Jaroslav Lences
31.01.11,14:07
V máji 2010 som sa stal ako súkromná osoba (nepodnikatel) nájomcom automobilu M1 na základe leasingovej zmluvy. Zaplatil som prvú navýšenú splátku 50% z ceny auta a mesačné splátky za mesiace jún 2010 až január 2011. Celková doba leasingu je 60 mesiacov.

Chcel by som toto auto previesť zo súkromnej osoby (ja) na firmu - fyzická osoba a platca DPH (ja) a to do obchodného majetku (s možnosťou odpisov). Viete mi poradiť mechanizmus ako to urobiť. Mám nárok na odpočet DPH ?
IvoM
31.01.11,13:18
V podstate ide o postúpenie leasingu od neplatiteľa DPH na platiteľa DPH, takže nový nájomca dostane novú leasingovú zmluvu z ktorej bude mať nárok na dpočet DPH z jednotlivých splátok, ale DPH z akontácie a už zrealizovaných splátok je už bohužiaľ nenávratne v štátnom rozpočte. :-)
Jaroslav Lences
01.02.11,14:34
vdaka za odpoved
mam pochybnost, ci by predsa len nemohol byt vykonany odpocet dph na zaklade odpočtu pri registracii ?
a este druhu otazku, ako sa stanoví cena auta (kupa do obchodneho majetku), ktora sa bude odpisovat ?
vopred dakujem za odpoved


Odpočítanie DPH pri registrácii :
Z ustanovenia § 55 zákona o DPH vyplýva, že osoba, ktorá sa stala platiteľom DPH si môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, kedy sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa zákona o dani z príjmov v kalendárnych rokoch predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob.
Daň pri majetku, ktorý je odpisovaným majetkom, platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom.
Podnikateľ, ktorý si v čase keď bol neplatiteľom DPH kúpil úžitkový, alebo nákladný automobil od platiteľa DPH, môže dodatočne uplatniť odpočet DPH po svojej registrácii – uskutočniť tzv. „oddanenie“ majetku. Daň zníži o alikvotnú časť zodpovedajúcu odpisom. Takúto úpravu odpočítavanej dane je platiteľ povinný vykonať aj v prípade, že odpisovanie prerušil – pre účely DPH bude brať do úvahy „fiktívny “ odpis. Časové obdobie za ktoré môže byť „oddanenie“ vykonané, nie je zákonom o DPH ohraničené (môže byť teda aj za obdobie dlhšie ako 12 mesiacov).[/SIZE]
Luba
01.02.11,19:39
Obávam sa, že nie. Finančný leasing je služba. Leasingové splátky sú splátkami služby. Z toho si spätne nemôžeš odpočítať DPH. Auto kúpiš až po skončení leasingu.
Cenu stanovíš zo zvyšnej istiny, teda zvyšné splátky (časť istina) + dohodnutá predajná záverečná cena. Prípadne aj odstupné. Bližšie pozri aj v §26 (8) zák.o dani z príjmov.