mahamajka
01.02.11,08:21
Dobrý deň,
som začínajúca personalistka a účtovníčka, tak vás poprosím o trpezlivosť :)
tento rok prvý krát robím ročné zúčtovanie a neviem ako mám postupovať v tomto prípade.
Máme zamestnanca, ktorý poberá starobný dôchodok a je zamestnaný na TPP. Jeho príjmy sú vyššie ako dôchodok, už som si našla že nemá nárok na nezdaniteľnú časť zákl.dane. A teraz neviem či do príjmov zaráť aj jeho dôchodok. Alebo ako sa to rieši, keď má príjmy vyššie ako dôchodok?
Naša mzdárka mu takpovediac "odmietla" robit ročné zúčtovanie, že on si má sám podať DP. Vystavila mu potvrdenie o príjme a finito:confused:
Mne to však nedá, nepáči sa mi jej prístup, tak zháňam informácie.
ďakujem moc
karpis
01.02.11,07:41
Starobný dôchodca ˇak bol SD aj k 1.1.2010 tak nemá nárok na NČ, ak bol SD len časť roka tak má nárok na NČ (celú) Do príjmov sa SD neráta. Ak má výšku SD nižšiu ako NČ tak si uplatní rozdiel medzi dôchodkom a NČ
veronikasad
01.02.11,07:43
Dobrý deň,
som začínajúca personalistka a účtovníčka, tak vás poprosím o trpezlivosť :)
tento rok prvý krát robím ročné zúčtovanie a neviem ako mám postupovať v tomto prípade.
Máme zamestnanca, ktorý poberá starobný dôchodok a je zamestnaný na TPP. Jeho príjmy sú vyššie ako dôchodok, už som si našla že nemá nárok na nezdaniteľnú časť zákl.dane. A teraz neviem či do príjmov zaráť aj jeho dôchodok. Alebo ako sa to rieši, keď má príjmy vyššie ako dôchodok?
Naša mzdárka mu takpovediac "odmietla" robit ročné zúčtovanie, že on si má sám podať DP. Vystavila mu potvrdenie o príjme a finito:confused:
Mne to však nedá, nepáči sa mi jej prístup, tak zháňam informácie.
ďakujem moc
Uveď prosím výšku hrubej mzdy a výšku vyplateného SD za rok 2010. Bol SD k 1.1.2010?
mahamajka
01.02.11,07:51
hrubá mzda - 11 624,75
starobny dôchodok - 4789,20
dôchodok mu bol k 1.1.2010 zvýšený, čiže k 1.1.2010 bol starobný dôchodca
veronikasad
01.02.11,07:54
hrubá mzda - 11 624,75
starobny dôchodok - 4789,20
dôchodok mu bol k 1.1.2010 zvýšený, čiže k 1.1.2010 bol starobný dôchodca
Bohužial, jeho dôchodok je vyšší ako NČZD, nemá nárok na žiadnu odpočitatelnú položku.

Príjem je vysoký - ak by bol do 1/2 NČZD, mohol by si uplatniť § 46 a DU by mu zrazenú daň vrátil.

Mzdárka mu nemôže odmietnuť urobiť RZD. Ak do 15.2. požiada zamestnávatela na predpísanom tlačive, zamestnávatel tak musí urobiť. Prílohou žiadosti musí byť potvrdenie, ktoré mu vystavila a doklad o výške vyplateného dôchodku zo SP.

Tiež si môže urobiť DP typu A, ktoré podá na DU. Žiadna daň mu však nebude vrátená (iba ak by si uplatnil odpočet NČZD na manželku, alebo životné poistenie).
mahamajka
01.02.11,07:58
áno, to som našla že nemá nárok na NČ...
ale taký poddotaz - čo na tom môže byť tažké pre mzdárku ktorá robí mzdy 10 rokov?:D
veď ona je povinná mu spraviť RZ.
katka50
01.02.11,08:00
áno, to som našla že nemá nárok na NČ...
ale taký poddotaz - čo na tom môže byť tažké pre mzdárku ktorá robí mzdy 10 rokov?:D
veď ona je povinná mu spraviť RZ.
Ak si požiada do 15.2. a doloží potrebné doklady - tak áno, je povinná.
veronikasad
01.02.11,08:00
áno, to som našla že nemá nárok na NČ...
ale taký poddotaz - čo na tom môže byť tažké pre mzdárku ktorá robí mzdy 10 rokov?:D
veď ona je povinná mu spraviť RZ.
Nevidím vo vystavení potvrdenia žiadny podraz. Na to, aby mu urobila RZD, musí poslať žiadosť, tak ako som napísala vo vyššie uvedenom príspevku.
mahamajka
01.02.11,08:31
žiadosť mal podpísanú, doklad od SP priložil...

bože až sa to bojim napísať, teraz som zistila že na žiadosť mu škrtla že chce potvrdenie o príjme, a ešte nasratá sa ma pýta, či už pochopil že si ma podať DP sam :(
verkaz
01.02.11,08:55
Bohužial, jeho dôchodok je vyšší ako NČZD, nemá nárok na žiadnu odpočitatelnú položku.

Príjem je vysoký - ak by bol do 1/2 NČZD, mohol by si uplatniť § 46 a DU by mu zrazenú daň vrátil.

Mzdárka mu nemôže odmietnuť urobiť RZD. Ak do 15.2. požiada zamestnávatela na predpísanom tlačive, zamestnávatel tak musí urobiť. Prílohou žiadosti musí byť potvrdenie, ktoré mu vystavila a doklad o výške vyplateného dôchodku zo SP.

Tiež si môže urobiť DP typu A, ktoré podá na DU. Žiadna daň mu však nebude vrátená (iba ak by si uplatnil odpočet NČZD na manželku, alebo životné poistenie).
Veronika,
prosím Ťa ak má dôchodca pracujúci na dohodu ročný dôchodok 5 040 Eur a jeho zárobok (na dohodu )v roku bol 1 750 Eur má si podať DP a vykázať vrátenie dane ?
veronikasad
01.02.11,09:08
Veronika,
prosím Ťa ak má dôchodca pracujúci na dohodu ročný dôchodok 5 040 Eur a jeho zárobok (na dohodu )v roku bol 1 750 Eur má si podať DP a vykázať vrátenie dane ?
Uplatní si vrátenie v zmysle § 46 ZoDzP. Pri správne vyplnenom DP mu DU celú zrazenú daň vráti (podáva DP typu A). Na výšku vyplateného dôchodku sa neprihliada
Melnick
01.02.11,09:22
Uplatní si vrátenie v zmysle § 46 ZoDzP. Pri správne vyplnenom DP mu DU celú zrazenú daň vráti (podáva DP typu A). Na výšku vyplateného dôchodku sa neprihliada

A veru to treba ešte tento rok využiť. ;)
veronikasad
01.02.11,09:35
Majka, neviem či nesprávne čítam zákon, ale § 46 nevidím zrušený ani v roku 2011. A ten sa môže využiť aj pri preddavkovej dani, nielen pri zrážkovej.