alenka57
31.01.11,10:55
Dobrý deň,
prosím o radu. V r. 2009 som účtovala v JÚ, ale za rok 2010 chcem výdavky určiť percentom z príjmov / 40 %/. Rozhodla som sa teraz, nie na začiatku roku 2010. Vyplývajú mi z toho titulu nejaké povinnosti? V roku 2009 som vykazala len jeden záväzok voči ZP, ktorý bol uhradený v 1/2010. Nemala som žiadne pohľadávky, žiadne rezervy,žiadne opravné položky, a mala som zásoby materiálu . Čítala som, že už nemám povinnosť robiť dodatočné daňové priznanie za rok 2009. Mám nejaké iné povinnosti? Nejaké úpravy v r. 2010?
Ďakujem za skorú odpoved.
veronikasad
31.01.11,10:03
Dobrý deň,
prosím o radu. V r. 2009 som účtovala v JÚ, ale za rok 2010 chcem výdavky určiť percentom z príjmov / 40 %/. Rozhodla som sa teraz, nie na začiatku roku 2010. Vyplývajú mi z toho titulu nejaké povinnosti? V roku 2009 som vykazala len jeden záväzok voči ZP, ktorý bol uhradený v 1/2010. Nemala som žiadne pohľadávky, žiadne rezervy,žiadne opravné položky, a mala som zásoby materiálu . Čítala som, že už nemám povinnosť robiť dodatočné daňové priznanie za rok 2009. Mám nejaké iné povinnosti? Nejaké úpravy v r. 2010?
Ďakujem za skorú odpoved.
píšeš, že si mala k 31.12.2009 zásoby materiálu . Pozri túto tému

http://www.porada.sk/t131059-prechod-z-pausalnych-vydavkov-na-ju-a-opacne-na-prelome-rokov-2009-2010-pozor-zmena.html
alenka57
31.01.11,10:16
Dočítala som sa, že s určitosťou sa nebude upravovať základ dane predchádzajúceho obdobia teda r. 2009. A pravdepodobne v priebehu roku 2010 vyjde ešte usmernenie. Neviem, či niečo vyšlo. Čo s tým materiálom z r. 2009?
Ďakujem
Zita5
31.01.11,10:56
Dočítala som sa, že s určitosťou sa nebude upravovať základ dane predchádzajúceho obdobia teda r. 2009. A pravdepodobne v priebehu roku 2010 vyjde ešte usmernenie. Neviem, či niečo vyšlo. Čo s tým materiálom z r. 2009?
Ďakujem

Pozrite tento príspevok
http://www.porada.sk/1638305-post131.html

Čo s materiálom ? Budete sa riadiť zákonom o dani z príjmu

§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu
Na začiatok (http://www.porada.sk/t148245-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-do-29-09-2010-a.html#hore)

(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške.

Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
Zita5
31.01.11,11:03
Ešte dodatočne vyberám citáciu z

Informácia
k zákonu č. 504/2009 Z. z. z 22. októbra 2009, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „ ZDP“).
Tento zákon nadobúda účinnosť od 1. januára 2010, okrem § 50 ods. 1 písm. b) ZDP (čl. I bodu 40), ktorý nadobúda účinnosť 1. januára 2011.

Postup úpravy základu dane pri prechode z evidencie podľa § 6 ods. 10 a 14 ZDP na účtovníctvo a naopak je upravený v § 51a ods. 3 až 7 ZDP tak, že daňovník, ktorý


- začne uplatňovať paušálne výdavky bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave JÚ, základ dane zvýši o zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) až f) ZDP v zdaňovacom období, v ktorom došlo k tejto zmene, podľa stavu zisteného k začiatku zdaňovacieho obdobia, v ktorom začne uplatňovať paušálne výdavky,

