Egrinat
31.01.11,14:04
Ahojte Poraďáci!
Máme v rodine problém. Rodinný dom skolaudovaný v roku 1974 sme teraz zistili, že nebol zapísaný na list vlastníctva. Teraz to svokrovci vybavujú. Katastrálna správa žiadala od nich rozhodnutie o pridelení súpisného čísla. Svokrovci to pýtali na obecnom úrade, kde znovu narazili do problémov. Tam od nich žiadali geometrický plán, pritom ich dom bol zakreslený, len zapísaný nebol do LV. Už skoro 30 rokov žijú pod súpisným číslom a ja nechápem prečo si museli teraz žiadať vydanie rozhodnutia o pridelení súp. čísla. Veď asi to už v minulosti dostali. Nemohla to obec vyhľadať v evidencii a podľa toho vydať nejakú kópiu? Prečo sme museli znova vybavovať všetky papierovačky ako pri novostavbách? Iba ja to chápem zle, alebo... Teraz im vydali úplne nové rozhodnutie o pridelení s.č. so starým číslom-ešte stále nechápem na základe čoho to vydali, keď si to ani neoverili, nevyťahovali žiadnu evidenciu súpisných čísel. Proste kto by vedel poradiť, že v takomto prípade aký je správny chod vybavovania?
Poraďte mi prosím!
Mária27
31.01.11,13:44
Nebolo potrebné vybavovať všetko znova, ak máte súpisné číslo. Kataster postupoval presne podľa § 31 vyhlášky č. 461/2009 Z.z.,
ktorou sa vykonáva zákon č. 162/1995 Z. z. o katastri nehnuteľností.

§ 31

(1) Údaje o práve k stavbe, ku ktorej kolaudačné rozhodnutie alebo užívacie povolenie nadobudlo právoplatnosť do 1. októbra 1976, sa do operátu katastra zapíšu na základe oznámenia obce, kedy bola stavba postavená, aké jej bolo pridelené súpisné číslo a kto bol jej stavebníkom.
Egrinat
31.01.11,13:57
Ďakujem za odpoveď. Toto isté som mala na mysli aj ja. Len som nechápala prečo nás obecný úrad posielal pre všetky úradné papiere do okresného mesta, keď sme nemuseli. Vydali sme kolky zbytočne pre neznalosť zákonov dotyčnej osoby na obecnom úrade? Teraz podľa mňa porušili zákon na OÚ, pretože dnešným dňom vydali rozhodnutie na také súpisné ečíslo, ktoré už raz bolo asi pred viacerými rokmi vydané. Prečo nevedeli o "oznámení obce"? Mala som im to ja pripomenúť, že niečo také existuje?
Egrinat
01.02.11,16:24
Prosím, aby sa ešte niekto vyjadril!
jar88
01.02.11,16:50
Ďakujem za odpoveď. Toto isté som mala na mysli aj ja. Len som nechápala prečo nás obecný úrad posielal pre všetky úradné papiere do okresného mesta, keď sme nemuseli. Vydali sme kolky zbytočne pre neznalosť zákonov dotyčnej osoby na obecnom úrade? Teraz podľa mňa porušili zákon na OÚ, pretože dnešným dňom vydali rozhodnutie na také súpisné ečíslo, ktoré už raz bolo asi pred viacerými rokmi vydané. Prečo nevedeli o "oznámení obce"? Mala som im to ja pripomenúť, že niečo také existuje?
Alebo ste zbytočne vydali peniaze pre vlastnú neznalosť zákonov?
Určite si svojprávny občan a poznáš svoje práva a povinnosti ?
Egrinat
01.02.11,19:43
Lenže ja nerobím na úrade a nie som poverená prácou pracovníčky na úrade, ktorá tam sedí pre nás občanov a nie je to opačne.
Egrinat
01.02.11,19:44
Za takéto nerady bolo úplne zbytočné saozvať. Nerob si kôli mne starosti. Ďakujem.
jar88
02.02.11,06:22
Za takéto nerady bolo úplne zbytočné saozvať. Nerob si kôli mne starosti. Ďakujem.
Možno je to pre teba rada - nerada, ale to je druhoradé, lebo v tomto prípade ti už nič nepomôže.
A však mohla by ti pomôcť v budúcnosti. To znamená, že ak budeš niečo v budúcnosti na úradoch potrebovať, najskôr si naštuduješ zákon a následne to budeš od úradníka požadovať. Žiadať na základe zákona.
------------------------------------------------------
Ak ti to momentálne nepomohlo nevadí, možno to pomohlo iným a možno ti to pomôže pochopiť, kde si sa kopla.
(Tvoje práva ti nedáva úradník, ale zákon.) Je to jednoduché.
pandorasbox
09.09.11,11:37
milí poraďáci, viete mi prosím poradiť, do akej doby by mal KU zapísať zmeny do LV? postavili sme domček, geodetka vydala geometrický plán, digitálnu mapu a to som všetko zobrala na KU ešte v lete minulého roka. v geo pláne z dvoch pozemkov boli urobené 4. teraz po roku sme chceli previesť na deti z dvoch pozemokov podiely, ale na LV sú stále staré údaje. ako postupovať prosím?
iriska
10.09.11,09:35
na základe geom.plánu, ktorým sa pozemok rozdeľoval bolo treba priložiť dohodu pôvodných vlastníkov ako si medzi seba tie pozemky rozdeľujú alebo kúpnopredajnú zmluvu alebo darovaciu... niečo...
pandorasbox
11.09.11,18:23
na základe geom.plánu, ktorým sa pozemok rozdeľoval bolo treba priložiť dohodu pôvodných vlastníkov ako si medzi seba tie pozemky rozdeľujú alebo kúpnopredajnú zmluvu alebo darovaciu... niečo...

