meno500
30.01.11,20:45
Dobry den,

som student vysokej skoly (denne studium). Zivnost nemam a ani nechcem.

Povedzme, ze programujem aplikacie pre iOS zariadenia (iPhone, iPod Touch, iPad). Tieto aplikacie nie su zadarmo (napr. $0.99). Tieto aplikacie su distribuovane cez App Store (internetovy obchod iOS aplikacii?). Vlastnikom App Store je firma Apple (http://www.apple.com/legal/itunes/appstore/sk/terms.html). Na App Store som zaregistrovany ako osoba, nie ako firma. Som sam, vsetko si robim sam.
Apple si berie 30% zisk z predaja mojich aplikacii. Zvysnych 70% mi posle na ucet.

Povazujem sa za cestneho cloveka, nechcem byt statu nic dlzny, nechcem ziadne problemy, ale nechcem ani zivnost. Pocul som nieco, ze by sa na mna mohol vztahovat autorsky zakon a tak obist zivnost a teda moje otazky su:

1. Som samostatna jednotka, na vsetko som sam. Vztahuje sa na mna autorsky zakon? Netreba mi zivnost? Viete mi priblizit, co ten autorsky zakon je a co obnasa?

2. Ak ano, netreba mi zivnost, ale urcite musim platit nejake poplatky (odvody). Dan, socialnu, zdravotnu poistovnu... neviem co vsetko. Viete mi nieco povedat aj o tomto?

3. Som student a navyse ten rocny zisk je "par drobnych". Viete mi povedat, od akych poplatkov (odvodov) som oslobodeny a od akych nie?

Absolutne sa v tomto nevyznam, vsetky tieto zakony su pre mna spanielska dedina, mozno sa aj pytam bludy. Pytam sa len na zaklade toho co som niekde len tak pocul, zachytil. Skuste ma prosim uviest do problematiky ako sa vyhnut zivnosti a kadeakych vybavovaciek. Vsetko co chcem, je legalne robit to, co ma bavi a raz v roku sa vysporiadat so statom.

Dakujem!
dragan.michal
31.01.11,07:32
Takže čo sa týka vývoja aps, na to nepotrebuješ živnosť. Nakoľko ide o dielo, takže by mala stačiť zmluva o dialo + licenčná zmluva. To je myslím zahrnuté v podmienkach apple.

Na vysporiadanie so štátom by si sa mal prihlásiť ako autor na DU kde dostaneš svoje DIC. Nasledne sa budeš musieť zaregistrovať na zdravotnej poisťovni. Mal by si platiť minimálne odvody, ale tým, že si študent, tak za Teba platí zdravotku štát. Takže by ti teoreticky malo výjsť že budeš platiť nulu.

Akurát potom pri danovom priznaní dáš všetky príijmy a ak Ti vyjde zaplatit dane tak ich zaplatíš.

P.S. Ak soms a pomýlil, tak ma opravte.
meno500
31.01.11,12:13
Nezdaniteľná časť základu dane pre rok 2010 je 4 025,70 Eur. Ak som tuto sumu nepresiahol, som oslobodeny od dani? Nemusim ist ani na Danovy urad?

Od 1.1.2011 sa tak za SZČO považujú aj umelci a autori, čiže osoby, ktoré majú príjmy na základe Autorského zákona a sú registrovaní na daňovom úrade (viac v samostatnom článku). Za SZČO sa považujú aj rôzni sprostredkovatelia, ak sú registrovaní na daňovom úrade.

Tym, ze by by som na ten danovy urad neisiel, nebol by som tam registrovany, nemal by som DIC, tak by som nebol ani SZCO a nemusel by som nic odvadzat?

Teda ak som v minulom roku nezarobil viac ako 4 025,70 €, tak sa nic nedeje a nemusim sa nikomu hlasit?
dragan.michal
31.01.11,12:30
pises, ze chces robit legale. Takze by si sa mal ist prihlasit na DU kde ziskas DIC. A nasledne zdravotka.

Potom by si mal danove priznanie, kde si oslobodeny, lebo nedosiahnes potrebnu ciastku. Takze sa nic nestane a nebudes platit.
marjankaj
31.01.11,13:33
Ak budeš mať príjmy viac ako 2012,85 € tak si povinný podať daňové priznanie.
meno500
31.01.11,14:04
pises, ze chces robit legale. Takze by si sa mal ist prihlasit na DU kde ziskas DIC. A nasledne zdravotka.

Potom by si mal danove priznanie, kde si oslobodeny, lebo nedosiahnes potrebnu ciastku. Takze sa nic nestane a nebudes platit.



Ak budeš mať príjmy viac ako 2012,85 € tak si povinný podať daňové priznanie.

Teda prihlasit sa na DU a podat danove priznanie nie je to iste? Viac ako 2012,85 € urcite nemam. Takze pridem na DU, popytam od nich DIC, to si mozem doma zaramovat a padla?

Co dalej, pridem do ZP a tam to iste? Zaregistrujem sa a odydem? SP taktiez? Som z toho pako, pocul som aj o nejakom nemocenskom ci com, dochodkove poistenie a neviem co vsetko. Navyse vraj sa menili zakony a studenti si musia platit zdravotne poistenie ci co... Naozaj sa nevyznam, viete mi niekto prosim pekne zaradom vysvetlit ako mam postupovat?
johnymartin
01.02.11,12:35
Zdravim,

mam podobnu otazku. Momentalne pracujem na dohodu ako php programator a dostal som ponuku od jedneho ceskeho vydavatelstva na napisanie knihy.

Vedeli by ste mi, prosim, poradit, ci sa mi oplati zalozit si zivnost?

1. aktualne ako programator zarobim cca 200-250 € mesacne ( v priemere, popri skole, som denny student na vyske )
2. z vydavatelstva sa vyjadrili, ze za tu knihu by som mohol dostat honorar vo vyske cca 1800-2500 eur, dajme tomu ze 2000 €.

Oplati sa mi podla Vas zalozit si zivnost? Mohol by som honorar z knihy zdanit nejako "cez zivnost"?

Ake su celkove "mesacne naklady na zivnost"? Myslim, ze okolo 50 €, ci som mimo? A myslim, ze ich budem musiet platit bez ohladu na to, ci v danom mesiaci nieco zarobim alebo nie, ci?
johnymartin
01.02.11,12:38
Myslim, ze okolo 50 €, ci som mimo?
teda... aby sme sa pochopili... myslel som zdravotne a socialne a neviem ake odvody... nie dan zo zisku... ta sa plati az ked nejaky zisk dosiahnem, ze? :)
ela007
18.02.11,09:21
Dobry den,

a co v pripade, ked som klasicky zamestnanec a rozhodla som sa, ze naprogramujem novy software a budem ho sama aj ponukat na nete? Spadam aj v tom pripade pod autorsky zakon? Vznika mi nejaky vztah s LITA? Ako si mozem potom uplatnit naklady spojene s vyvojom noveho software? Je potrebne zalozit firmu alebo zivnost?
Dakujem za rady.
padro
18.02.11,21:18
Ake su celkove "mesacne naklady na zivnost"? Myslim, ze okolo 50 €, ci som mimo?

vynasob minimalne tromi :D