- začne uplatňovať paušálne výdavky bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave JÚ alebo v sústave PÚ, ak v účtovných obdobiach zaúčtoval opravnú položku k
nadobudnutému majetku podľa osobitného predpisu, vedie túto opravnú položku len
evidenčne, pričom počas uplatňovania paušálnych výdavkov ovplyvňuje táto opravná
položka len výšku príjmov, pričom počas uplatňovania paušálnych výdavkov daňovník
nemôže prerušiť a ani predĺžiť dobu zahrnovania tejto opravnej položky do daňových
výdavkov alebo príjmov.
V súlade s prechodným ustanovením § 52h ods. 3 ZDP uvedený postup sa použije pri
podávaní daňového priznania po 1. januári 2010 za zdaňovacie obdobie končiace v roku
2009.
alenka57
31.01.11,16:42
To teda znamená, že keď mám z r. 2009 iba zásoby -materiál, tento v r. 2010 evidujem, jeho príjem a výdaj i počas r. 2010 a ďalšie obdobia. Nijako mi to neovplyvní príjmy ani paušálne výdavky r. 2010. Pochopila som správne?
Ďakujem.
Zita5
31.01.11,16:55
To teda znamená, že keď mám z r. 2009 iba zásoby -materiál, tento v r. 2010 evidujem, jeho príjem a výdaj i počas r. 2010 a ďalšie obdobia. Nijako mi to neovplyvní príjmy ani paušálne výdavky r. 2010. Pochopila som správne?
Ďakujem.

Áno , počas obdobia uplatňovania paušálnych výdavkov vediete evidenciu príjem - výdaj= zostatok .
ingak
31.01.11,17:24
A čo s tým záväzkom, mal sa v uzavierkových operáciach r. 2009 pripočítať k daňovým výdajom, keďže sa už nepripočítava v daňovom priznaní?

tu takto radia v príspevku č. 22

http://www.porada.sk/t127424-p3-dp-fo-pri-prechode-na-pausalne-vydavky-a-rzzp.html
Zita5
31.01.11,19:19
A čo s tým záväzkom, mal sa v uzavierkových operáciach r. 2009 pripočítať k daňovým výdajom, keďže sa už nepripočítava v daňovom priznaní?

tu takto radia v príspevku č. 22

http://www.porada.sk/t127424-p3-dp-fo-pri-prechode-na-pausalne-vydavky-a-rzzp.html

1) V prvom rade chcem reagovať na záväzky , ktoré má zadaváteľka z dôvodu platieb do fondov .Ak sa platba zrealizovala v roku 2010 , tak táto platba bude už v uplatených 40% paušálnych výdavkov .Ak sa teda rozhodne pre uplatnenie paušálnych výdavkov v roku 2010.

2) Ingak tento príspevok obsahuje moju odpoveď pre Vás http://www.porada.sk/1638305-post131.html, ktorú ste položili včera a ešte ste doposiaľ zrejme nepozreli a ani nedali komentár resp. odpoveď.

3) K príspevku č. 22 je to príspevok starý s pred roka .

Téma bola otvorená 5.1.2010 , kedy ešte nebolo nikomu jasné ,ako to s prechodom na paušálne výdavky alebo za paušálnych výdavkov na JU podľa novelizovaného zákona bude .
Ale keby ste si dobre všimli túto založenú tému http://www.porada.sk/t131059-prechod-z-pausalnych-vydavkov-na-ju-a-opacne-na-prelome-rokov-2009-2010-pozor-zmena.html , tak by ste zistili, že bola založená 8.2.2010 v čase a momente , ako mi prišla odpoveď z DR , ako pri týchto prechodoch postupovať .
Takže bolo by dobré , keby bol z Vašej strany širší uhol pohľadu na témy, skutočností a čas uverejnenia a nie len tu apelovať s príspevkom č.22.
Toto je už druhá otázka od Vás , aby sa objasnil príspevok č. 22 Vami priloženej téme , tak som Vám skutočnosť uviedla aspoň týmto spôsobom .
ingak
31.01.11,22:19
Ďakujem za odpoveď. Prečítala som si celú tému ohľadom prechodu z JÚ na pauš. Nepostrehla som, ze v príspevkoch sa pridala ďalšia strana, preto tá druhá otázka.
Mala som pocit, že je to príliš jednoduché zmeniť raz JÚ potom paušál a naopak, že som voľačo prehľadla a našla som ten príspevok č.22 a chrobák neistoty už bol tu. Je pravda, že príspevok je staršieho dátumu.

