovneho pomeru....musim dat vypoved zamestnavatelovi alebo on bude nieco riesit?
Výpoveď už nestihneš, výpovedná doba je dvojmesačná a začína plynúť prvým dňm nasl. mesiaca po doručení výpovede. Tvoj pracovný pomer by výpoveďou končil až 31.3.2011 a prišiel by si o PSD.

Požiadaj zamestnávatela o skončenie prac.pomeru dohodou k 28.2.2011 (bez nároku na odstupné)
drobeceva
30.01.11,09:39
takze nemam, len narok na odchodne....a ako je to so samotnym ukoncenim pracovneho pomeru....musim dat vypoved zamestnavatelovi alebo on bude nieco riesit?
zamestnávateľ nebude nič riešiť - je to na Tvojom rozhodnutí. Ak si nepodal do konca decembra výpoveď a nechceš prísť o PSD, môžeš požiadať do konca februára dohodou. Je na z-ľovi, či ju bude akceptovať.
Pri skončení PP budeš mať nárok na odchodné.