jarkel
30.01.11,15:18
Manžel podniká a chce pozastaviť živnosť dá sa aj zo spätnou platnosťou od 1.1.2011?Na ako dlho sa dá pozastaviť a čo to obnáša?Ďakujem!!!!
Timka1
30.01.11,16:23
Manžel podniká a chce pozastaviť živnosť dá sa aj zo spätnou platnosťou od 1.1.2011?Na ako dlho sa dá pozastaviť a čo to obnáša?Ďakujem!!!!

pozastavenie živnosti

http://www.szco.sk/Zmeny-prerusenie-ukoncenie/Pozastavenie-zivnosti
zk24
31.01.11,11:22
Ahojte, ako si mam "vylozit" tuto cas Zakona o zivnostenskom podnikani:

§ 80s
Prechodné ustanovenia účinné od 1. júna 2010

(1) Živnostenské listy a koncesné listiny vydané do 31. mája 2010 zostávajú v platnosti.

(2) Tam, kde sa v osobitných predpisoch používa názov „živnostenský list“ alebo názov „koncesná listina“, rozumie sa tým „osvedčenie o živnostenskom oprávnení“.

(3) Podnikatelia, u ktorých bolo do 31. mája 2010 rozhodnuté o pozastavení prevádzkovania živnosti upravia svoje právne vzťahy v súlade s § 57 ods. 6 do troch rokov od účinnosti tohto zákona, inak im uplynutím tejto doby pozastavené živnostenské oprávnenie zanikne.


HLAVA III
ZÁNIK ŽIVNOSTENSKÉHO OPRÁVNENIA

§ 57

(6) Pozastavenie živnosti nemôže trvať kratšie ako šesť mesiacov a dlhšie ako tri roky


Velmi nerozumiem tomuto vykladu. Ak ma niekto pozastavenu zivnost na obdobie 1.5.2009 - 30.4.2014, dotyka sa ho to nejako spatne? Z toho zakona mi nejako vychadza ze by mal mat pozastavenu iba do 1.6.2013.
akina
31.01.11,13:08
Ahojte, ako si mam "vylozit" tuto cas Zakona o zivnostenskom podnikani:

§ 80s
Prechodné ustanovenia účinné od 1. júna 2010

(1) Živnostenské listy a koncesné listiny vydané do 31. mája 2010 zostávajú v platnosti.

(2) Tam, kde sa v osobitných predpisoch používa názov „živnostenský list“ alebo názov „koncesná listina“, rozumie sa tým „osvedčenie o živnostenskom oprávnení“.

(3) Podnikatelia, u ktorých bolo do 31. mája 2010 rozhodnuté o pozastavení prevádzkovania živnosti upravia svoje právne vzťahy v súlade s § 57 ods. 6 do troch rokov od účinnosti tohto zákona, inak im uplynutím tejto doby pozastavené živnostenské oprávnenie zanikne.


HLAVA III
ZÁNIK ŽIVNOSTENSKÉHO OPRÁVNENIA

§ 57

(6) Pozastavenie živnosti nemôže trvať kratšie ako šesť mesiacov a dlhšie ako tri roky


Velmi nerozumiem tomuto vykladu. Ak ma niekto pozastavenu zivnost na obdobie 1.5.2009 - 30.4.2014, dotyka sa ho to nejako spatne? Z toho zakona mi nejako vychadza ze by mal mat pozastavenu iba do 1.6.2013.
V tomto prípade končí pozastavenie ku 31.5.2013, k 1.6.2013 oprávnenie zaniká zo zákona.
zk24
31.01.11,13:12
tak potom tomu dobre rozumiem. Ale ved to ma potom retrospektivnu platnost v podstate ten zakon... To sa mi nepaci.

Ked raz mal niekto pozastavenu zivnost s tym ze mal uvedeny konecny termin, tak by sa to nemalo menit.

Co ak niekto pozastavil, odisiel do zahranicia s tym ze v roku 2014sa vrati a bude pokracovat, a zivnost mu medzitym zanikla? A potom nemoze tri roky znova zalozit zivnost, kedze mu zanikla pocas pozastavenia...
akina
31.01.11,15:27
tak potom tomu dobre rozumiem. Ale ved to ma potom retrospektivnu platnost v podstate ten zakon... To sa mi nepaci.

