Martin Mocko
30.01.11,18:37
Zamýšľam sa nad jednou otázkou. Ako využívať paušál 80:20 v prípade, že auto PHM budú nakupované prevažne v Rakúsku. Ako v tomto prípade žiadať o vrátenie DPH z EU?
IvoM
31.01.11,08:04
Ja by som účtoval 80% z PHM /vrátane DPH/ ako daňový náklad a 20% ako nedaňový a po vrátení DPH z AT celé ako výnos na 648.
Luba
31.01.11,22:28
Ten výnos treba účtovať nie až po vrátení, ale v tom istom období (roku) voči 378. Vrátená daň sa potom vyrovná s 378.
lenkam68
01.02.11,06:44
Z otázky mám pocit, že zadávateľ sa skôr ako na účtovanie pýta na to, či si môže žiadať celú DPH, alebo len alikvótnu časť, pokiaľ si nevedie žiadnu evidenciu jázd. Ak to bolo myslené takto, tak podľa môjho názoru len tých 80 %.
IvoM
01.02.11,07:50
Lenka, to sa mi nezdá, žiada si predsa DPH z Rakúska a pokiaľ viem tam takýto paragraf nie je, nehladiac na to že vrátená DPH ide do výnosov a tým by si vlastne ponižoval výnosy, podľa mňa je litera zákona dodržaná tým že poníži o 20% celú hodntotu PHM vrátane rakúskej DPH, teda poníži si daňovo uznateľné náklady.
Luba
01.02.11,08:36
Ak by si 20% DPH nemohol nárokovať, tak by o nej ani neúčtoval do výnosov, ostalo by to celé vč. základu PHM v nedaňových nákladoch. Do výnosov by účtoval iba tých nárokovaných 80% z Rakúska.
Ak by si ale mohol nárokovať celú DPH bez ohľadu na slovenských 20% nedaňových nákladov z PHM, tak by do výnosov išla celá DPH v 100%.
Takže súvisí to podľa mňa aj s účtovaním, ale jasneže pôvodná otázka je na nárokovanie si DPH ako také.
Tuším by som sa prikláňala k tomu, čo píšeš, že ak to rakúsky zákon o DPH neobmedzuje, tak by si mohol pýtať celých 100%. Slovenskému zákonu ani štátu to nespraví nič zlého ani z pohľadu DPH ani DP.
lenkam68
01.02.11,09:26
Vychádzam z toho, že ak účt. jednotka používa koeficient na krátenie DPH, nemôže si v zmysle § 55a ods. 3 nárokovať z ČŠ vrátenie celej DPH uvedenej na daň. doklade, ale len pomernú časť, vyrátanú podľa koeficientu. A myslím, že podobné pravidlo platí aj v prípade ak nevedie žiadnu evidenciu jázd a v zmysle zákona o DPH § 49 ods. 5, si odpočíta daň z nakúpených PHM, len do výšky paušalných výdavkov v zmysle zákona o DzP.
A bola som v tom, že ani pri žiadosti o vrátenie DPH z PHM z ČŠ, si nemôže nárokovať vrátenie celej DPH, prihliadnuc na vyššie uvedený § 55a ods. 3.
Luba
01.02.11,17:21
Nuž, Lenka, asi budeš mať predsa len pravdu, ten §55a (3) je dosť presvedčivý...
lenkam68
02.02.11,07:19
Bolo by celkom fajn, keby ešte niekto vyjadril svoj názor. Keď budem mať čas, dám dopyt na DÚ.
Stefan2005
02.02.11,08:56
... ak účt. jednotka používa koeficient na krátenie DPH, nemôže si v zmysle § 55a ods. 3 nárokovať z ČŠ vrátenie celej DPH .... A myslím, že podobné pravidlo platí aj v prípade ak nevedie žiadnu evidenciu jázd a v zmysle zákona o DPH § 49 ods. 5...

