jano72
31.01.11,14:46
Dobrý deň,

chcem vedieť do akej maximálnej výšky može moja ex požadovať výživné. Stále má málo. Môj príjem je 1100,- eur, v opatere mám jedného maloletého syna a ex požaduje na dcérku, ktorá je u nej väčšie výživné. Terajšie je vo výške 100,- + výživné ako úspory 100,-, spolu teda 200,- eur. Ona mi na syna platí 30,- eur. Ex požaduje ešte vyššie výživné, lebo vraj je na nemocenskej má malý príjem, pôžičky na práčku, chladničku a atď. Dokedy bude môcť stále zvyžovať výživné, je nejaká hranica kedy dosť?
Mária27
31.01.11,14:01
Výživné nie je ohraničené hornou hranicou. Ak tvoríš dieťaťu aj úspory, tak by sa výživné malo považovať za dostatočné. Nejde to takto jednoducho napísať.

Najdôležitejšie je, čo potrebuje dieťa, nie rodičia. Jej dlhy (pôžičky) nemožno brať do úvahy - to by si ty mohol začať splácať jachtu.
Eva10
01.02.11,06:44
Ak platíš výživné skoro vo výške 20% svojho príjmu je to na tvoje osobné pomery dosť. Zrejme ani súd by ťa nezaviazal na vyššie výživné. Nejde mi do hlavy ale ten pomer spotrebného výživného a úsporového výživného 1:1. Podľa mňa by bol na mieste skôr 2:1 alebo 3:1 v prospech spotrebného. Úsporove výživné je na mieste až v prípade ak spotrebné výživné je pre dieťa dostatočné a mejetkové pomery povinného rodiča to umožňujú. Neverím, že ťa k takémuto výživnému zaviazal súd rozsudkom. Skôr tipujem, že ste o takomto výživnom uzatvorili rodičovskú dohodu. Skús navrhnúť dočasnú zmenu tak, že sa spotrebné výživné zvýši na úkor úsporového.
jano72
01.02.11,11:49
Presne tak, k takémuto výživnému maza viazal súd rozsudkom a nebola možnosť ani odvolania.Moja ex je veľmi šikovná. A okrem tohto zvýšenia výživného sme v súdnom konaní o bezpodielové spoluvlastníctvo a takysto mi hrozí súd o vyplatenie z bytu, ktorý máme v podielovom valstníctvo.Akjej toto všetko podarí, som na mizine - zadlžený po uši.
jano72
01.02.11,12:02
už ani písať normálne neviem,cítim sa totálne bezmocný
Eva10
02.02.11,07:09
Nechcem sa s tebou prieť ale procesne to nesedí. Ak o výživnom rozhodoval súd muselo byť prípustné odvolanie. Pri rozvode ak sú deti má rozsudok 4 meritórne výroky + výrok o trovách. Prvý o tom, že sa manželstvo rozvádza vždy robí súd. Ostatné tri, zverenie detí do opatery a starostlivosti, určenie výšky výživného ktorou prispieva rodič, ktorý nemá dieťa v opatere a výrok o úprave styku rodiča ktorý nemá dieťa v opatere s týmto dieťaťom môžu byť nahradené schválením rodičovskej dohody urobenej v konaní súdom. V prípade schválenia rodičovskej dohody súd zisťuje či sa účastníci nechcú vzdať opravného prostriedku. Logika vychádza z toho, že ste obaja súhlasili, teda nie je o týchto otázkach spor, teda nie je záujem vec preskúmavať opravným prostriedkom. Aj keď vzdať sa odvolania je možné aj v prípade rozhodnutia súdom.
Podľa mňa si uzatvoril dohodu aj keď si si to neuvedomoval. Skús si spomenúť, či si v pojednávačke pri vynesení rozsudku nepodpisoval nejaký dokument. Ak áno ten obsahoval vzdanie sa opravného prostriedku. Alebo si pozorne prečítaj rozsudok.
Keďže píšeš "A okrem tohto zvýšenia výživného ..." predpokladám, že si tvoja ex podala návrh na zvýšenie výživného na dcéru. Keďže máš zvereného syna, porozmýšľaj nad tým či by nebolo vhodné "vzájomným návrhom" v prebiehajúcom konaní žiadať zvýšenie výživného na syna. Ďalšia možnosť je žiadať zmenu pomeru spotrebného a úsporového výživného bez zvýšenia celkovej výšky na dcéru.
Súd bude v každom prípade (zvýšenie na dcéru alebo ak to navrhneš aj na syna) skúmať či od poslednej úpravy došlo ku zmene pomerov u oprávnených-detí i povinných-rodičov. Význam bude mať, či u detí došlo k nástupu do predškolskéh zariadenia, školy, či iný stupeň školy, zvýšené nároky na výživu-nejaké diety vyplývajúce zo zdravotného stavu, choroby, pri ktorých treba dlhodobo doplácať na lieky, či deti navštevujú krúžky a mimoškolskú činnosť za ktorú treba platiť atď. U povinných je významná zmeny príjmu, aj prípad, že by sa povinný bezdôvodne v vzdal príjmu alebo jeho zvýšenia, ďalšia vyživovacia povinnosť atď.
Ostatné spory, ktoré vediete sú bohužiaľ spory ktoré sa bežne vedú po rozvode.
jano72
02.02.11,10:16
Prečítam si ten rozsudok, ktorý rozhodol o zvýšení výzivného na100,- + 100,-. Len viem, že ja som s tým zásadne nesúhlasil.No pozriem sa na ten papier ešte raz. A čo sa týka terajšieho znovuzvýšeniavýživného na dcérku,ktorá je u matky, tak tam kzmenám došlo v tomrozsahu, že dcérka postúpila nadruhý stupenzákladnej školy a zároveň ex, je dlhodobo na nemocenskej a vraj jej to teraz nevychádza. Lenmi nesedí, jej prepočet, ktorým ma chce presvedčiťo nároku na zvýšenie výživného. Vo svojom prepočte udáva priame náklady na dcérku vo výške 46,- eur bez stravy, alepoukazuje na platenie nájmu, pôžičky na práčku a pôžičky vo výške 1000,- eur,ktorý si vraj vybrala preto, lebo jej to z nemocenskej nevychádza. Len je proti mojej logike pochopiť to, že žiada zvýšenie výživného, keď vlastne náklady na dcérku sa nezvýšili, znížil sa jej príjem, lebo je na nemocenskej, ja ju chápem, ale čo to má spoločné s výživným, ja ju predsa nebudem živoť svoju ex, sme našťastie rozvedení 7 rokov.