Kamči
31.01.11,16:24
Ahojte,

chcela by som sa opýtať, ako mám postupovať, ak zamestnávateľ zabezpečuje stravu podávaním teplého hlavného jedla prostredníctvom stravovacej služby. Ale nie všetci zamestnanci túto možnosť využívajú, ( nosia si obedy z domu) . Zamestnávateľ si povinnosť voči zamestnancom splnil, a oni ju nevyužívajú (dobrovoľne). Čo má robiť zamestnávateľ???
Ako sa má chrániť, resp. môže byť postihovaný, že zamestnanci sa nestravujú - dobrovoľne???
Tweety
31.01.11,15:26
Ahojte,

chcela by som sa opýtať, ako mám postupovať, ak zamestnávateľ zabezpečuje stravu podávaním teplého hlavného jedla prostredníctvom stravovacej služby. Ale nie všetci zamestnanci túto možnosť využívajú, ( nosia si obedy z domu) . Zamestnávateľ si povinnosť voči zamestnancom splnil, a oni ju nevyužívajú (dobrovoľne). Čo má robiť zamestnávateľ???
Ako sa má chrániť, resp. môže byť postihovaný, že zamestnanci sa nestravujú - dobrovoľne???
Už nič, on si literu zákona splnil.:)
Kamči
31.01.11,15:33
...totiž, lebo máme taký prípad, že zamestnanec dostal výpoveď, on sa nechcel stravovať, obedy si nosil z domu a teraz dal na Inšpektorát práce sťažnosť, že nedostával stravné lístky, pričom mal možnosť si objednávať obedy, ale nevyužíval to...
Tweety
31.01.11,15:38
...totiž, lebo máme taký prípad, že zamestnanec dostal výpoveď, on sa nechcel stravovať, obedy si nosil z domu a teraz dal na Inšpektorát práce sťažnosť, že nedostával stravné lístky, pričom mal možnosť si objednávať obedy, ale nevyužíval to...
Nepochodí, ak zamestnáv. preukáže, že stravu podľa §152 zabezpečil, tak IP nemôže nič namietať.
ivetaf
31.01.11,15:38
Treba im dať podpísať, že oni si stravu neželajú
Tweety
31.01.11,15:39
Treba im dať podpísať, že oni si stravu neželajú
To je hlúposť, a neprávny akt.
Kamči
31.01.11,15:49
... dobre a ako sa zamestnávateľ preukáže? Len zmluvou so stravovacím zariadením, alebo je k tomu treba ešte niečo viac?
Lebo on môže povedať, že chcel stravné lístky a nie obedy...
pavol54
31.01.11,15:50
...totiž, lebo máme taký prípad, že zamestnanec dostal výpoveď, on sa nechcel stravovať, obedy si nosil z domu a teraz dal na Inšpektorát práce sťažnosť, že nedostával stravné lístky, pričom mal možnosť si objednávať obedy, ale nevyužíval to...
Aká je súvislosť medzi výpoveďou danou zamestnancovi a sťažnosťou zamestnanca na IP?
Tweety
31.01.11,15:52
... dobre a ako sa zamestnávateľ preukáže? Len zmluvou so stravovacím zariadením, alebo je k tomu treba ešte niečo viac?
Lebo on môže povedať, že chcel stravné lístky a nie obedy...
Preukáže zmluvou, faktúrami za stravu, určite máte zoznam zamestnancov, ktorým sa strava poskytovala nie? Nikde nie je v ZP napísané, že o tom, ako zamestnáv. zabezpečí stravovanie, rozhoduje zamestnanec. On zabezpečil, ako som už písala vyššie, to, že na obedy nechodili, nebol jeho problém. Snáď len vtedy by bol, keby tí zamestnanci, čo mudrujú mali mať výslovene nejakú diétnu stravu nariadenú lekárom, vtedy by im ju musel zabezpečiť, ale inak nie.