Ked raz mal niekto pozastavenu zivnost s tym ze mal uvedeny konecny termin, tak by sa to nemalo menit.

Co ak niekto pozastavil, odisiel do zahranicia s tym ze v roku 2014sa vrati a bude pokracovat, a zivnost mu medzitym zanikla? A potom nemoze tri roky znova zalozit zivnost, kedze mu zanikla pocas pozastavenia...
Ak by mu živnosť zanikla počas pozastavenie, tak sa naňho nevzťahuje podmienka ohlásenia živnosti až po 3 rokoch, to platí len v prípadoch, ak je živnosť zrušená z úradnej moci, a to len podľa § 58 ods. 1 písm. c/ alebo ods. 2 písm.a/
marjankaj
31.01.11,15:39
Manžel podniká a chce pozastaviť živnosť dá sa aj zo spätnou platnosťou od 1.1.2011?Na ako dlho sa dá pozastaviť a čo to obnáša?Ďakujem!!!!

Ide to.:--- Ale musí to stihnúť do 31.12.2010:rolleyes:Alebo do 8.1.2011?:eek:
akina
31.01.11,15:55
Ide to.:--- Ale musí to stihnúť do 31.12.2010:rolleyes:Alebo do 8.1.2011?:eek:
Pozastavenie so splatnosťou pozadu nie je možné.Pozastaviť možno max. na 3 roky.
Účinky pozastavenia nastávajú totiž až dňom oznámenia o pozastavení, ak nie je určený neskorší deň.
marjankaj
31.01.11,19:32
Pozastavenie so splatnosťou pozadu nie je možné.Pozastaviť možno max. na 3 roky.
Účinky pozastavenia nastávajú totiž až dňom oznámenia o pozastavení, ak nie je určený neskorší deň.

Možno je to v zákone tak upravené.
Na stránke Soc.poisťovne som však našiel toto.

Povinnosti


Samostatne zárobkovo činná osoba je povinná:

predložiť príslušnej pobočke (podľa miesta bydliska) do 30. júna kalendárneho roka výpis z daňového priznania vrátane výpisu z opravného daňového priznania za predchádzajúci kalendárny rok; dodatočné daňové priznanie, ktoré má vplyv na vznik a zánik jej nemocenského poistenia a dôchodkového poistenia v bežnom roku, je povinná predložiť do ôsmich dní od jeho predloženia správcovi dane,
samostatne zárobkovo činná osoba, ktorej je predĺžená lehota na podanie daňového priznania podľa osobitného predpisu, je povinná predložiť do 30. septembra kalendárneho roka príslušnej pobočke výpis z daňového priznania vrátane výpisu z opravného daňového priznania za predchádzajúci kalendárny rok (časť vety za bodkočiarkou v odseku 1 platí rovnako),
prihlásiť sa na nemocenské poistenie a dôchodkové poistenie najneskôr do ôsmich dní od vzniku týchto poistení a odhlásiť sa z týchto poistení do ôsmich dní od ich zániku,
oznámiť príslušnej pobočke prerušenie nemocenského poistenia a dôchodkového poistenia z dôvodu väzby alebo výkonu trestu odňatia slobody do 30 dní od prerušenia, a to prostredníctvom ústavu na výkon väzby alebo ústavu na výkon trestu odňatia slobody a prerušenie nemocenského poistenia a dôchodkového poistenia z dôvodu potreby ošetrovania fyzickej osoby alebo starostlivosti o dieťa, do ôsmich dní od prerušenia (splnenie povinnosti podľa odseku 3 sa nevyžaduje),
oznámiť príslušnej pobočke zmenu mena, priezviska, trvalého pobytu a zrušenie povolenia na trvalý pobyt alebo povolenia na prechodný pobyt do ôsmich dní od zmeny týchto skutočností,
pri plnení povinnosti podľa odseku 3 oznámiť pobočke štát, na ktorého území vykonáva samostatnú zárobkovú činnosť, ak túto činnosť vykonáva mimo územia Slovenskej republiky. Je povinná oznámiť pobočke zmenu štátu, na ktorého území vykonáva samostatnú zárobkovú činnosť, do ôsmich dní od zmeny tejto skutočnosti,

plniť povinnosti uvedené v odseku 3 a 6 na tlačive, ktorého obsah určí Sociálna poisťovňa (Registračný list FO).

