AGRO
09.12.05,05:51
Mali sme 42,5 hod. tyž. prac. čas. Teraz som ho upravila podľa ZP na 40,00 hod. pr. čas ale pri prepočte mzdy sa mi mzda znížila , a to dovolenka a sviatok. Je to takto správne aj keď sme odmeňovaný mesačnou mzdou ?
Maňaska
09.12.05,05:49
1 - Pri dovolenke to je správne. Počet hodín sa znížil z 8,5 na 8, t.j. náhrada musí byť o zníženú polhodinu menšia.
2 - Pri sviatku je to tiež správne, ale predpokladám, že máte uzavretú kolektívnu zmluvu, pretože inak sa u mesačne odmeňovaných sviatok považuje za odpracovaný deň /§ 122 odst. 3 ZP/.
Peťo
09.12.05,07:29
Mali sme 42,5 hod. tyž. prac. čas. Teraz som ho upravila podľa ZP na 40,00 hod. pr. čas ale pri prepočte mzdy sa mi mzda znížila , a to dovolenka a sviatok. Je to takto správne aj keď sme odmeňovaný mesačnou mzdou ?

ZP v § 85 hovorí o pracovnom čase , ktorý je najviac 40 hod. týždenne /je to čistý prac.čas bez odpočinku/ od 1.7. 2003. Z otázky nie je jasné ,aky je to 40,00 hod. pr. čas, na ktorý ste ho upravili teraz podľa ZP. Pokiaľ sa nejedná o kratší pracovný čas, ale iba o očistenie o prestávku na obed, zamestnanec by nemal zarobiť menej ako zarabal predtým /a to ani z dôvodu čerpania dovolenky./ Pekný deň.
AGRO
09.12.05,17:10
Napišem to "po lopate ". Mzdy sme robili ručne, vykazovali sme, že pracovný čas je 8,5 hod. čiže 42,5 hod. týždene. Z toho sme vychádzali aj pri prepočte dovolenkového priemeru. Teraz sme kupili program na spracovanie miezd a pri prvom vstupe / nahadzovani / nás upozornili, že pracovný čas je podľa ZP 40,00 hod. týždene. Prestávku nemáme.
endrju
11.12.05,14:07
Napišem to "po lopate ". Mzdy sme robili ručne, vykazovali sme, že pracovný čas je 8,5 hod. čiže 42,5 hod. týždene. Z toho sme vychádzali aj pri prepočte dovolenkového priemeru. Teraz sme kupili program na spracovanie miezd a pri prvom vstupe / nahadzovani / nás upozornili, že pracovný čas je podľa ZP 40,00 hod. týždene. Prestávku nemáme.

Zdá sa mi, že tu ide o nejaký chaos v pojmoch. Pokúsim sa napomôcť v usporiadaní chaosu niekoľkými otázkami.

Odkedy existuje Vaša firma?
Vznikla pred 1.4.2002 alebo po 1.4.2002?
Aká pracovná doba je určená vo Vašej firme (napr., 8.00 - 16.00, 8.00 - 16.30)?

Maximálny týždenný pracovný čas je podľa § 85 Zákonníka práce najviac 40 hodín (pri jednosmennej prevádzke). Avšak z toho nevyplýva, že nemáte mať prestávku. Boli by tým porušené ustanovenia § 91 Zákonníka práce. Čas prestávky sa pritom podľa aktuálneho Zákonníka práce nezapočítava do pracovného času ak nejde o výnimku podľa §91 ods. 6 Zákonníka práce.

Prepočet priemerov by som asi urobil s prihliadnutím na ustanovenia § 251 ods. 3. Ak firma existovala už pred 1.4.2002, mali ste tak urobiť už v apríli roku 2002 pri nadobudnutí platnosti súčasného Zákonníka práce. Ak firma vznikla až po 1.4.2002, postupovali ste nesprávne od vzniku firmy. :(