stanka s.
31.01.11,17:59
Ahojte,
ak živnostník v roku 2010 platil do soc.p. okrem aktuálnych platieb aj platby za minulý rok,resp.minulé roky aj s úrokmi s omeškania a poplatkami pre exekútora,môže si dať tieto platby do nákladov za rok 2010?Akým spôsobom to treba správne zaúčtovať v JÚ?
Zita5
31.01.11,17:08
Ahojte,
ak živnostník v roku 2010 platil do soc.p. okrem aktuálnych platieb aj platby za minulý rok,resp.minulé roky aj s úrokmi s omeškania a poplatkami pre exekútora,môže si dať tieto platby do nákladov za rok 2010?Akým spôsobom to treba správne zaúčtovať v JÚ?

- aktuálne platby do SP a aj platby minulého obdobia - výdavok ovplyvňujúci základ dane -členenie - Odvody SZČO - výdavok v roku úhrady
- úroky z omeškania(penále pre SP) - výdavok neovplyvňujúci základ dane -členenie - iné
- exekučné poplatky - VOZD - členenie prevádzková réžia výdavok v roku úhrady


Pozrite si postupy účtovania §4 a § 5
http://www.porada.sk/t156210-postupy-uctovania-v-ju-platne-od-1-1-2010-a.html
stanka s.
01.02.11,07:40
Ďakujem pekne,ja som predpokladala,že tie exekúcie sa nemôžu účtovať ako VOZD,takže ešte raz ďakujem za užitočnú radu.
Zita5
01.02.11,11:45
Ďakujem pekne,ja som predpokladala,že tie exekúcie sa nemôžu účtovať ako VOZD,takže ešte raz ďakujem za užitočnú radu.

S tou exekúciou, ex.poplatkami, ex.trovy ste ma asi nerozumeli .Ja som písala, že sú výdavkami OVZD v súlade s §19 odst.písm.a)

Exekučné poplatky a exekučná odmena u povinného pri vykonaní exekúcie uznané ako daňové výdavky

Ustanovenie § 19 ods. 2 písm. a) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov uvádza tie výdavky (náklady), ktoré je daňovník povinný uhradiť podľa osobitných predpisov, pričom ide napr. o výdavky podľa zákona č. 44/1988 Zb. banský zákon, ale aj o výdavky podľa zákona č. 233/1995 Z.z. o súdnych exekútoroch v znení neskorších predpisov. Za výkon exekútorskej činnosti patrí podľa zákona č. 233/1995 Z.z. exekútorovi odmena, náhrada hotových výdavkov a náhrada za stratu času. Tieto náklady uhrádza povinný a sú výdavkami, na ktoré sa zákon o dani z príjmov odvoláva v § 19 ods. 2 písm. a).
Stránka www.drsr.sk

(vypracované máj 2005)