avelka
31.01.11,12:34
Ahojte,
ja sa len chcem spýtať, keď kupujeme pre seba kamenivo na výrobu betónu a niekedy sa stane, že z tohto kameniva, čo máme na sklade predáme napr. 1 m3, tak je to pre mňa "predaj", nie "refakturácia", nekupovala som ho za účelom obstarania pre niekoho iného.
Aby ste mi rozumeli, ja sa stále "vŕtam" v par. 19 ods. 6, obstaranie služby chápem, napr. preprava betónu pre niekoho iného, ale keď predávam to kamenivo tak to nie je refakturácia, nie? Nemusím sa držať dátumu vyhotovenia faktúry. Nemám v tom jasno, čo je refakturácia.
Tweety
31.01.11,11:39
Ahojte,
ja sa len chcem spýtať, keď kupujeme pre seba kamenivo na výrobu betónu a niekedy sa stane, že z tohto kameniva, čo máme na sklade predáme napr. 1 m3, tak je to pre mňa "predaj", nie "refakturácia", nekupovala som ho za účelom obstarania pre niekoho iného.
Aby ste mi rozumeli, ja sa stále "vŕtam" v par. 19 ods. 6, obstaranie služby chápem, napr. preprava betónu pre niekoho iného, ale keď predávam to kamenivo tak to nie je refakturácia, nie? Nemusím sa držať dátumu vyhotovenia faktúry. Nemám v tom jasno, čo je refakturácia.
Refakturácia- takýto pojem v zákone nenájdeš. Jednoducho, ak nespotrebované kamenivo predáš, vyfakturuješ ho odberateľovi, je to tvoj predaj.
avelka
31.01.11,15:16
Ďakujem.
heja3
12.06.12,10:03
Mám tiež problém s výrazom "refakturácia". Šéf chce, aby sme objednali prepravu Slovensko-Česko - českého dopravcu, pre českého odberateľa - faktura dopravy by bola na nás a následne by sme to my fakturovali odberateľovi. V živnosti prepravu nad 3,5t nemáme - nebude problém so živnostenským úradom? Dá sa takouto "refakturáciou" obchádzať živnostenský zákon o preprave?
bodliak
12.06.12,10:08
.. aby sme objednali prepravu - českého dopravcu... V živnosti prepravu nad 3,5t nemáme ...

Však preto si to objednáš u niekoho, kto oprávnenie má.
Ja tiež nemám oprávnenie na vedenie autobusu, aj keď ním každé ráno cestujem do roboty.
heja3
13.06.12,09:49
Toto chápem, len jedno ma mýli, na faktúre bude faktúrujeme vám dopravu (ja viem, že na základe fa, ktorú sme dostali), ale keď faktúrujem, mám mať na to aj predmet činnosti v živnostenskom nie? Alebo refakturácia znamená, že toto nie sú moje náklady, to sú ich, ani neviem ako sa to sem dostalo:rolleyes:.... Ale potom je tam ešte jeden problém súhrnný výkaz - služba vykonaná do zahraničia, aj keď sme to my osobne nevykonali -ale je faktúrované... To ako keby živnostník - záhradník, ktorý robí záhradný dizajn, objednal pre niekoho cudzieho dopravu z Nemecka do Holandska a potom refaktúroval, hoci to nemá ani v živnostenskom, a nestaral sa ani o súhrnný atď... Neviem či ma chápete, ja viem, že "všeličo sa dá" hlavne neznalí podnikatelia majú bujnú fantáziu, ale potom ajajáj pri kontrolách...
Letko
28.03.14,18:21
Mna to teraz tiez zaujima. Predavame tovar, ktory fakturujeme my a dopravu fakturuje prepravca nasim odberatelom. No niektori odberatelia pozaduju od nas fakturu vratane dopravy. Ako to mame poriesit? Vystavime fakturu na tovar a dalsi riadok faktury (http://www.porada.sk/faktury#__AUTOKW) doprava a nam to potom vyuctuje prepravca alebo je lepsie navysit cenu tovaru o prepravu? Neviem, coho sa chytit, viete ma usmernit? Dakujem.