Silvia Szalaiova
01.02.11,08:28
Dobrý deň, mohol by mi niekto pomôcť v nasledovnej veci:
Zamestnancovi sa skončil pracovný pomer 31.1.2010, vtedy dostal potvrdenie o zdan. mzde len za rok 2009 a zápočtový list. Na ten jeden mesiac január 2010 nedostal potvrdenie nakoľko pani personalistka kým nemá uzavreté účtovníctvo 2009 nevie vytlačiť rok 2010 (čo je sprostosť). Teraz by si mal podať DP (nakoľko je aj SZČO) a chýba mu ten jeden mesiac a tiež doklad o odvedených preddavkoch do ZP. Personalistka neberie telefón. Kde sa môže bývalý zamestnanec sťažovať za neplnenie povinností bývalého zamestnávateľa?
Betina2
01.02.11,07:40
A prečo firmu nenavštívi osobne? Prípadne nepošle žiadosť doporučeným listom? Aspoň by mal doklad, že sa dožadoval a nevyhoveli mu.
Ale ešte dodám, nech nevešia hlavu, ak nepožiada o ročné zúčtovanie dane bývalého zamestnávateľa, tak zamestnávateľ je povinný mu poslať Potvrdenie do zákonom stanoveného termínu. Ešte je len 1.2. a času je ešte dosť.
Ak by ho neposlali, má možnosť obrátiť sa so sťažnosťou na miestne príslušného správcu dane platiteľa DZČ, teda zamestnávateľa podľa jeho sídla.
A naozaj si overil, či náhodou firma nezanikla?

PS: Pani účtovníčka v januári 2010 nevytlačila potvrdenie za 2010, lebo ako asi netušíš, sa takmer každoročne menia vzory tlačív a často sú zverejnené až na konci bežného roka. Takže asi preto to vtedy nevytlačila.
A čo sa týka dvíhania telefónu, nezúfaj, kludne zamestnávateľovi pošli mail a takto požiadaj. Ak je firma seriózna, určite vyjdú v ústrety. V týchto veciach sa nezvyknú robiť naprieky, nebolo by to nanič.
Silvia Szalaiova
01.02.11,07:49
Firma určite nezanikla, tu len tá "pani personalistka" robí človeku napriek, aby sa cítila byť dôležitá, veď tieto potvrdenia mala vydať už pred rokom. Čiže sťažnosť sa môže podať na DÚ. Ja som myslela ešte na Úrad práce. Ďakujem za pomoc.
Betina2
01.02.11,07:54
Doplním lehoty:

§ 39 Zákona o dani z príjmu
Povinnosti zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane
Na začiatok


(5) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľnú mzdu, vystaviť doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste, prípadne v evidencii podľa odseku 4, ktoré sú rozhodujúce na výpočet zdaniteľnej mzdy, preddavkov na daň, dane a na priznanie zamestnaneckej prémie a na priznanie daňového bonusu za príslušné zdaňovacie obdobie a doručiť zamestnancovi najneskôr do

a) 10. marca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa podáva daňové priznanie, alebo
b) konca apríla roku, v ktorom zamestnancovi zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykonal ročné zúčtovanie alebo
c) do 10. februára po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom alebo za ktoré zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vyplatil príjem zo závislej činnosti zamestnancovi, ktorý žiada o vykonanie ročného zúčtovania iného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) ak o vystavenie dokladu požiada najneskôr do 5. februára po skončení zdaňovacieho obdobia.

(6) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný na žiadosť zamestnanca, ktorému vykonal ročné zúčtovanie, do desiatich dní od doručenia tejto žiadosti vydať doplnený doklad o vykonanom ročnom zúčtovaní, a to o údaj o vysporiadaní daňového nedoplatku alebo preplatku alebo daňového bonusu vyplývajúceho z tohto ročného zúčtovania.

(7) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný na žiadosť zamestnanca vystaviť aj potvrdenie o zaplatení dane na účely § 50, pričom vzor tohto potvrdenia určí ministerstvo.


Takže pre tento prípad platí písmeno a) lebo ak je súčasne SZČO a bude podávať DP FO, tak mu zamestnávateľ nemôže vykonať ročné zúčtovanie dane.
Nabudúce si najprv zadaj formulku do vyhľadávača a skús pohľadať.
Betina2
01.02.11,07:59
Firma určite nezanikla, tu len tá "pani personalistka" robí človeku napriek, aby sa cítila byť dôležitá, veď tieto potvrdenia mala vydať už pred rokom. Čiže sťažnosť sa môže podať na DÚ. Ja som myslela ešte na Úrad práce. Ďakujem za pomoc.

Silvia nestresujte sa. Termín na vystavenie potvrdenia ešte nevypršal, takže sa zatiaľ nikde nesťažujte. Mali by to potvrdenie poslať, aj keď si o to nepožiadate. Veď sa to aj musí preukazovať. Ak chce podať DP k DP FO skôr, tak nech sa skúsi aj naďalej spájať s bývalým zamestnancom, ale zatiaľ on ani jeho účtovníčka žiadne ustanovenie § neporušili.
Tamila
01.02.11,08:05
Keď sa niekam nedovoláš 1-2x, to neznamená, že ti niekto naschvál nedvíha telefón. Veď tam nemusela byť. Treba skúsiť znova, alebo požiadať písomne.
zk24
01.02.11,08:22
Dobrý deň, mohol by mi niekto pomôcť v nasledovnej veci:
Zamestnancovi sa skončil pracovný pomer 31.1.2010, vtedy dostal potvrdenie o zdan. mzde len za rok 2009 a zápočtový list. Na ten jeden mesiac január 2010 nedostal potvrdenie nakoľko pani personalistka kým nemá uzavreté účtovníctvo 2009 nevie vytlačiť rok 2010 (čo je sprostosť). Teraz by si mal podať DP (nakoľko je aj SZČO) a chýba mu ten jeden mesiac a tiež doklad o odvedených preddavkoch do ZP. Personalistka neberie telefón. Kde sa môže bývalý zamestnanec sťažovať za neplnenie povinností bývalého zamestnávateľa?

Zákon o DzP:

§ 39
Povinnosti zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane


(5) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľnú mzdu, vystaviť doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste, prípadne v evidencii podľa odseku 4, ktoré sú rozhodujúce na výpočet zdaniteľnej mzdy, preddavkov na daň, dane a na priznanie zamestnaneckej prémie a na priznanie daňového bonusu za príslušné zdaňovacie obdobie a doručiť zamestnancovi najneskôr do

a) 10. marca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa podáva daňové priznanie, alebo
b) konca apríla roku, v ktorom zamestnancovi zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykonal ročné zúčtovanie alebo
c) do 10. februára po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom alebo za ktoré zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vyplatil príjem zo závislej činnosti zamestnancovi, ktorý žiada o vykonanie ročného zúčtovania iného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) ak o vystavenie dokladu požiada najneskôr do 5. februára po skončení zdaňovacieho obdobia.


Pani mzdarka (pre vás "mzdárka") neporušila nijakú svoju povinnosť. Požiadali ste pisomne pani uctovnicku o vystavenie tlaciva? Ak nie, a nehodlate tak spravit do 5.2.2011, pani uctovnicka Vam je povinna poslat toto potvrdenie do 10.3.2011.
Silvia Szalaiova
01.02.11,09:43
Ďakujem pekne za odpovede, len malé vysvetlenie za "pani mzdárka", neviem čo je to za účtovníčku, mzdárku, personalistku, jedno ako ju nazvem, ktorá nevie aké má povinnosti. Keď som si od nej žiadala Doklad o výške príjmu a o preddavkoch za rok 2010 ani nevedela o čom hovorím, a ešte by som mohla spomenúť zopár vecí. Preto som trošku netrpezlivá, lebo vidím pasivitu z jej strany. Samozrejme hovorím o konkrétnej osobe, nevzťahuje sa to všeobecne na dobrých odborníkov (ako tu na porade). Ešte raz ďakujem, že ste si našli na mňa čas.