Keďže mám jednu pohľadávku a dva záväzky z r. 2009, tak jednoducho si len vyrátam 40% z príjmov ako výdavky + odvody 12/2009 zaplatene v r. 2010 a zaplatene odvody za r. 2010.
Zita5
01.02.11,06:19
1) V prvom rade chcem reagovať na záväzky , ktoré má zadaváteľka z dôvodu platieb do fondov .Ak sa platba zrealizovala v roku 2010 , tak táto platba bude už v uplatených 40% paušálnych výdavkov .Ak sa teda rozhodne pre uplatnenie paušálnych výdavkov v roku 2010.

Oprava textu viď nižšie v príspevku

2) Ingak tento príspevok obsahuje moju odpoveď pre Vás http://www.porada.sk/1638305-post131.html, ktorú ste položili včera a ešte ste doposiaľ zrejme nepozreli a ani nedali komentár resp. odpoveď.

3) K príspevku č. 22 je to príspevok starý s pred roka .

Téma bola otvorená 5.1.2010 , kedy ešte nebolo nikomu jasné ,ako to s prechodom na paušálne výdavky alebo za paušálnych výdavkov na JU podľa novelizovaného zákona bude .
Ale keby ste si dobre všimli túto založenú tému http://www.porada.sk/t131059-prechod-z-pausalnych-vydavkov-na-ju-a-opacne-na-prelome-rokov-2009-2010-pozor-zmena.html , tak by ste zistili, že bola založená 8.2.2010 v čase a momente , ako mi prišla odpoveď z DR , ako pri týchto prechodoch postupovať .
Takže bolo by dobré , keby bol z Vašej strany širší uhol pohľadu na témy, skutočností a čas uverejnenia a nie len tu apelovať s príspevkom č.22.
Toto je už druhá otázka od Vás , aby sa objasnil príspevok č. 22 Vami priloženej téme , tak som Vám skutočnosť uviedla aspoň týmto spôsobom .

Tu som sa pomýlila (lebo je toho neúrekom tak okopírovala som nesprávny text a uvediem to ešte raz a správne .

Nesprávny text :

[QUOTE=Zita5;1639394]1) V prvom rade chcem reagovať na záväzky , ktoré má zadaváteľka z dôvodu platieb do fondov .Ak sa platba zrealizovala v roku 2010 , tak táto platba bude už v uplatených 40% paušálnych výdavkov .Ak sa teda rozhodne pre uplatnenie paušálnych výdavkov v roku 2010.

Správne znenie :

Ak sa platba zrealizuje v roku 2010 t.j. platba do fondov , tak sa pripočíta potom k 40% paušálnym výdavkom .
Platby do fondov nie sú súčasťou 40% paušálnych výdavkov , ale sa pripočítavjú k paušálnym výdavkom. Ale len skutočne uhradené .
Zita5
01.02.11,06:21
Ďakujem za odpoveď. Prečítala som si celú tému ohľadom prechodu z JÚ na pauš. Nepostrehla som, ze v príspevkoch sa pridala ďalšia strana, preto tá druhá otázka.
Mala som pocit, že je to príliš jednoduché zmeniť raz JÚ potom paušál a naopak, že som voľačo prehľadla a našla som ten príspevok č.22 a chrobák neistoty už bol tu. Je pravda, že príspevok je staršieho dátumu.

Keďže mám jednu pohľadávku a dva záväzky z r. 2009, tak jednoducho si len vyrátam 40% z príjmov ako výdavky + odvody 12/2009 zaplatene v r. 2010 a zaplatene odvody za r. 2010.

- Pohľadávku (ak bola uhradená v roku 2010) započítate do príjmov
- záväzky ak sa týkajú platieb fondov a sú uhradené v roku 2010 pripočítate tak ako uvádzate 40% pauš.výdavky +odvody za rok 2009+odvody za rok 2010 .

