deerslayer
30.01.11,21:53
Voľakedy dávno, keď sa voda sypala a piesok sa lial a ja som mal o 30 rokov menej, za siedmimi horami a siedmimi dolinami v oblasti medzi Novým Mestom nad Váhom a Myjavou rástla spústa belíc. Volali sme tak žlté slivky. Niekde tak volajú i žlté čerešne. Dozrievali o čosi skoršie ako slivky a pálila sa z nich dodnes veľmi cenená belovica. Boli veľmi sladké a keď sa dospelú mužskú časť populácie podarilo ostatnými členmi klanu prehlasovať, vzniknutý džem bol sladký s mierne horkastou príchuťou, lepší ako marhuľový.Moja babka a teta dávali belice na kysnutý koláč na celý plec. U nás sa tomu hovorilo "belicový báleš". Žiaľ, i belice zničila šárka........:mee:Vzdialene sa im podobá Tipala, ale nie je to celkom ono....
wabi
31.01.11,07:48
Počul som legendu že kdesi rastie belica ktorá je dostatočne tolerantná na šárku a rodí každý rok. Už len zohnať vrúble...
Pokúsim sa...
deerslayer
31.01.11,19:20
Skús...mne sa podarilo na starej ringlote, ktorú si pamätám z detstva, nájsť výhonky vhodné na vrúble.....pam§tám....zlatožltá ringlota s červeným líčkom....skvelá chuť...akurát neišla od kôstky....
vvvvvv
26.02.11,12:44
zdravím
zháňam belice už niekoľko rokov. kedysi sme ich mali plný sad pri starej turej.
tiger111
26.02.11,14:46
belice si ulovite v jazere
wabi
22.03.11,06:47
Belice sú slivky s ktorých sa páli tá najfajnovejšia slivovica. Napríklad "Bošácká" je ich tak málo, že táto pravá slivovica už je len legenda...
Podarilo sa mi získať a namnožiť pravé belicen z kopaníc, tak ak niekto má záujem i info dajte vedieť...
Netreba chytať vo vode!:D
deerslayer
22.03.11,18:46
Pán Wabi, musím Vás opraviť-z belíc sa páli belovica. Nechytá Vám tie belice šárka ? Nám zlikvidovala pred 20rokmi všetky....Sused zvykol do belicového podpníka štepiť marhule-kvôli mrazuvzdornosti.
wabi
23.03.11,02:55
Veď o to ide, že tieto šárka nezlikvidovala a keďže doteraz dobre a pravidelne rodia mali by byť voči nej zrejme dostatočne tolerantné, podobne ako napríklad durandzie...
paloo
06.06.11,15:03
Konečne sa tento rok dočkám plodov:)
http://s4.postimage.org/zkgb1m78/P1120144.jpg (http://postimage.org/image/zkgb1m78/)
Podarilo sa mi dopestovať z odkopku po starých stromoch dva stromky čo tento rok zarodili.Niekde som čítal že na Slovensku boli dva druhy Myjavská a Považská?
Údajnú Považskú vraj Nemci ponúkajú ako Tipalu...
Ako ste pokročili vy?
wabi
07.06.11,07:45
Typala je typala a belica je belica. Typala je síce väčšia ale menej sladká a chuťovo to nie je žiaden zázrak. Navyše je cudzosprašná. To tá belica nezávisle od toho z ktorého regionu male iste iné parametre.
Iste pravokorenný odkopok je lepší. Tak sa množila kedysi najviac. Ako podpník na marhulu je tiež známe len ich už toľko neni ako kedysi.
Štepená na semenáč má však lepšiu vitalitu a rýchlejší rast.
BXLmiami
07.06.11,12:45
Konečne sa tento rok dočkám plodov:)
http://s4.postimage.org/zkgb1m78/P1120144.jpg (http://postimage.org/image/zkgb1m78/)
Podarilo sa mi dopestovať z odkopku po starých stromoch dva stromky čo tento rok zarodili.Niekde som čítal že na Slovensku boli dva druhy Myjavská a Považská?
Údajnú Považskú vraj Nemci ponúkajú ako Tipalu...
Ako ste pokročili vy?
Dala som do záhrady Bellamiru,Tipalu a Oulinskú ringlotu,výsledok ale bude až časom.Dúfam.
cucuriedka
08.04.12,17:39
Dobry den,

mala by som zaujem o belice, mate este?
wabi
09.04.12,06:08
mám
Milan Fiala 1959
11.07.12,17:27
Nazdar paloo mal bi som zaujem o Belice,tie tvoje su pekne.Sprav foto ked budu zrele.
cucuriedka
31.07.13,14:52
mohla by som sa opytat na cenu belice, ak teda este stale mate?
Milanim
08.04.17,07:03
Pred dvoma tyzdnami som stepil ceresne belice do vtacnice.
Zdroj stepov mi veľmi vyrastol do výšky, lebo bola zasadena
medzi dvoma veľkými ceresnami. Prvotne stepy som získal
pred asi 20 rokmi, zial zroj stepov už je zlikvidovany.
Preto chcem zachovať tuto ceresnu aj do buducna.
Plody sú veľmi blede, nemajú ani červené licko.
Chuťou mi pripominaju Napoleonky. Neidu do nich ani drozdy.
vicktor
10.04.17,08:18
" džem bol sladký s mierne horkastou príchuťou, lepší ako marhuľový."

Ja som taky dzem nikdy nejedol... :( ... vzdy sa vsetko vypalilo. :)
Kozky1
16.08.21,17:06
Dobrý deň, máte prosím k dispozícii tie belice?
Lubopp
21.09.21,17:55
Zdravím, tiež zháňam belicu. Ak by ste ešte mali nejaký kus na predaj, bol by som rád... 0948 507763
zb1312
01.08.22,08:46
Dobry den, velmi rada by som si od vás stromcek Belicu kupila. Moje tel.cislo je 0944 16 99 91.