monika monikova
31.01.11,10:15
Dobrý deň, potrebujem radu ohľadom hypotéky. Pred 3 rokmi sme začali s priateľom stavať dom, zmluva s firmou, ktorá nám stavala hrubú stavbu bola na meno jeho aj moje, pozemok on dostal darom od svojej matky, takže na liste vlastníctva figuruje iba on. Vzali sme si hypotéku, ktorá je na jeho meno a ja uvedená ako spoludlžník. V katastri už je hrubá stavba - rozostavaná stavba - zapísaná, tiež len na jeho meno, bohužiaľ automaticky keďže pozemok bol len na neho evidovaný. Teraz sa so mnou rozchádza a ja neviem ako sa zbaviť toho spoludlžníctva, nechcem 30.rokov byť evidovaná na 2 mil.úvere niekomu cudziemu a na dom, ktorý papierovo nie je môj. Takisto sa chcem spýtať ako je to s investíciami, ktoré som vložila do domu, stavebný materiál, faktúry a poplatky na úradoch, mám to zdokladované , že to odchádzalo z môjho účtu. Hypotéka odchádza z jeho účtu, zatiaľ ju spláca sám, ja financujem domácnosť. Vopred pekne ďakujem za radu.
bubkoch
31.01.11,10:39
toto uz hadam ani nie je normalne ... milion otazok typu "s priatelom/priatelkou chceme toto a tamto, ako to bude v pripade dedenia/rozchodu/iny problem", a za tym milion otazok typu "s priatelom/priatelkou sme kupili dom/byt/cokolvek, rozchadzame sa, ako to poriesit, ako sa vyrovnat ?"

to uz dnes mladí ludia vobec nerozmyslaju ? zoznamia sa a na druhy den kupuju byt na hypoteku ? znamena dnes byť "out" ked nezijes "na hromadke" a nekupis s priatelom nehnutelnost na hypoteku ?
nevadi mi tento sposob zivota, sam som zil s terajsou manzelkou pred svadbou najskor v prenajme a pol roka pred svadbou sme si kupili byt na hypo, ani netvrdim ze manzelstvo pred kupou by zabranilo rozchodu/rozvodu, ale hadam viac premyslania pred tak zavaznymi rozhodnutiami na dlhu dobu by nezaskodilo ...
ci plati ono stare "ked pracuju city, rozum je v riti" ?

ale to som uz uplne mimotemy a mimo etikety porady

a k teme, draha, zo spoludlžnictva sa nevykrutiš, ba čaka ťa 30r bezsennych nocí a dufania, ze expriatel neprestane hypo splacat
Tweety
31.01.11,10:51
Teraz je už neskoro plakať nad rozliatym mliekom. Takéto vecí si treba vždy dobre zvážiť dopredu. Ešte ma zarazila veta, byť na hypo niekomu cudziemu, a vari vtedy nebol?
monika monikova
31.01.11,11:06
bubkoch, nie som tvoja drahá a nič o mne nevieš, boli sme spolu od 2001 a stať sa to môže každému, aj tebe sa mohlo, ked si pred svadbou kupoval byt však. dakujem za mudrovanie, potopiť vie každý a tvoje múdre reči nepotrebujem
mona091
31.01.11,11:19
monika,
zo spoludlznictva sa tazko dostanes, mohli by ste to skusit dohodou, a to, ze niekto iny z priatelovho okolia, ak bude splnat bankove podmienky, tento zavazok prevazme na seba,

ak sa to nepodari (pravdepodobnejsie),
mas istotu aspon v tom, ze zatazeny je priatelov dom (hypotekou), a v pripade nesplacania by dom mohol ist na drazbu,
na tvojom mieste by som sa chranila nasledujuce roky tak, aby si mala svoj majetok isteny napriklad cez rozne zalozne prava,
dalej by si mala sledovat priatelovu platobnu disciplinu, ale tiez nakladanie s predmetnym domom, aby tento dom bol neustale pod hypotekou

no a pocitaj s tym, ze ak by si si chcela v buducnosti brat uver, vsade uz budes vedena ako spoludlznik, co ti stazi podmienky
draik
31.01.11,17:50
Chýba podstatná informácia - expriateľ súhlasí s tým, aby ste už neboli spoludlžníčkou? Ak súhlasí a jeho bonita je dostatočná (=podľa banky dokáže splácať úver aj sám) tak je možné požiadať banku o postúpenie práv a povinností z úverovej zmluvy len na jedného zo spoludlžníkov. Ak súhlasí, ale jeho bonita nie je dostatočná, podobným úkonom by musel niekto nastúpiť ako spoludlžník, namiesto Vás.
Ak nesúhlasí alebo by to inak nebolo možné, tak si preštudujte zmluvu, ktorú máte s firmou - je možné, že tam nájdete záchytný bod, na základe ktorého by ste mohli blokovať priateľa (=nutnosť súhlasu Vás oboch pri úkonoch so stavebnou firmou). To, že doteraz išlo všetko na jeho meno a možno bez Vášho súhlasu, ešte neznamená, že to tak mohlo byť.
Poučenie pre ostatných - je to ďalší nemilý príklad toho, ako môžu niektoré veci dopadnúť, keď sa zložia ružové okuliare.