Ak by sa jednalo o záväzky iného charakteru ako sú odvody do fondov , tak vtedy platba týchto záväzkov bola súčasťou tých 40% .

Dúfam že som to uviedla už na pravú mieru , ak nie tak ma opravte prosím .
Dada
01.02.11,08:37
Takže ako čítam už nie je problém pri prechode z JÚ na paušálne výdavky? Predtým bolo potrebné podávať dodatočné DP.
Tiež som mala k 31.12.2009 neuhradené pohľadávky a záväzky (zdravotné a sociálne poistenie + faktúry z T-mobilu). Uhradená pohľadávka z roku 2009 v roku 2010 mi ide do príjmu v roku 2010. Uhradený záväzok z T-mobilu bude už v tých 40% a úhrady za poistné SP a ZP pripočítam k tým 40% a to je všetko?
Ak áno, tak je to super.
SERVIS
25.02.11,10:05
Ahojte, chcem vás poprotiť o odobrenie. Chcem prejsť z JU na paušál a môj živnosník má len:
záväzok: voči poisťovni
pokadňa: zostatok
inak samé nuly
Treba mi niečo s tým dlhom na poistnom niečo urobiť, alebo môžem prejsť na paušál bez nejakého priratávania a odratávania?
A ak zaplatil nejaké odvody v roku 2010, ale týkali sa ešte rokov 2005-2006, tak môžem ich dať ako zaplatené poistné, však? ďakujem
Zita5
26.02.11,12:52
Ahojte, chcem vás poprotiť o odobrenie. Chcem prejsť z JU na paušál a môj živnosník má len:
záväzok: voči poisťovni
pokadňa: zostatok
inak samé nuly
Treba mi niečo s tým dlhom na poistnom niečo urobiť, alebo môžem prejsť na paušál bez nejakého priratávania a odratávania?
A ak zaplatil nejaké odvody v roku 2010, ale týkali sa ešte rokov 2005-2006, tak môžem ich dať ako zaplatené poistné, však? ďakujem

Môžete prejsť na paušálne výdavky (posudzujem z vyššie uvedeného,že máte len jeden záväzok).
Skutočne preukázateľne zaplatené odvody do SZ a ZP za rok 2010,2005-2006 v roku úhrady 2010, tieto pripočítate k paušálnym výdavkom .
SERVIS
26.02.11,17:38
Môžete prejsť na paušálne výdavky (posudzujem z vyššie uvedeného,že máte len jeden záväzok).
Skutočne preukázateľne zaplatené odvody do SZ a ZP za rok 2010,2005-2006 v roku úhrady 2010, tieto pripočítate k paušálnym výdavkom .

ďakujem za odpoveď a ešte mám jednu otázku. tento môj murár má v ŽL uvedené murárske práce, maliarske, zemné práce. Má vystavené až dve faktúry počas celého roka a na jednej faktúruje murárske práce a na druhej stavebné práce. Bojím sa mu priznať 60% výdavky, kvôli tým stavebným prácam, môžem dať len 40%?? Nie je to problém, že? Jemu aj tak nevyjde žiadna daň...
misurka
27.02.11,13:43
V tomto prípade určite uplatnite iba 40%né paušálne výdavky, pokiaľ na druhej faktúre vyslovene neuvádza, že faktúruje za murárske práce, resp. za inú remeselnú živnosť, na ktorú má oprávnenie. Stavebné práce je veľmi široký pojem a môže to byť naozaj hocičo, napr. omietkárske práce, sadrokartónové práce, demolačné práce, ap.
lukin
05.01.12,14:12
Dobrý deň, chcel by som poprosiť o radu: chcem si uplatniťza rok 2011 paušálne výdavky. V roku 2010 som viedol JU a mal som k 31.12.2010len zostatok v pokladni, na bankovom účte a jeden záväzok voči zdravotnejpoistovni, ktorý som uhradil v januári 2011. V septembri 2011 som však živnosťukončil - neviem teraz či si teda môžem uplatniť tie paušálne výdavky a ak áno,ako mám potom zaevidovať:
- 2 mnou vystavené faktúry mi zákazníci uhradili na účet až v októbri (faktúrysom vystavil ešte v čase trvania živnosti)
- účet som mal v banke vedený až do novembra*
- jednu platbu do zdravotnej poistovne som doplatil tiež až v oktobri - čiževšetko až po ukončení živnosti.
Mila123
05.01.12,14:13
odporúčam preštudovať § 17 ods. 8 ZDP.....
lukin
05.01.12,14:26
Ďakujem za super rýchlu odpoveď, § som si pozrel, chcem sa len uistiť že som to pochopil správne: môžem prejsť na paušálne výdavky, a k základu dane si pripočítam ešte tie 2 neuhradené faktúry. Zaplatenú zdravotnú v oktobri si už uplatniť nemôžem.
Prosím, je to správne?
Mila123
05.01.12,14:57
a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,....