iriska nerozumiem celkom tomu, geometrický plán bol odovzdaný kde z dvoch pozemkov sa urobili 4 ale stále je to vo vlastníctve pôvodných vlastníkov, problém je, že stále táto zmena nie je zapísaná, stále sú tam iba dva pozemky. vlastnícke podiely pôvodných majiteľov sa nemenili
doktor23
11.09.11,20:41
milí poraďáci, viete mi prosím poradiť, do akej doby by mal KU zapísať zmeny do LV? postavili sme domček, geodetka vydala geometrický plán, digitálnu mapu a to som všetko zobrala na KU ešte v lete minulého roka. v geo pláne z dvoch pozemkov boli urobené 4. teraz po roku sme chceli previesť na deti z dvoch pozemokov podiely, ale na LV sú stále staré údaje. ako postupovať prosím?

tak k tej zmluve, ktorou budete prevádzať pozemky na deti, pripojte aj geo. plány
pandorasbox
12.09.11,06:52
ďakujem doktor, môžem cez to všetko, že na KU je ešte starý zápis vyhotoviť zmluvy s parcelami, s číslami parciel, ktoré nemajú zapísané v ku? zmluvy budú notársky overené, aby sa nestalo, že nás otočia a povedia, že je to zle, lebo tie čísla parciel nie sú zapísané zatiaľ
doktor23
12.09.11,09:37
ak je ten geo plán zapísateľný, tak nemajú prečo to nepovoliť
pandorasbox
12.09.11,09:38
vie niekto mi poradiť prosím?
pandorasbox
13.09.11,07:02
halo......
doktor23
13.09.11,10:50
ale veď sme Ti napísali .... napíšeš si zmluvu, uvedieš pôvodný stav, následne nový stav podľa geo. plánu .....
resp., choď za advokátom alebo notárom .... čo odporúčam každému, kto si ide písať zmluvu ...
pmajap
13.09.11,11:20
Rozhodnutie o súpisnom čísle obsahuje údaje :
- popisné číslo nehnuteľnosti
- parcelné číslo stavby /domu/, geometrický plán vtedy, ak pod jedným parcelným číslom je v katastr. elaboráte uvedený dom,dvor, alebo aj záhrada. GP pridelí parc. číslo stavbe /domu/ a tak sa na základe rozhodnutia o súpisnom čísle konkrétnemu domu zapíše pôvodné číslo.
- mená a adresu vlastníkov nehnuteľnosti a rod. čísla aktuálne!!!!
- na nehnuteľnosť danú do užívania po roku 1976 treba dokladovať kolaudačným rozhodnutím.

Príslušná správa katastra zapíše na LV údaje, ktoré sú uvedené v rozhodnutí OU.
pandorasbox
13.09.11,19:12
ale veď sme Ti napísali .... napíšeš si zmluvu, uvedieš pôvodný stav, následne nový stav podľa geo. plánu .....
resp., choď za advokátom alebo notárom .... čo odporúčam každému, kto si ide písať zmluvu ...

prepáč, v zúfalstve som Tvoju odpoveď vyššie prehliadla, ďakujem za pomoc
celkom bežne píšem zmluvy, ale rok neprepísaný stav na katastr úrade ma trocha zaskočil a zneistil.Myslela som si, že prepisujú skôr podané zmeny. skôr mám obavy, že či neprepísali pre nejakú chybu v podaní - podanie bolo iba jediné, skoladuovaná stavba a na základe toho geometrickým plánom zmenené čísla parciel od geodetky a Žiadosti o zápis stavby do katastra nehnuteľností, ktorej prílohy boli kolaudačné rozhodnutie, rozhodnutie o pridelení súpisného čísla a GP - toto všetko bolo podané v júni roku 2010. skúsim osobne skočiť zajtra na KU s otázkou - hádam mi budú vedieť povedať v čom je problém. mám nachystané zmluvy na prevod nehnut, ale chcem mať istotu kvôli notárskym overovaniam
ďakujem Ti ešte raz za radu. už si sa stretol s tak neskorým prepisom?
pandorasbox
13.09.11,19:15
Rozhodnutie o súpisnom čísle obsahuje údaje :
- popisné číslo nehnuteľnosti
- parcelné číslo stavby /domu/, geometrický plán vtedy, ak pod jedným parcelným číslom je v katastr. elaboráte uvedený dom,dvor, alebo aj záhrada. GP pridelí parc. číslo stavbe /domu/ a tak sa na základe rozhodnutia o súpisnom čísle konkrétnemu domu zapíše pôvodné číslo.
- mená a adresu vlastníkov nehnuteľnosti a rod. čísla aktuálne!!!!
- na nehnuteľnosť danú do užívania po roku 1976 treba dokladovať kolaudačným rozhodnutím.

Príslušná správa katastra zapíše na LV údaje, ktoré sú uvedené v rozhodnutí OU.

ďakujem za Tvoju radu - v júni roku 2010 som poslala na KU
Žiadosť o zápis stavby do katastra nehnuteľností, ktorej prílohy boli kolaudačné rozhodnutie, rozhodnutie o pridelení súpisného čísla a GP - toto všetko bolo podané v júni roku 2010 a stále tieto zmeny neboli zapísané na LV
rudopp
13.09.11,20:42
ďakujem za Tvoju radu - v júni roku 2010 som poslala na KU
Žiadosť o zápis stavby do katastra nehnuteľností, ktorej prílohy boli kolaudačné rozhodnutie, rozhodnutie o pridelení súpisného čísla a GP - toto všetko bolo podané v júni roku 2010 a stále tieto zmeny neboli zapísané na LV

Čo takto ísť sa opýtať tam a NIE tu:D.
pandorasbox
14.09.11,05:51
Čo takto ísť sa opýtať tam a NIE tu:D.

rudopp - chýbala mi tvoja odpoveď. teraz už môžem sa ísť na kataster s kľudným svedomím sa spýtať
kde si bol doteraz?
rudopp
14.09.11,07:52
rudopp - chýbala mi tvoja odpoveď. teraz už môžem sa ísť na kataster s kľudným svedomím sa spýtať
kde si bol doteraz?

Pravidlá ako niečo vybaviť :
1, Musíš mať pravdu !!!
2, Nehovor komu netreba:)
3, Píš komu treba:D
4, Urguj u vedúceho:---