astes
08.12.05,15:30
Je tu jedna tema, ktora trapi aj mna a ktoru som videl v par prispevkoch rozoberanu aj na PORADE. Ide o to, ako posudzovat rozne plnenia, ktore ziskavaju z OZ jeho clenovia. Videl som tu spominane knizne poukazky a este nejake preplacanie telefonov. Priznavam, ze som v tejto teme tak trochu zaciatocnik, ale rad by som tu rozobral svoj pohlad na vec a tymto prosim vsetkych, ktorych to zaujima, aby sa vyjadrili, co si o tom myslia, s cim nesuhlasia alebo suhlasia, pripadne ci sa stretli s urcitym postupom zo strany uradov, predovsetkym danovych, v tejto oblasti. DAKUJEM.

Takze:

Mame nejake plnenie od zdruzenia pre jeho clena (dajme tomu, ze je to zdruzenie, ktore ma za ciel podporu sportovych aktivit a clenovi preplati kurz karate ;) a dajme tomu, ze ten kurz si clen najskor zaplatil sam a potom doniesol prijmovy doklad od karate klubu vystaveny na meno clena OZ a na zaklade tohto dokladu mu zdruzenie z pokladnice vyplatilo prispevok/nahradu v plnej cene tohto kurzu - samozrejme, ze to bolo schvalene podla stanov zdruzenia).

Podla mojho nazoru, taketo plnenie je pre clena obcianskeho zdruzenia oslobodene od dane z prijmov, a to podla § 9 ods. 2 pism. k) terajsieho zakona o dani z prijmov. (to hovori, ze od dane su oslobodene "podpory a príspevky z prostriedkov nadácií a občianskych združení, neziskových organizácií a neinvestičných fondov vrátane nepeňažného plnenia")

Podobne by sa postupovalo, aj keby priamo obcianske zdruzenie prislo a zaplatilo kurz pre svojho clena v karate klube, pricom prijmovy doklad by bol vystaveny na meno zdruzenia.

Okrem toho je podla mna mozne poskytnut svojim clenom aj plnenia vo forme darov - napriklad pocitac, len to podla mna opat treba napasovat na ciele zdruzenia - pripadne ich prislusne rozsirit :rolleyes: . Jednak by sa pravdepodobne mohlo opat uplatnit oslobodenie, ktore spominam vyssie a okrem toho taky dar ani nie je predmetom dane z prijmov (§9 ods. 2 pism. a) a chvalabohu, dan z darovania uz nemame :D .

Tu mam zatial jeden taky nevyrieseny problem - moze vobec OZ poskytnut nejake plnenie, ktore nie je v sulade s cielmi zdruzenia? Co poznam stanovy OZ, tak som tam videl pri hospodareni vzdy taku formulku, ze ziskane financne prostriedky pouzije zdruzenie na zabezpecenie svojej cinnosti, na splnenie svojich cielov a na pripadne mzdy, odmeny funkcionarom, zamestnancom. Ako podla vas by mali vyzerat stanovy v tomto bode, aby vobec mohlo zdruzenie poskytnut aj nieco, co nie je na jeho ciele??

Takze co vy na to?