(5) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2, alebo ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom.
pavol54
31.01.11,15:55
... dobre a ako sa zamestnávateľ preukáže? Len zmluvou so stravovacím zariadením, alebo je k tomu treba ešte niečo viac?
Lebo on môže povedať, že chcel stravné lístky a nie obedy...
Stravné lístky sa dávajú až potom ak za
a,zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravu vo vlastnom zariadení alebo u zmluvného dodávateľa stravy, za
b, ak má zamestnanec od odborného lekára potvrdenia že musí konzumovať dietnu stravu.
sybila3
31.01.11,16:07
a vedeli by ste aj mne poradiť, ak sa zamestnanci stravujú v reštaurácii, kde pracujú, čiže stravu majú zabezpečenú, čo môžem dať do nákladov, lebo doteraz si jedli koľko chceli a nikde sa to nekontrolovalo. díky moc
Tweety
31.01.11,16:09
a vedeli by ste aj mne poradiť, ak sa zamestnanci stravujú v reštaurácii, kde pracujú, čiže stravu majú zabezpečenú, čo môžem dať do nákladov, lebo doteraz si jedli koľko chceli a nikde sa to nekontrolovalo. díky moc
Stačí pozrieť §152 ZP, a budeš mať hneď jasné. Najviac to môže byť 55% zo stravného pri PC v trvaní 5-12hod.
sybila3
31.01.11,16:13
takže rovnako ako pri stravných lístkoch? a vyrátavam mesačne alebo na konci roka? a cez ID na odpracované dni áno? dík
Tweety
31.01.11,16:16
takže rovnako ako pri stravných lístkoch?
Nič v zlom, ale prečo sa bojíš nahliadnuť do ZP? Už si tu dosť dlho na to, aby si to aspoň trochu mala preštudované.:) Takto, ak budeš zadávať jednu otázku od druhej, sa nikdy nič nenaučíš a naviac, ani nevieš posúdiť, či je tá ktorá odpoveď správna.
Kamči
01.02.11,05:40
Súvis medzi výpoveďou a IP nie je žiadny, ale až teraz to začal riešiť a to týmto spôsobom, že podal sťažnosť na IP....
pavol54
01.02.11,06:08
Súvis medzi výpoveďou a IP nie je žiadny, ale až teraz to začal riešiť a to týmto spôsobom, že podal sťažnosť na IP....
To je pomsta od zamestnanca, nech mu niekto poradí že mu to môže ešte viac poškodiť, pretože zamestnávateľ tiež môže podniknúť proti opatrenia.
Kamči
01.02.11,06:27
Myslím, že zamestnávateľ nemá záujem podniknúť proti opatrenia, len nechce byť postihovaný za niečo, čo si splnil. Ja som len chcela vedieť, ako to ošetriť a či sa to vôbec dá, ak zamestnanec nevyužíva stravovanie ktoré mu zabezpečí zamestnávateľ...
pavlinka
01.02.11,07:51
Zamestnávateľ-SŠ škola zabezpečuje stravovanie formou stravovacích kupónov a časť zamestnancov využíva stravovanie v školskej jedálni/nie v našej / táto je ale od našej školy vzdialená asi 1 km a stravujú sa v nej iba učitelia ktorým to dovolí rozvrh.
Na stravovacie kupóny prispievame maximalnou sumou 55% z hodnoty 3,80€.Na stravu v jedálni však prispievame menšou sumou 55% zo sumy obeda v jedálni,ktorú nám fakturuje škola, v ktorej sa učitelia stravujú.V školskej jedálni sa stravnými lístkami platiť nedá.Ako máme zabezpečiť aby príspevok na stravu bol pre všetkých zamestnancov rovnaký?
Dáša_
01.02.11,08:01
Zamestnávateľ-SŠ škola zabezpečuje stravovanie formou stravovacích kupónov a časť zamestnancov využíva stravovanie v školskej jedálni/nie v našej / táto je ale od našej školy vzdialená asi 1 km a stravujú sa v nej iba učitelia ktorým to dovolí rozvrh.
Na stravovacie kupóny prispievame maximalnou sumou 55% z hodnoty 3,80€.Na stravu v jedálni však prispievame menšou sumou 55% zo sumy obeda v jedálni,ktorú nám fakturuje škola, v ktorej sa učitelia stravujú.V školskej jedálni sa stravnými lístkami platiť nedá.Ako máme zabezpečiť aby príspevok na stravu bol pre všetkých zamestnancov rovnaký?

Nie je povedané, že aj na obedy v školskej jedálni nemôžete prispievať 55% z 3,8.
pavlinka
01.02.11,08:12
Nemôžeme, lebo celý obed má hodnotu 2,05 € a 55% z 3,8 je 2,09€, nehovoriac o tom že ešte prispievame 0,40€ zo SF
Dáša_
01.02.11,08:44
tak potom naopak, prispievajte rovnakou číastkou aj na stravné kupóny. 3,8 je maximálna suma, nemusíte dodržať
sybila3
01.02.11,09:02
Stačí pozrieť §152 ZP, a budeš mať hneď jasné. Najviac to môže byť 55% zo stravného pri PC v trvaní 5-12hod.
ja viem ale ja som sa pýtala, či ako pri stravných lístkoch som dávala do réžie 55 % z 2,7 min. rok. Ale so stravovaním vo vlastnom zariadení nemám skúsenosť, tak sa radšej pýtam. Musí si zamestnávateľ nejako určiť cenu jedla a z akej sumy si bude uplatnovať 55 %. A pre istotu keď neviem a nerobila som niečo také radšej sa opýtam, si myslím, že niektorí tu dávajú aj nezmyselnejšie otázky alebo základné otázky. áno so tu už dlho ale človek sa učí celý život. díky moc