Dianao
31.01.11,12:19
Potrebovala by som poradit s blokovanim na reg. pokladni v programe Pohoda. Máme novu pokladňu a podľa nového zákona musíme uhrádzať pohľadávky cez pokladňu, takisto ako vklady a výbery. Vie mi niekto poradiť, ako sa to robí? Vieme zatiaľ nablokovať predajky za predaj tovaru v obchode. Ďakujem
Dianao
02.02.11,08:32
Prosím, vie mi niekto pomôcť? Aj na helpdesku pohody su z toho zmatení
wallie
02.02.11,09:40
4. Otázka:
Podnikateľ eviduje úhradu faktúry za predaný tovar na ERP. Aké údaje má pokladničný
doklad obsahovať ?

Odpoveď:
Od účinnosti novely zákona o ERP (30. decembra 2010) pokladničný doklad, ak ide o úhradu faktúry alebo jej časti, nesmie obsahovať tieto údaje: označenie tovaru alebo označenie služby, množstvo tovaru alebo rozsah služby a priradenie sadzby DPH; cenu tovaru alebo cenu služby; základ DPH, ak podnikateľ je platiteľom DPH v členení podľa sadzieb; sadzbu DPH alebo údaj o oslobodení od DPH, ak podnikateľ je platiteľom DPH v členení podľa
sadzieb; výšku DPH spolu, ak podnikateľ je platiteľom DPH v členení podľa sadzieb.
Ak teda podnikateľ na dodanie tovaru alebo služby vystaví faktúru, doklad z ERP o zaplatení faktúry nebude obsahovať údaje o DPH. Z dokladu však musí byť zrejmé, že ide o úhradu
faktúry (odporúčame pre transparentnosť na doklade uviesť napr. číslo faktúry).Na pokladničnom doklade sa nebudú uvádzať ani na faktúre rozpísané jednotlivé tovarové položky, resp. služby. Pokladničný doklad bude obsahovať len celkovú sumu určenú nazaplatenie.toto a ďalšie otázky a odpovede nájdeš na http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/erp_2011oao.pdf
Dianao
02.02.11,11:41
Dakujem, ale toto mam prestudovane. Mna konkretne zaujima program pohoda. Ten mame napojeny na pokladnu v obchode. Ta kazdy vecer vynuluje stav pokladne a my tym padom musime urobit vyber a rano zase vklad. A toto je problem, ktory chcem vyriesit.
Onko
02.02.11,20:38
Dakujem, ale toto mam prestudovane. Mna konkretne zaujima program pohoda. Ten mame napojeny na pokladnu v obchode. Ta kazdy vecer vynuluje stav pokladne a my tym padom musime urobit vyber a rano zase vklad. A toto je problem, ktory chcem vyriesit.

Program Pohoda na to nemá žiadne špeciálne funkcie, teda aspoň som si nevšimol, že by na to niečo pribudlo... nie je možné likvidovať pohľadávku predajkou, ako je to možné v pokladni. Takže by som to riešil iba textovou položkou "Úhrada faktúry č. 12345" a ručne dopísať jej čiastku, prípadne si v Zásobách vytvoriť zásobu typu Služba s názvom Úhrada faktúry, sú potom ťahať do predajky a dopísať číslo faktúry do Poznámky položky a čiastku.

Podobným spôsobom asi vklad a výber, vklad asi logicky by mal ísť mínusom.