ergo
31.01.11,11:25
Ako je to s danovym priznanim u neziskovky ak je v strate. Moja znama mi tvrdi ze ak je tak nemusi vraj robit uctovnictvo a podava len nulove danove priznanie, nemam s tym skusenost ale akosi sa mi to nezda. Vie niekto ako je to v takomto pripade?
a_je_to
03.02.11,14:46
Ako je to s danovym priznanim u neziskovky ak je v strate. Moja znama mi tvrdi ze ak je tak nemusi vraj robit uctovnictvo a podava len nulove danove priznanie, nemam s tym skusenost ale akosi sa mi to nezda. Vie niekto ako je to v takomto pripade?

Neziskovka má dve činnosti ... nezdaňovanú - hlavnú a zdaňovanú ... aj dva hospodárske výsledky.... a z nich jeden celkový. Účtovníctvo robí vždy ... veď ako inak by vyčíslila obidva hospodárske výsledky a zostavila účtovnú závierku ? Daňové priznanie robí iba vtedy, ak mala zdaniteľné príjmy, bez ohľadu na stratu zo zdaňovanej činnosti, aj celkovú stratu. Napríklad ... ak mala príjem za umiestnenie reklamy, tak daňové priznanie podať a zaplatiť dppo musí ... aj napriek celkovej strate. Lebo zdaňovaná činnosť bude v pluse, hoci nezdaňovaná bude v značnom mínuse. Aj keby zdaňovaná činnosť bola v mínuse, tak priznanie sa podáva, lebo v budúcom roku možno stratu uplatniť na zníženie základu. Pozri si tlačivo výkazu ziskov a strát pre NO ... a porozumieš. Okrem toho aj § 41 ZoDP :
§ 41
Daňové priznanie a zdaňovacie obdobie
(1) Daňové priznanie za predchádzajúce zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník v lehote podľa § 49. Daňovník, ktorý nie je založený alebo zriadený na podnikanie, Národná banka Slovenska a Fond národného majetku Slovenskej republiky nemusia podať daňové priznanie, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, a príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43. Občianske združenia nemusia podať daňové priznanie, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, a príjmy oslobodené od dane podľa § 13 ods. 2 písm. b).