Sykes
31.01.11,23:23
Ahojte, prosim skusenych o radu.

Ku koncu roka 2010 som zrusil zivnost - prestalo sa to vyplacat. So slovenskymi klientmi som si docasne dohodol pracu na dohodu (kym nevymyslim nieco lepsie).

Otazka je, co s klientom v USA. Prijmy odtial boli v poslednej dobe velmi nestabilne, najblizsiu dobu by boli minimalne. Je najaka legalna moznost, ako pracovat pre klienta v USA a nebyt pritom SZCO? Momentalne mi ide hlavne o neplatenie socialneho poistenia. Mozno sa situacia u klienta zlepsi a budem moct zalozit zivnost znova, preto by som nerad spolupracu zrusil.

Vdaka vopred.
KEJKA
31.01.11,23:18
vôbec nepíšeš, čo to je za živnosť, ale v zásade musíš mať živnosť, ak chceš legalizovať svoj príjem.
Sykes
31.01.11,23:27
Je to poradenstvo, ale s podstatou v dusevnej cinnosti, resp. dusevnych pravach (know-how). Mal som zivnost prave na tieto veci, ale ako vravim, uz sa to nevyplatilo.

Ked este prijem zo zahranicia nebol stabilny, som si to zapisoval do danoveho ako dusevne prava, alebo ostatne prijmy, a nemusel som z toho platit SP. Ked bol prijem uz stabilny, zalozil som zivnost. Teraz som ju zas zrusil.

Ono takto, zivnost ma byt 'sustavna cinnost za ucelom dosahovania zisku'. Teraz by tato cinnosti tuto podstatu nevystihovala (o zisku ani sustavnosti sa neda hovorit). Preto so slovenskymi klientmi mozem zatial pracovat na dohodu. So zarhanicim sa to nijako neda?
eoneon
18.06.11,16:55
Na prijem z USA ti nikto nepride, ak si to neposles na ucet v SR... :)