Katarina1111
30.01.11,17:08
Dobrý deň, viete mi poradiť či môže žalovať nahradenie prejavu vôle uzatvoriť zmluvu aj bývalý podielový spoluvlastník. Totižto vlastnila som podiel a v tom čase bolo porušené moje predkupné právo. Dva mesiace po tomto porušení zo strany iného spoluvlastníka som ja svoj podiel predala. Môžem teraz žalovať toho nadobúdateľa aby mi ponúkol na predaj ten podiel čo získal, alebo by som toto právo mala len vtedy ak by som bola aj teraz podielovou spoluvlastníčkou. Chcem zdôrazniť, že v čase porušenia môjho predkupného práva som bola spoluvlastníčkou a vôbec ma neoslovili s ponukou na odkúpenie.
Mária27
30.01.11,19:33
Predkupné právo má podielový spoluvlastník. V súčasnosti je podielovým spoluvlastníkom namiesto teba niekto iný, ktorý má predkupné právo na dalšie podiely, teda ja na ten, ktorý by bol prevádzaný tebe. Ak si podala svoj podiel tomu istému kupujúcemu ako tvoj spoluvlastník, ak už nie sú podiely, nie je čo prevádzať.

Spoluvlastnícke predkupné právo nie je osobitne upravené, preto sa analogicky aplikujú pravidlá všeobecnej úpravy predkupného práva. Právo na prevod od nadobúdateľa je možné uplatniť len pri vecnom predkupnom práve, ktoré sa zapisuje do katastra nehnuteľností. Ty už nie si v katastri zapísaná ako oprávnená.

Právny úkon možno urobiť aj opomenutím. Tým, že si ako spoluvlastníčka nevyužila svoje právo, vlastne si sa ho vzdala.
Katarina1111
30.01.11,20:14
Mária a čo potom toto: Ak sa predkupné právo porušilo, môže sa oprávnený buď od nadobúdateľa domáhať, aby mu vec ponúkol na predaj, alebo mu zostane predkupné právo zachované.

Však to predkupné právo sa premlčuje, nemôže len tak zaniknúť.
Katarina1111
30.01.11,20:18
aby som dodala, ja netvrdím že mám predkupné právo ale že moje predkupné právo bolo porušené v čase ked som mala podiel, a to znamená že sa môžem domáhať relatívnej neplatnosti zmluvy alebo nahradenia prejavu vôle od nadobúdateľa nie?
buchač
30.01.11,20:53
aby som dodala, ja netvrdím že mám predkupné právo ale že moje predkupné právo bolo porušené v čase ked som mala podiel, a to znamená že sa môžem domáhať relatívnej neplatnosti zmluvy alebo nahradenia prejavu vôle od nadobúdateľa nie?

...všetko je relatívne ...

Nie je mi jasné , čo týmto vlastne chceš dosiahnuť ...

Môžem teraz žalovať toho nadobúdateľa aby mi ponúkol na predaj ten podiel čo získal
Čo by sa však stalo , ak by Ti ponúkol vtedy na predaj , ale za takú cenu , ktorá by Tebou nebola akceptovateľná ????
Aj vtedy by si ho žalovala , že veľa pýta ???.....alebo ako ????
Ale šak žaluj , súď sa ...poplatky súdom , advokátom dávaj ...

Tvrdenie , porušenie ...neplatnosť , nahradenie ....domáhanie ...:mad::mad::mad:......sa čudujem ....:cool:
Mária27
30.01.11,21:13
Mária a čo potom toto: Ak sa predkupné právo porušilo, môže sa oprávnený buď od nadobúdateľa domáhať, aby mu vec ponúkol na predaj, alebo mu zostane predkupné právo zachované.

Však to predkupné právo sa premlčuje, nemôže len tak zaniknúť.

Toto platí pre zmluvné predkupné právo. Keď predáš nehnuteľnosť a dohodneš si predkupné právo, ktoré zapíšeš do katastra, tak toto presne platí. Pri analógii nikdy nejde o doslovné znenie.

Pri spoluvlastníctve má predkupné právo len spoluvlastník. Teraz je spoluvlastníkom (aj v katastri) niekto iný, ten sa môže domáhať prevodu od nadobúdateľa. Veď ten by sa okamžite mohol domáhať prevodu od teba, keby terajší jeho spoluvlastník previedol spoluvlastnícky podiel na teba bez ponúknutia jemu.
Pri nahradení vôle súdom rozsudok súdu nemá konštitutívny charakter, ale nastáva taký stav, ako by ten prevod podpísal ten, koho vôľu nahrádza.
wegamizi
16.02.11,18:47
"Podľa poslednej vety § 605 OZ pre formu ponuky na predaj oprávnenej osobe platí, že ak ide o nehnuteľnosť, musí byť dodržaná písomná forma. Ponuka musí obsahovať všetky podmienky...", prosim vas, pisomna ponuka moze byt aj v elektronickej podobe? dakujem
Mária27
16.02.11,19:55
Je to právny úkon a o písomnej forme platí § 40 občianskeho zákonníka:

(3) Písomný právny úkon je platný, ak je podpísaný konajúcou osobou; ak právny úkon robia viaceré osoby, nemusia byť ich podpisy na tej istej listine, ibaže právny predpis ustanovuje inak. Podpis sa môže nahradiť mechanickými prostriedkami v prípadoch, keď je to obvyklé.
(4) Písomná forma je zachovaná, ak je právny úkon urobený telegraficky, ďalekopisom alebo elektronickými prostriedkami, ktoré umožňujú zachytenie obsahu právneho úkonu a určenie osoby, ktorá právny úkon urobila. Písomná forma je zachovaná vždy, ak právny úkon urobený elektronickými prostriedkami je podpísaný zaručeným elektronickým podpisom.
(5) Na právne úkony uskutočnené elektronickými prostriedkami, podpísané zaručeným elektronickým podpisom a opatrené časovou pečiatkou sa osvedčenie pravosti podpisu nevyžaduje.
wegamizi
16.02.11,20:23
Srdecne dakujem, nevedela som to nikde zistit, Maria, si pokladik :-)
Stefan2005
18.02.11,17:56
...Maria, si pokladik :-)

Súhlasím.
Zároveň poprosím zodpovednú osobu (admina, moderátora) o posúdenie vhodnosti ďalšieho pôsobenia na Porde osoby, ktorá sa v tejto, ale i ďalších témach zviditeľňuje bezdôvodným udeľovaním neužitočných bodov na príspevky, o ktorých poňatí nemá ani páru. Ďakujem.
bubkoch
18.02.11,19:22
Súhlasím.
Zároveň poprosím zodpovednú osobu (admina, moderátora) o posúdenie vhodnosti ďalšieho pôsobenia na Porde osoby, ktorá sa v tejto, ale i ďalších témach zviditeľňuje bezdôvodným udeľovaním neužitočných bodov na príspevky, o ktorých poňatí nemá ani páru. Ďakujem.

chces zrusit Mariu ? lebo od nej som za tyzden dostal vyse 70 bezdovodnych neuzitocnych bodov ... :)