toto platí k ukončeniu podnikania......zaplatená ZP v 10/2011 je predsa ku dňu ukončenie živnosti záväzkom......určite si ju môžeš odpočítať......(všetky (daňové) záväzky, kt. napr. aj k dnešnému dňu nie sú zaplatené ).....

a ešte prechod z pauš. výdavkov a skutočných výdavkov...zalistujem v zákone....prilepím....
lukin
05.01.12,20:55
Ďakujem za vysvetlenie, ja som myslel že ak si budem môcť uplatniť výdavky paušálom tak sa na mňa bude vzťahovať pismeno c) toho § 17: *uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i). *
a tam sa o záväzkoch nič nepíše.
Ak môžem ešte by som mal jednu podotázočku (ale tú by som mal asi zadať do témy o dani z príjmov), že po skončení podnikania som sa zahlásil na úrad práce a v novembri som mal z jednej dohody o vykonaní práce príjem cca. 40 eur - že aký typ daň.priznania mám podať - keď som bol aj živnostník aj príjem z dohody a či môžem požiadať o vrátenie dane odvedenej z tých 40 eur .
Ešte raz ďakujem.
Mila123
05.01.12,21:00
tých 40 € uvedieš do § 5 , DP FO typ B....

a aby si si neplietol, máš 2 "operácie" v účtovníctve....
jedna je prechod zmenou účtovania výdavkov....
a druhá je ukončenie podnikania.....
lukin
24.02.12,07:16
Ešte by som mal jednu otázku, ked by som chcel požiadať o vrátenie dane z dohody je tam nejaká hranica, ktorú nesmiem prekročiť inak sa o daň požiadať nedá. Je to tuším okolo 3600 eur len mi nie je jasné či to je suma dokopy za všetky moje príjmy alebo to je výsledná suma keď od príjmov odpočítam výdavky.
Ďakujem.
Mila123
24.02.12,07:26
tak napr. príjem ročný hrubý bol 5000
odpočítateľná položka na teba ako daňovníka je 3559,30
zaplatené fondy neboli , predsa to bola dohoda
-------------------------------------------------------
rozdiel je 1440,70 x 19 % daň = 273,73 €

zaplatené preddavky vo výške 500 ,-€
na vrátenie 226,27 €
lukin
24.02.12,07:33
ďakujem moc za radu aj trpezlivosť, ja som nadväzoval na ten môj predošlý príspevok že keď som ja SZČO aj som mal dohody tak či moje príjmy dokopy nesmú presiahnuť tých 3600 ešte raz vďaka
Mila123
24.02.12,07:36
ale ten príjem bol iba za dohody, ak máš aj príjem zo živnosti, musel by byť nulový, popr. vykázal by si stratu, aby ti mohli vrátiť celé preddavky, resp. aspoň časť z nich....
lukin
24.02.12,08:12
tak teraz mám v tom chaos, uvediem teda presné čísla:
príjmy z podnikania mám 3365
paušálne výdavky + odvody sú 1759 ked to odpočítam tak je to 1606 + 95 dve moje neuhr.faktúry ktoré mi zvýšia základ dane = 1701
príjmy z dohody 239 /z nich daň 45,41/
celkový základ dane mám teda 1940
ked si odpočítam odp.položku tak mi vychádza daň 0

