iko538
31.01.11,20:49
Dobrý deň potreboval by som poradiť s predkúpnou zmluvou na predaj bytu, ktorý som zdedil ale na katastri ešte stále neprebehlo zavkladovanie a kupujúci potrebujú predkúpnu zmluvu kvôli úveru. Už je to síce v riešení ale akýmsi nedopatrením súdu to bolo odoslané na kataster dosť neskoro. Nie som si istý ako to v zmluve formulovať. A ešte by som potreboval poradiť čo všetko okrem zmluvy budem pri predaji potrebovať. Mám na vyriešenie tohoto problému čas len do štvrtka, tak budem veľmi vďačný ak mi poradíte.
draik
31.01.11,20:17
Právoplatným skončením dedičského konania ste sa stali vlastníkom bytu (zmena v katastri má len evidenčný charakter). V zmluve o budúcej zmluve uvediete toto dedičské konanie. K predaji budete potrebovať potvrdenie správcu, že neviaznu na byte nedoplatky.
Mária27
31.01.11,20:25
Najvhodnejšia je pre tento prípad asi tzv. prípravná zmluva podľa § 50b občianskeho zákonníka. Bude to kúpna zmluva so všetkými náležitosťami, len namiesto listu vlastníctva bude uvedené číslo dedičského konania s tým, že po zázname tvojho vlastníctva sa doplnia dodatkom údaje listu vlastníctva. Táto zmluva bude pre nadobúdateľa platiť ako kúpna zmluva.

Keby ste totiž uzatvorili zmluvu o budúcej zmluve, išlo by vlastne o dve zmluvy, nakoľko z tej predbežnej zmluvy by vyplynul len záväzok uzatvoriť kúpnu zmluvu.

§ 50b (Prípravná zmluva)

Ustanovenie § 50a sa použije primerane aj na zmluvy, ktorými sa účastníci dohodli, že obsah zmluvy bude ešte doplnený, pokiaľ pritom dali nepochybne najavo, že zmluva má platiť, aj keby k dohode o zvyšku obsahu zmluvy nedošlo.

§ 50a (Zmluva o budúcej zmluve)

(1) Účastníci sa môžu písomne zaviazať, že do dohodnutej doby uzavrú zmluvu; musia sa však pritom dohodnúť o jej podstatných náležitostiach.

(2) Ak do dohodnutej doby nedôjde k uzavretiu zmluvy, možno sa do jedného roka domáhať na súde, aby vyhlásenie vôle bolo nahradené súdnym rozhodnutím. Právo na náhradu škody tým nie je dotknuté.

(3) Tento záväzok zaniká, pokiaľ okolnosti, z ktorých účastníci pri vzniku záväzku vychádzali, sa do tej miery zmenili, že nemožno spravodlivo požadovať, aby sa zmluva uzavrela.
iko538
01.02.11,19:20
Veľmi pekne Vám ďakujem, pomohli ste mi, už na tých zmluvách pracujem a dúfam že to stihnem pripraviť.