postup podľa § 55a, odst. nemožno podľa môjho názoru spájať a aplikovať na §49, odst. 5. Čo ma vedie k danému názoru ? Predovšetkým to, že proces nárokovania a vrátenia DPH je koordinovaný a harmonizovaný postup v rámci členských štátov v oblasti DPH, kým uplatňovanie PHL paušálom je slovenská špecialita v zákone o DzP, na ktorý reagoval slovenský ZoDPH.
Okrem toho v žiadosti o vrátenie sa Percentuálne vyjadrenie koeficientu uvádza do políčka „Odpoč. časť v %“. - a toto percento by sa v žiadnom prípade nemalo zamieňať s % krátenie PHL podľa slovenského ZoDP....
Lebo potom si prosím vysvetlenie, aké číslo uviesť do tejto kolonky, keď nárokujúci na vrátenie používa koeficient 0,73 a paušálnu spotrebu PHL uvádza 80% - uvedie do tejto kolonky priemer čísiel? Nie, podľa mňa iba koeficien DPH, a to 0,73....
lenkam68
02.02.11,11:17
Je celkom možné, že máš pravdu. Len ma mätie, že ak nespĺňam podľa našich zákonov podmienky pre odpočet celej DPH z nakúpených PHM, môžem si nárokovať vrátenie celej DPH z ČŠ? Viď. § 55a ods. 4 - žiadateľ má nárok na vrátenie dane, ak by takáto daň bola odpočitateľná podľa § 49 .... a to nemám, keďže nevediem žiadnu evidenciu jázd.
Potom by pre mňa (obyvateľku žijúcu na pomedzí hraníc s ČR), bolo výhodnejšie nakupovať PHM v česku, pretože nevediem žiadnu evidenciu jázd a u nás odpočítam len pomernú časť dane a z čiech ju dostanem celú. Či ...
Stefan2005
03.02.11,11:28
Bolo by celkom fajn, keby ešte niekto vyjadril svoj názor...

žiaľ nikto ďalší sa nechce vyjadriť
lenkam68
03.02.11,14:26
Skúsim dať dopyt na DÚ a potom ťa oboznámim s výsledkom. mimotemyI keď niekedy sú tie odpovede z DÚ také "odborné," že ani Šalamún by sa v nich nevyznal.
Luba
04.02.11,19:57
Tiež sa rada oboznámim s názorom DÚ, či DR, keď sa ti podarí ho získať.
Kombinácia, ktorú uviedol Stefan, že má niekto koeficient 0.73 a paušálnu spotrebu, môže byť aj v rámci slovenskej dane, takže po odpočítaní 20% by si dotyčný odpočítaval zo zvyšných 80% dane reálne iba 73%. Je to vyjadriteľné celkovým % (58.4), ktoré by sa dalo uviesť do žiadosti... Ale ruku do ohňa za to nedám.
Stefan2005
05.02.11,07:14
Tiež sa rada oboznámim s názorom DÚ, či DR, keď sa ti podarí ho získať....

Dúfam odpovedia.

Vrátenie dane v rámci EU však vychádza zo smerníc EU, a to:
zo SMERNICE RADY 2008/9/ES, ktorou sa ustanovujú podrobné pravidlá pre vrátenie dane z pridanej hodnoty ustanovené v smernici 2006/112/ES - a to konkrétne

"Článok 173
1. Ak zdaniteľná osoba použije tovar alebo služby na účely uskutočnenia transakcií, pri ktorých jej vznikne právo odpočítať DPH a ktoré sú uvedené v článkoch 168, 169 a 170, a transakcií, pri ktorých jej nevznikne právo odpočítať DPH, je odpočítanie povolené len pre tú časť DPH, ktorá je pomerná k sume pripadajúcej na transakcie, pri ktorých právo na odpočítanie dane vzniká."

teda sa vychádza iba z pomeru transakcií, pri ktorých je alebo nie je odpočítateľná daň... Ani v článkoch 174 a 175, ktoré upresňujú, nenachádzam možnosť zakomponovania "knihy jázd" do koeficientu...


