Ekonomka-SR
31.01.11,20:50
Zdravím Vás,
vopred sa ospravedlňujem, ak píšem príliš ľahkú otázku, ale prosím poraďte.
Podnikateľ-živnostník, neplatiteľ DPH fakturuje za predaj tovaru nepodnikateľovi. Vo vystavenej faktúre musí vyčísliť aj DPH alebo stačí čiastka celkom vrátane DPH.
Dakujem
Tamila
31.01.11,19:55
Zdravím Vás,
vopred sa ospravedlňujem, ak píšem príliš ľahkú otázku, ale prosím poraďte.
Podnikateľ-živnostník, neplatiteľ DPH fakturuje za predaj tovaru nepodnikateľovi. Vo vystavenej faktúre musí vyčísliť aj DPH alebo stačí čiastka celkom vrátane DPH.
Dakujem
Neplatiteľ DPH nesmie vystaviť žiadnu faktúru s DPH. DPH tam nemôže byť vyčíslené, inak by ho musel odviesť DÚ. Je jedno, komu faktúruje.
Ekonomka-SR
31.01.11,20:15
Neplatiteľ DPH nesmie vystaviť žiadnu faktúru s DPH. DPH tam nemôže byť vyčíslené, inak by ho musel odviesť DÚ. Je jedno, komu faktúruje.
Takže neplatiteľ DPH na faktúru uvedie iba cenu celkom, čo je mnozstvo x cena za jednotku. takže základ dane sa rovná cene celkom. Dobre uvažujem?
D.
ladyrs
31.01.11,20:18
Takže neplatiteľ DPH na faktúru uvedie iba cenu celkom, čo je mnozstvo x cena za jednotku. takže základ dane sa rovná cene celkom. Dobre uvažujem?
D.

základ akej dane ???
však už tu je napísané, že neplatiteľ nesmie fakturovať s DPH
Ekonomka-SR
31.01.11,20:35
základ akej dane ???
však už tu je napísané, že neplatiteľ nesmie fakturovať s DPH
áno, len ma dnes voľačo zaskočilo. Známej robí okna jeden podnikateľ, neplatiteľ DPH a povedal jej, že jej vie urobiť okna aj bez papierov s tým, že tam nezahrnie daň a bude nižšia cena. Nemám teraz pri sebe zákony, aby som to pozrela a net mám strašne pomaly, aby som stiahla. Tiež ma to prekvapilo. Ešte raz sa ospravedlňujem za takúto otázku.
Idiotka
03.02.11,10:33
áno, len ma dnes voľačo zaskočilo. Známej robí okna jeden podnikateľ, neplatiteľ DPH a povedal jej, že jej vie urobiť okna aj bez papierov s tým, že tam nezahrnie daň a bude nižšia cena. Nemám teraz pri sebe zákony, aby som to pozrela a net mám strašne pomaly, aby som stiahla. Tiež ma to prekvapilo. Ešte raz sa ospravedlňujem za takúto otázku.

Nemyslel daň z príjmu? Ak jej nevystaví oficiálny doklad, nezaúčtuje/nehrnie si príjem od známej do svojich príjmov podliehajúcich zdaneniu, následne teda zaplatí menšiu - nižšiu daň z príjmu.
wallie
03.02.11,14:10
áno,jasne vie jej urobiť okná bez faktúry, načierno, za lacnejšie, lebo si to nezahrnie vôbec do príjmov a nezdaní, len neviem čo bude potom ak sa vám tie okná pokazia, nemáte žiaden doklad že to robili a dodali :) t.j. žiadne právo na reklamáciu takže pozor na to!! radšej normálne na faktúru a máš aj záruku v prípade reklamácie okien alebo nekvalitnej práce pri montáži a pod.
JarkaL
03.02.11,14:23
Nehovoriac o tom, že je to nelegálne!

A potom sa aj takýto živnostník sťažuje na zdravotníctvo, školstvo, ako aj na výšku svojej PN alebo dôchodku...Čerpať zo systému áno, ale prispievať formou daní nie...
wallie
03.02.11,14:34
presne tak :)
a aj takýto prístup firmy svedčí o jej serióznosti, zneužívajú to práve firmy ktoré dodajú nekvalitné okná aby neniesli zodpovednosť za prípadné vady

koľko sa v tomto štáte kradne a všade to je už do neba volajúce :( a toto sú len malé ryby, takéto malé firmy, špička ľadovca ale čo tie veľké úniky na NO DPH, rozkrádaní štátnych peňazí, atd...škoda reči, tento mafiánsky štát takýmto "podnikaním" za pár rokov krachne, a nie že nebude na dôchodky, nebude na nič....
Ekonomka-SR
03.02.11,18:11
dievcata dakujem za rady. Idiotka, teda, Ty by si mala mat nick Genius............mne to doplo az po 2 dnoch, ze myslí na dan z príjmu :-D