Ale všimni si ten dátum, čo som uviedol. Do toho to musí stihnúť. Teda musí to mať potvrdené v podateľni. 31.12.2010
adretti
11.02.11,21:18
Ahojte, bola by som rada, keby ste mi vedeli pomôcť, doteraz som hľadala v témach, ale som odpoveď na moju otázku nenašla :(
Podnikateľ mal pozastavený živnosť od 01.11.2009 do 30.04.2010 a potom od 01.11.2010 do 30.04.2011. Podnikateľský účet nemá zrušený. V roku 2009 som ukončila účtovanie s výpisom č.10 za mesiac oktober 2009. Za mesiace november a december už nezaúčtovala výpisy, nakoľko mal pozastavený živnosť. V oktobri mu na účte bolo 175 € a aj počas pozastavenia živnosti účet používal na osobné spotreby. Teraz by som mala účtovať rok 2010 (od mája 2010) ale na účte je k 1.5.2010 92 €. Čo s tým rozdielom, ktorý tam vznikol počas pozastavenia živnosti? Ako to mám zaúčtovať? Na výkaze k 31.12.2009 mám - účty v bankách 175 € :(
adretti
12.02.11,11:36
posúvam...
seda
23.05.11,11:46
pozastavenie živnosti

http://www.szco.sk/Zmeny-prerusenie-ukoncenie/Pozastavenie-zivnosti

Dnes sme boli pozastaviť živnosť a povedali nám, že oni oznámia pozastavenie na DU a na ZP. Vraj len SP si máme vybaviť my. Stretli ste sa s tým niekto, v príspevku je písané, že to nahlasuje SZČO. A čo myslíte akou formou nahlásiť na SP prerušenie, keď k dňu prerušenia SZČO nebol nikdy povinný platiť odvody do SP. Len nejakou formou listu? Ďakujem.
Economic
23.05.11,11:52
Dnes sme boli pozastaviť živnosť a povedali nám, že oni oznámia pozastavenie na DU a na ZP. Vraj len SP si máme vybaviť my. Stretli ste sa s tým niekto, v príspevku je písané, že to nahlasuje SZČO. A čo myslíte akou formou nahlásiť na SP prerušenie, keď k dňu prerušenia SZČO nebol nikdy povinný platiť odvody do SP. Len nejakou formou listu? Ďakujem.


Formou listu stačí, ak nechcete navštíviť príslušnú pobočku sociálnej poisťovne osobne a doložiť kópiu ukončenia živn. oprávnenia. Tie ostatné ohlasovačky realizuje "JEDNOTNÉ KONTAKTNÉ MIESTO".
seda
08.06.11,19:39
Ešte pomôcka pre ostatných je potrebné do 15 dní odovzdať na DU kartičku DIČ.
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/prerus_podn_regis.pdf
batorek
12.07.11,15:40
Dobrý deň

Ja by som mala k pozastaveniu živnosti otázku. Bola som zaregistrovať
FO od l.7.2011 ako povinného platiteľa. Mal pozastavenú živnosť od 01.10.2010 do 31.03.2011. Vtedy som sa bola pýtať na SP či sa má zaregistrovať od 104.2011. Povedali mi, že nie až od l.7.2011. Teraz by baba zase povedala že sa mal registrovať už od 1.04. a samozrejme aj platiť lebo v r. 2009 bol povinný plátca. No neviem ako to teraz je, podľa zákona od 1.1.2011 by mal platiť už od toho 1.4.2011, ale bolo povedané, že ktorý pozastavili živnosť ešte v roku 2010, že tých platí ešte starý zákon. Dokonca som ho mala od 1.1.2011 prihlásiť ako prerušenie, a nie ako odhlásený podľa starého zákona. prosím ak tomu rozumiete čo som
napísala prosím o informáciu. Ďakujem batorek.