....Je to vyjadriteľné celkovým % (58.4), ktoré by sa dalo uviesť do žiadosti... Ale ruku do ohňa za to nedám.

mám za to, že s takto vyjadriteľným koeficientom nemôžeme pracovať ani v rámci Slovenska - nepretláčajme ho, lebo náhodou si ho niekto osvojí...:)
Luba
05.02.11,19:31
No áno, to, čo si zvýraznil, je o koeficiente, uznávam...
A to s tými % - ja len, že si v tom predošlom príspevku písal, že aké číslo by sa v prípade takejto kombinácie malo uviesť do kolónky ;) A reálne, keby niekto mal paušál u PHM a tiež aj koeficientoval, tak by v SR postupoval ako som písala, nie?
Veď isteže by bolo lepšie pre každého, že aj keď nemôže odpočítať 20% v SR, môže to, keď žiada DPH z EÚ.
Tak uvidíme, čo sa podarí lenke...
(Mne už sa aj také stalo, že na internetový dopyt mi z drsr odpovedali niečo a keď sme ešte raz v tej veci žiadali oficiálnym listom, bolo to zodpovedané kúsok inak...)
lenkam68
21.02.11,07:01
Tak mi prišla odpoveď na dopyt - nesklamali. Ako vždy odpovedali citáciou zákona, ale jednoznačná odpoveď chýba.:eek::mad:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Platiteľ registrovaný podľa § 4 alebo 4b uplatňuje nárok na vrátenie dane v členskom štáte, v ktorom mu boli dodané tovary a služby alebo do ktorého doviezol tovar, podaním žiadosti o vrátenie dane elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronického portálu DR SR. Žiadosť o vrátenie dane môže platiteľ podať, ak v členskom štáte, v ktorom žiada vrátenie dane, nemá sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v ňom obvykle nezdržiava. Žiadateľ má nárok na vrátenie dane, ak uskutočňuje zdaniteľné obchody, pri ktorých v tuzemsku vzniká právo na odpočítanie dane. Ak žiadateľ uskutočňuje zdaniteľné obchody, pri ktorých môže odpočítať daň, a súčasne zdaniteľné obchody, pri ktorých nemôže odpočítať daň, má nárok na vrátenie pomernej výšky dane, ktorú vypočíta podľa pravidiel platných v členskom štáte, v ktorom má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo v ktorom sa obvykle zdržiava, v danom prípade v tuzemsku .
Žiadateľ má nárok na vrátenie dane, ak by takáto daň bola odpočítateľná podľa § 49. Na obsah žiadosti o vrátenie dane sa primerane vzťahuje § 55b ods. 2 až 4. Podľa § 55b ods. 3 písm. f) zákona o DPH musí žiadosť o vrátenie dane v prípade potreby obsahovať okrem iných údajov aj pomernú výšku odpočítateľnej dane, vyjadrenú v percentách.

Ing. Anna Jurišová
sekcia metodiky daní DR SR
odbor služieb pre verejnosť

Váš dopyt:

Dobrý deň,

som SZČO, platiteľ DPH a výdavky na pohonné látky uplatňujem vo forme paušálnych výdavkov podľa zákona o DzP § 19 ods. 2 písm. l) bod 3. T.z., že v tuzemsku z nakúpených PHM si odpočítam len 80% DPH a 20% DPH účtujem ako nedaňové výdavky. Ale ako mám postupovať v prípade, ak PHM nakúpim v inom ČŠ EÚ a chcem príslušný ČŠ požiadať o vrátenie DPH. Mám nárok na vrátenie celej DPH z nakúpených pohonných látok, alebo musím žiadať len pomernú časť DPH, na ktorú by som mala nárok, keby som PHM nakupovala v SR?
sybila3
25.02.11,08:35
nerozumiem tomu koeficientu, kedy ho treba použiť? dík