Môžem teda požiadať o vrátenie tých 45,41 z dohody alebo nie, keže nie som v strate??
lukin
24.02.12,08:47
Veľmi pekne prosím, už len o jednu odpoveď, či môžem požiadať o vrátenie dane alebo nie (aby som nepodal chybné DP)
evinka33
24.02.12,09:15
áno, môžeš požiadať o vrátenie dane.
Podstatné je, že základ dane ti nepresahuje výšku odp.položky 3559,30, keby bol vyšší už by ti vyšla kladná daň na úhradu a vtedy by si už požiadať o vrátenie nemohol.

Ospravedlňujem sa, podala som chybné informácie.
lukin
24.02.12,10:41
ďakujem za odpoveď, ale ja som si myslel že aj keby som malvyššie príjmy a vyšla by mi zaplatiť určitá daň napr. 5 eur, že si potom môžemuplatniť aspoň ten zvyšok (napr. v mojom prípade 40,41 eur). Ako to teda je??
Ja som si skôr nebol istý v tom že keď spočítam moje príjmy zo živnosti a zdohody tak je to suma 3604 ato už je viac ako tých 3559,30 tak že či vôbec môžem požiadať o vrátenie dane,či tam nie je podmienka že súhrn príjmov musí byť nižší ako odp. položka.
Katarina
24.02.12,17:16
lukin, odpočítateľná položka sa odráta od základu dane/živnosť + dohoda/ a nie od celkových príjmov, teda ak je základ nižší ako 3559,30 tak nevznikne povinnosť platiť daň a môžeš požiadať o vrátenie zaplatenej dane z dohody.
lukin
24.02.12,20:12
ďakujem za vysvetlenie, už mi je to jasné
Pukluš
25.02.12,16:04
Dobrý deň, je tu toho kopec o prechode z JU na paušálne výdavky, ale predsa sa chcem uistiť.

a/ V r. 2010 JU, teraz chce prejsť na paušál, ku koncu roka má jednu pohľadávku, ktorá bola uhradená v januári 2012. Má si ju prirátať k príjmom roku 2011?

b/ r. 2010 paušálne výdavky, teraz tiež uplatní paušál, ale zostala mu tiež jedna pohľadávka uhradená v roku 2012. Má to prirátať k príjmom r. 2011 alebo až r. 2012?

c/ r. 2010 JU, teraz by chcel na paušál, nemá žiadne pohľadávky, netreba dávať dodatočné DP za rok 2010?

Ďakujem veľmi pekne
Katarina
25.02.12,18:35
a/ príjem roku 2012
b/ príjem roku 2012
c/ dodatočné DP sa nepodáva
mravec19
10.03.12,19:53
Dobrý deň,
Prosím o radu som začiatočník

Chcela by som sa opýtať - nie som platca DPH
V roku 2010 som viedla JÚ a podla som riadne daňové priznanie
1 pohľadávka
1 zäväzok za telefón
- odpisujem 5 rok auto
- mám plusový zostatok na bankovom účte aj v pokladni

Za rok 2011 by som si chcala uplatniť paušálne výdavky
ako mám postupovať? Podáva sa dodatočné daňové priznanie?

Ďakujem
Sylvinka08
13.03.12,14:45
Prosím o radu, chcem sa uistiť, že to robím správne.

SZČO v roku 2010 viedol jednoduché účtovníctvo, zostatok pohľadávok bol 5740,- € a záväzky 270,- €.
V roku 2011 by chcel paušálne výdavky. 5.9.12 prerušil živnosť. Príjem v roku 2011 mal vo výške 5740,- čiže výška pohľadávok.

Ja to chápem tak, že zdaním príjem za rok 2011 - 570,- € a uplatním mu paušálne výdavky.

Nemusím upravovať daňové priznanie za rok 2010?