Dada
09.12.05,08:14
Zamestnanec nastúpil na nočnú smenu 16.11. o 22:00. Odpracoval 8 hodín. 17.11. už bol sviatok. Ako mu rátať mzdu za túto prácu v noci? 2 hodiny ako práca v noci a zvyšných 6 hodín ako odpracovaný sviatok plus aj ako práca v noci? Program Pohoda mi ponúka aj kolónku "príplatok za noc". Prosím súrne! Vďaka!
stdr
09.12.05,07:54
Nočný príplatok dostane za celých 8 hodín, príplatok za sviatok by nemal dostať, pretože začiatok pracovnej zmeny bol 16.11.
Dada
09.12.05,08:10
A keď nastúpil 17.11. na nočnú smenu (to bol sviatok) tak bude mať príplatok za sviatok len počet hodín pripadajúcich na 17.11. či na celú smenu začínajúcu 17.11.???
stdr
09.12.05,08:17
Ak nastúpi 17.11., bude mať príplatok za sviatok celých 8 hodín, aj keď časť zmeny odpracuje deň po.
Dada
09.12.05,08:22
Bude mať príplatok za sviatok, ale aj ako prácu v noci mu to rátam?
stdr
09.12.05,08:24
Áno, bude mať aj príplatok za prácu v noci.
lumix
04.12.06,19:31
Nesúhlasím,pretože ten čo je väčšinu času vo sviatok v práci , tak nemá príplatok , len za to,že nenastúpil v deň sviatku. A ten čo ide do práce len na dve hodiny v deň sviatku má zaplatené osem hodín. Prečo nemá príplatok ten, čo je naozaj v práci cez sviatok ???
karol.za
04.12.06,19:47
zamestnancovi prináleží mzdové zvýhodnenie
za prácu v noci od 22:00 hod. do 6:00 hod.
a za prácu vo sviatok od 0.00 hod. do 6:00 hod,nakoľko sviatok začína prvú sekundu po polnoci
s pozdravom karol
:):):):):)
endrju
04.12.06,19:53
Nesúhlasím,pretože ten čo je väčšinu času vo sviatok v práci , tak nemá príplatok , len za to,že nenastúpil v deň sviatku. A ten čo ide do práce len na dve hodiny v deň sviatku má zaplatené osem hodín. Prečo nemá príplatok ten, čo je naozaj v práci cez sviatok ???

ZP_§95*

Treba si však uvedomiť, či zmena začne vo sviatok alebo skončí vo sviatok.
Ako pomôcku pri rozmýšľaní odporúčam použiť §95 Zákonníka práce:

"Na pracoviskách s nočnými zmenami sa začína deň pracovného pokoja hodinou zodpovedajúcou nástupu pracovnej zmeny, ktorá v pracovnom týždni nastupuje podľa rozvrhu zmien ako prvá."

Aby bolo možné súhlasiť s Tvojim nesúhlasom, musel by pracovný týždeň začínať nočnonou zmenou. Také niečo je asi nereálne. ;)
Spravidla pracovný týždeň začína rannou zmenou a preto za zmeny pracujúce vo sviatok je možné považovať iba tie zmeny, ktoré začali vo sviatok.
karol.za
04.12.06,20:03
ja som svoj príspevok písal,nakoľko som pracoval v nepretržitej prevádzke,tzn. keď som začínal na silvestra o 22:00 a končil na nový rok o 6:00 nemal som nárok na príplatok vo sviatok ???,nakoľko som do práce nastúpil pred rokom???
možno u mňa nebol problém lebo v kolektívnej zmluve je toto jasne stanovené
sviatok začína sekundu po polnoci a končí o 24:00
s pozdravom karol
:):):):):)
endrju
04.12.06,20:19
Ak je niečo uvedené v kolektívnej zmluve výhodnejšie (pre zamestnanca) ako v Zákonníku práce, ustanovenie kolektívnej zmluvy má prednosť. Takže pri uvažovaní nad tým, ako sa má zaplatiť zmena čiastočne trvajúca vo sviatok, treba brať ohľad aj na kolektívnu zmluvu.

Príspevok od lumix je v tomto nejednoznačný.
Je založený iba na logickej úvahe. Už sme tu veľakrát konštatovali, že vo všeobecne záväzných predpisoch veľmi často budeme logiku hľadať márne. Asi aj preto začína polemika. :cool: