Beuska86
01.02.11,08:36
Dobrý deň,
chcela by som šteniatko do rodinného domu ale do vnútra. Strašne sa mi páčia plemená mops, francúzsky buldoček a japan chin. Rozhodujem sa medzi nimi. Poprosím kto má tieto plemená doma o radu, ktorý je naj. A ešte taká otázočka pre tých čo majú mopsa, či moc nepĺzne jeho srsť. Ďakujem za odpovede. :)
gabimokosova
01.02.11,09:23
Moja sestra má mopsa. Je to milý psík, ale dosť plzne a ešte mi vadí že stále ako keby krochkal a fučal. Keď spí tak chrápe a funí. Je to dosť nepríjemné. S tým plznutím je to dosť diskutabilné, možno niekomu mops neplzne, záleží to od toho či je pes zdravý a asi aj od krmenia. Sestra ná fenku a má už 10 rokov.
dalid
01.02.11,13:06
Iba tak nadhodim na uvazenie - co tak Bisonik?? Toto plemeno neplzne, nenarocne, hrave.. Jedine ho je treba pravicelne cesat aby sa mi nesplstila srst...
Mospikov pozname 2-och. Obaja majitelia na nich v horucavach musia davat pozor, lebo im psiky odpadavaju z prehriatia! Toto je ale riziko asi u vsetkych plemenach s kratkym (tuponose - neviem ci je to spravny vyraz) nosom.
andreaS
01.02.11,13:21
doporucujem zistit si povahy tychto plemien a podla toho vyberat spolocnika ktory bude vyhovovat zivotnemu stylu rodiny... urcite nie len podla toho ako sa vam dane plemeno paci...

takisto doporucujem hladat psika s PP ... neverit dristom typu, toto je 6te steniatko a jemu sa PP neuslo (obrovske klamstvo!!! ), nekupovat od mnozitelov (pre mna je nezodpovedny mnozitel kazdy kto krizi psy bez PP alebo neuchovnene psy PP, coho vysledkom je dalej psik bez PP s neznamou genetickou vybavou) ... PP vam dava zaruku ze kupujete to plemeno ktore chcete, s vyzorom toho plemena a hlavne s povahou toho plemena a v neposlednom rade psika bez genetickych chyb, ktore su chovom eliminovane... PP neznamena ze musite vystavovat... nikdy sa nevystavuju vsetky psiky z vrhu, vzdy si chovatel vyberie stena ktore bude dalej uplatnovat v chove a vam vyberie vhodneho psika "na gauc". Takisto neznamena ze pes s PP bude drahy... to je tiez jeden z mytov... treba hladat, pytat sa.

drzim palce pri vybere.
jar88
01.02.11,13:53
takisto doporucujem hladat psika s PP ... neverit dristom typu, toto je 6te steniatko a jemu sa PP neuslo (obrovske klamstvo!!! ), nekupovat ....
andreaS, ty sa z tých rodokmeňov raz zblázniš.
---------------------------------------------
Čo ti ten rodokmeň vlastne dáva?
Veď ten kupujúci nevie čo je za rodokmeňom. Veď ani ty nedokážeš určiť, ktoré tri štence z piatich sú najlepšie. Koniec koncov sú aj takí chovatelia, ktorí vyberú rovno aspoň dve sučky z prvých dvoch vrhov a množia papierové štence na kšeft.
-----------------------------------------------
Dovolím si tvrdiť, že to sú horšie štence, ako tie bez tvojho ospevovaného PP.
Aspoň ja mám takú skúsenosť, že každého psa, ktorého som si zatiaľ vybral, bol špičkový. Pritom som si nevyberal podľa PP, ale podľa psov. To znamená, podľa rodičov šteňaťa. Tie vaše rodokmeňové hodnotenia (Cacib) a víťaz bla, bla, bla sú zavádzajúce. Jednoducho o ničom.
andreaS
01.02.11,14:02
neboj sa, nezblaznim sa z tych papierov...

len sa snazim bojovat proti mnozitelom, nic viac... aby ludia nepodporovali kupu steniat od mnozitelov... aby neboli plne utulky... vyhodene, dokopane suky, ktore uz nerodia ako ceresne... to je to zaco budem bojovat...

zhodou okolnosti mam psa s PP aj bez PP ... ten s PP bol vybrany chovatelkou na dalsi chov a hladala zaujemcu ktory bude vystavovat dalej... preto ho mam... mam ho na vypnutie z mojej beznej prace plnej cisel... a kedze mame za sebou prvy rok vystavovania, tak sama viem, ze by bola skoda nepokracovat a nespravit intersampiona... je to ocenenie pre mna, ze mam skutocne kvalitneho jedinca, ktory splna standard svojho plemen na 1* ... nas najvacsi uspech bol v 11tich mesiacoch titul BIG na medzinarodnej vystave... toto sa nepodari niekomu za x rokov co chova... pre peniaze to nerobim, to by som si zaobstarala sucku... ja mam psa... sama viem ake naklady su s tymito vystavami, s uchovnenim, tak mi je proti srsti ak niekto kupi bez PP yorka za 80e ... nakryje dalsim bezPP yorkom, ma z toho nech 3 stence rocne a jedno stena mu zaplati "vklad" ... pritom ani nevie, co tym vsetkym sposobil... chovaju sa k tym psom ako k veciam... a pan mnozitel ma este tu drzost oblbovat ludi roznymi dristami... tak prepac, ale tieto myty sa budem snazit ludom vyhovorit... ci si z toho nieco vezmu, je uz na nich... ale verim, ze raz sa to zmeni a ze raz sa zmeni aj legislativa a mnozenia mirnix-dirnix budu historiou...
zk24
01.02.11,14:03
My sme kupovali dvoch psikov, a vzdy bol maltezak maltezak a bigl bol bigl.

Rodicia maju v byte maltezaka a neni s nim nijaky problem. Neplzne, ale starostlivost o jeho srst netreba podcenovat. Je velmi citlivy na teplo (neznasa vencenie v lete a vzdy leti hned do tiena). Ale dovnutra ako stvoreny :)
andreaS
01.02.11,14:17
a este dodam... ake hodnotenie je zavadzajuce? ze dvaja rozhodcovia v jeden den dali prvenstvo mojmu psovi? vsak o tom su vystavy... ze ides na vystavu aby ti ho posudil niekto iny, odbornik na tu rasu a ked ti da titul tak to znamena, ze splnas standard plemena... ze pes neni velky, neni maly, nema predkus, zakus, zly skus, zlu farbu... uchovnenie ma dalsie podmienky mimo vystav.. moj pes musi prest vysetrenim ocneho pozadia... a kazda rasa ma svoje specifika...

a ak raz budem kupovat dalsieho psa, tak viem, co mam hladat... a kedze chcem trosku specifickejsiu farbu mojho plemena, tak budem odkazana na import... s tym, ze po psovi bez titulov psa nebudem chciet... nieco vyhrat musi... a aj to zalezi od toho na akej vystave ziskal dany titul...
lujza.j
01.02.11,14:21
Dobrý deň,
chcela by som šteniatko do rodinného domu ale do vnútra. Strašne sa mi páčia plemená mops, francúzsky buldoček a japan chin. Rozhodujem sa medzi nimi. Poprosím kto má tieto plemená doma o radu, ktorý je naj. A ešte taká otázočka pre tých čo majú mopsa, či moc nepĺzne jeho srsť. Ďakujem za odpovede. :)

pokiaľ viem tak pĺznu všetky psy s tým treba počítať. tí čo nepĺznu majú vlasy
/"pudel, vestík, yorkšír, bišonik, a iní"/, ak sa mýlim opravte ma;)
zk24
01.02.11,14:24
pokiaľ viem tak pĺznu všetky psy s tým treba počítať. tí čo nepĺznu majú vlasy
/"pudel, vestík, yorkšír, bišonik, a iní"/, ak sa mýlim opravte ma;)

Ano, a aj ten maltezak ma "vlasy". Plne (vypadavaju mu vlasy) o nic viac ako clovek.
dana9
01.02.11,14:33
osobne do vnutra odporucam maleho pudlika, je to neskutocne vdacne, inteligentne a tiche plemeno, vhodne aj k malym detom

mala som viacerych psikov, a rozhodne pudlika velmi odporucam

hlavne neplzne, a ta starostlivost o srst nie je o nic narocnejsia oproti inym dlhosrstym plemenam, ktore tiez treba cesat
jar88
01.02.11,15:03
a este dodam... ake hodnotenie je zavadzajuce? ze dvaja rozhodcovia v jeden den dali prvenstvo mojmu psovi? vsak o tom su vystavy... ze ides na vystavu aby ti ho posudil niekto iny, odbornik na tu rasu a ked ti da titul tak to znamena, ze splnas standard plemena... ze pes neni velky, neni maly, nema predkus, zakus, zly skus, zlu farbu... uchovnenie ma dalsie podmienky mimo vystav.. moj pes musi prest vysetrenim ocneho pozadia... a kazda rasa ma svoje specifika...

a ak raz budem kupovat dalsieho psa, tak viem, co mam hladat... a kedze chcem trosku specifickejsiu farbu mojho plemena, tak budem odkazana na import... s tym, ze po psovi bez titulov psa nebudem chciet... nieco vyhrat musi... a aj to zalezi od toho na akej vystave ziskal dany titul...
Nehnevaj sa na mňa, ale rodokmeň slúži na niečo úplne iné, ako uvádzaš.
Pre nejakú paničku, alebo skôr malomeštiačku, je dôležitý skôr imidž, ako rodokmeň, či vlastnosti psa. Aj keď nepopieram, že niektoré sa rady pochvália super rodokmeňom a super cenou, ktorú za psíčka vysolili.
-----------------------------------------------------------------
A ešte mi nedá doplniť k tým praktikám chovateľov papierových psov. Bol za mnou taký chovateľ, že by chcel od môjho psa krytie. Nevadilo mu, že môj nemá PP. Nepožičal som mu ho, lebo je môj. Po roku prišiel, že ho kúpi a že mi dobre zaplatí. Vraj prehodiť čip je maličkosť.
--------------------------------------------------
Tak že naozaj neviem, aký fanatici sú medzi vami a aké percento z vás sú fanatici.
andreaS
01.02.11,15:23
hm, mas pravdu... ako majitel bezPP psa vies lepsie ako to chodi v chovoch PP psov a naco su vystavy... pouc ma naco mi je ten rodokmen... kedze to podla teba neviem...

ja nemam kabelkoveho psa pre panicky... ani ja nie som panicka co potrebuje pp psa... ja som si vybrala take hobby, ku ktoremu potrebujem PP ...

a netvrdim, ze vsetci chovatelia PP psov su cestni a ferovi, preto aj medzi nimi treba hladat... vidiet kde su psy, ako ziju... kupa psa nie je kupa cokolady... vyzaduje si ovela viac pozornosti ako sa jej dostava... ja som chodila na vystavy par rokov, zoznamila sa s roznymi chovatelmi... a kupa psa prisla neplanovane... prislo vhodne stena, farby ktoru som dlho chcela, nebol z dakeho super spojenia, ale slusny rodokmen tam bol... a velmi velky predpoklad vystavnych uspechov... co sa aj potvrdilo... ale takym ako si ty je zbytocne pisat cokolvek... pevne verim, ze niekto iny to pochopi tak ako to bolo myslene...
Ešli
01.02.11,18:03
Mám v rodinnom dome dve 5 ročné mopsíčky. Odporúčam len pre tých, ktorí radi a sústavne vysávajú, zametajú a zbierajú zo všetkého chlpy. Odmenou za to mu bude veľmi príjemný a múdry spoločník, pravda, ak mopsa dobre vychová.
hubatá
01.02.11,20:05
Moc sa mi nepáči ako preberáš, preto ti radím: kúp si plyšového. Ale vážne: každý pes vnútri je cítiť, púšťa chlpy, pooblizuje čo nemá, cvrkne si kam nemá a to len preto - že je pes. Najkrajšie a najlepšie šteniatko je to opustené, najsmutnejšie, zúbožené - z útulku alebo z ulice.
Kvaka
01.02.11,20:41
Dobrý deň,
chcela by som šteniatko do rodinného domu ale do vnútra. Strašne sa mi páčia plemená mops, francúzsky buldoček a japan chin. Rozhodujem sa medzi nimi. Poprosím kto má tieto plemená doma o radu, ktorý je naj. A ešte taká otázočka pre tých čo majú mopsa, či moc nepĺzne jeho srsť. Ďakujem za odpovede. :)
Naši psíkovia púšťajú chlpy, najmä na jar, necvrkajú nikdy a nikde, návšteva hovorí, že ich nie je cítiť, ale možno sú moc slušní, ale čo je najdôležitejšie, máme ich, lebo sme ich našli vyhodených. Treba ísť do útulku, vybrať si, a ďalší psík bude šťastný. Ak chceš naozaj nepĺznuceho psa, tak bišónika, vlani som na webe videla, že dvaja boli aj v útulku, stačí pohľadať. Ale bišónik vyžaduje veľkú starostlivosť, treba často kúpať a česať. Syn si kúpil vlani, bez papierov, na výstavy neplánovali, a takto bol lacnejší. Je v dome a sú s nim spokojní.
Foresst
01.02.11,20:44
Ja mám MOPSa mozem odporucat :)
alaya1
02.02.11,07:40
Precitala som si vsetky prispevky v celej teme a konstatujem, podla svojho uvazenia, ze viaceri tu nemate ani sajnu o psoch, plemenach, vychove a inych veciach, suvisiacich so psikmi.Nebudem pisat konkretne odpovede na jednotlive prispevky, to by som zaplavila temu, zhrmiem to.
1. Nie vsetky plemena plznu.Su plemena, ktore nemaju PODSADU, to je ta cast, ktora psom vypadava a pes plzne.
Su psy bez tejto podsady,tie neplznu, ale treba ich denne vycesavat, nakolko uvolnene vlasy ostavaju v hrebeni.
2. zasadne odmietam, ze kazdeho psa je citit v byte. To je nezmysel- my mame psa 3 roky, no nikto, kto k nam prisiel nepovedal, ze ho je citit, ak sa o psa starate, kupete a cistite ho.
3. To, ze si pes v byte obcas "cvrkne"- to nie je chyba psa, ale jeho majitela, ze ho pri socializacii zanedbal.nebol dosledny pri vychove.
4. pes nie je do bytu- je to hlupost, nakolko su vyslachtene plemena, uz pomaly aj 500-600rokov, ktore su vyhradne urcene pre pobyt v byte.
5. Zaverom- moja oblubena tema- psy s PP a bez PP:
PP zarucuje, ze si clovek kupi to plemeno, ktore chcel a nie krizenca, pripadne potomstvo vyradeneho psa z chovu. nezarucuje zdravie, ani povahu psa podla standartu na 100%.
Tento chov je sledovany, preto v nom nedochadza k mnozeniu chorych, pripadne nevhodnych psov.
Ak niekto vie, ze chovatel PP psov porusuje pravidla takeho chovu, na to sluzia kluby chovatelov, treba ho tam nahlasit a oni si urobia poriadok s takym clovekom.
Vystavnictvo je zaluba- no nie som vsetkym, co napisala Andrea suhlasim.

Zaverom by som ja navrhovala, aby si zaujemcca o kupu psa sadol za internet, naguglil psy vhodne do bytu,prestudoval si standarty plemena, povahove vlastnosti, exterierove nalezitosti, ale aj moznost dedicnych ochoreni,pozrel si stranky klubu chovatelov daneho plemena, pripadne si nalistoval publikaciu, kde su vsetky plemena psov a tam si vybral.


Odporucam- Nekupovat psa bPP. je velke riziko, ochoreni, nutnost operacii zvlast pri takych malych plemenach, moznost luxacie pately a to operacia je nutna a velakrat drahsia, ako pes s PP. Aj PP psa sa da kupit za dobry peniaz, chovatelia su ustretovi.

A jeden konkretny odkaz- pre jar 88.- psa si clovek nema kupovat koli imidzu, malomestiackym zvykom. pes je zivy tvor, clovek si ho kupuje pre radost a lasku, ktoru pes dava.Tvoje tvrdenia o rodokmeni, o cacibe na rodokmeni hovoria o tvojich"zmalostiach" problematiy. Rodokmen je praveze o rodicoch, starych rodicoch a prarodicoch, ak sa v tom nevies vyznat, je to na povazenie. Nehlevaj sa, pripadas mi ako zastanca, mozno aj prevadzkovatel mnozenia psov.Neboj sa, nikto sa z rodokmenov nezblazni, mozno su to ludia vyspelejsi v tejto oblasti ako ty- urcite. Co sa tyka vystavovania psov, myslim, ze to do tejto temy ani nepatri.
PP je ganacia plemena, nie modny hit a chvalenie sa tym, ze pes bol drahy. Su to uplne scestne nazory.Vziadnom pripade PP nesluzi len na vystavy psov!!

Drzim zadavatelke temy prsty, aby vybrala spravne a podla svojich predstav a som jej vdacna za to, ze sa aspon pokusila pred kupou psa ziskat informacie a nie, ze otvori inzeraty a vyberie prve stena, ktore sa z neho usmievaod mnozitela, ktory chova v lepsom pripade v chlieve.
Lubaba
02.02.11,08:17
urobila si super zhrnutie alaya1!!!
Lubaba
02.02.11,08:25
Moc sa mi nepáči ako preberáš, preto ti radím: kúp si plyšového. Ale vážne: každý pes vnútri je cítiť, púšťa chlpy, pooblizuje čo nemá, cvrkne si kam nemá a to len preto - že je pes. Najkrajšie a najlepšie šteniatko je to opustené, najsmutnejšie, zúbožené - z útulku alebo z ulice.

Akého máš psíka?

Moja yorkshirka nesmrdí, nepúšťa chlpy/ lebo má "vlasy"/ a už vôbec nič neolizuje, len mňa by chcela:---, keď ju vezmem na ruky.:)
Beuska86
02.02.11,09:43
Ďakujem Vám za odpovede.
No ja som si prečítala o mopsoch, francuzskych buldočkoch aj o japan chinoch, práve preto ma zaujali títo psi. Len si neviem vybrať, preto pýtam radu od tích čo majú týchto psíkov doma v byte a vedia mi dať radu.
gabimokosova: Ďakujem veľa si mi pomohla. :-)
zk24
02.02.11,09:46
Ďakujem Vám za odpovede.
No ja som si prečítala o mopsoch, francuzskych buldočkoch aj o japan chinoch, práve preto ma zaujali títo psi. Len si neviem vybrať, preto pýtam radu od tích čo majú týchto psíkov doma v byte a vedia mi dať radu.
gabimokosova: Ďakujem veľa si mi pomohla. :-)


Sranda, ja ked som vyberala psa, vobec som neuvazovala nad viacerymi rasami. Proste to bola laska na prvy pohlad. Ako rasa, tak aj konkretne stena. Neviem ci by som sa vedela takto rozhodovat podla fotiek, co je ako pekne... to by mi prislo ze si vyberam z katalogu, kde vsetky su krasne...
Beuska86
02.02.11,09:52
Sranda, ja ked som vyberala psa, vobec som neuvazovala nad viacerymi rasami. Proste to bola laska na prvy pohlad. Ako rasa, tak aj konkretne stena. Neviem ci by som sa vedela takto rozhodovat podla fotiek, co je ako pekne... to by mi prislo ze si vyberam z katalogu, kde vsetky su krasne...

Ja si nevyberám podľa výzoru ale podľa povahy psíka, lebo psík bude so mnou na celý život a potrebujem vedieť jeho povahu. A títo sú taký stvorení pre mňa.
A je možné aj to, že v útulku natrafím na takého milého psíka, že to bude moje rozhodnutie. Ja som pýtala len radu hlavne o starostlivosti a pod.
Maxinka
02.02.11,09:53
Akého máš psíka?

Moja yorkshirka nesmrdí, nepúšťa chlpy/ lebo má "vlasy"/ a už vôbec nič neolizuje, len mňa by chcela:---, keď ju vezmem na ruky.:)
Ja mám Pražského potkaniara - a je to rodinný milášek.
Tiež nepúšťa chlpy(však skoro žiadne nemá:-) ),nič neolizuje ani sa nikde nevyšpiní, vydrží spať do rána do kolkej ja chcem - ni pre nás ideálny psík.
Ale je to na každom aké sa mu plemeno psa páči;)
alaya1
02.02.11,10:28
takze zvitazil pes z utulku? bez rasy? Schvalujem.