junior78
30.01.11,11:16
Ahojte

Aj po prečítaní príspevkov k téme mám stále problém s definovaním konateľa ako zamestnanca.


V materiáloch na stránke SP je definovaný zamestnanec nasledovne: Podmienkami nadobudnutia postavenia zamestnanca od 1. januára 2011 bude teda existencia právneho vzťahu a existencia práva na príjem zo závislej činnosti, vyplývajúceho z tohto právneho vzťahu. Obe podmienky musia byť splnené súčasne. Zamestnanec, ktorý je v právnom vzťahu, ktorý mu zakladá právo na pravidelný mesačný príjem, bude zamestnancom na účely nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti. Zamestnanec v právnom vzťahu, ktorý mu zakladá právo na nepravidelný príjem, bude zamestnancom len na účely dôchodkového poistenia.


Príklad:
S.r.o. má dvoch konateľov ktorý sú aj spoločníkmi. V spoločenskej zmluve je stanovená možnosť rozdelenia zisku medzi spoločníkmi. Konatelia nemajú spísanú žiadnu zmluvu o poberaní príjmov.

V tomto prípade nie je splnená podmienka: existencia právneho vzťahu a existencia práva na príjem zo závislej činnosti lebo nie je spísaná zmluva alebo rozhodnutie ktoré určuje poberanie príjmov. V tomto prípade neprihlasujem konateľov do SP vôbec.
Existencia právneho vzťahu a existencia práva znamená mať spísanú zmluvu alebo rozhodnutie o poberaní príjmoch?


Dobre rozmýšľam alebo som úplne vedľa? ( To čo ma mýli je názor kolegu ktorý sa vrátil zo školenia a tvrdil, že teraz treba každého konateľa v každom prípade prihlásiť lebo môže poberať príjmy. Nerieši rozhodnutia o poberaní príjmov.). Hľadal som na internete názory a iné diskusie. Odzneli podobné otázky na ktoré odpovedali experti, no bohužiaľ vôbec nie konkrétne.


Ďakujem
KEJKA
30.01.11,10:47