Viťa
01.02.11,08:42
Dobry den, vie mi niekto poradit, v JU majitel nakúpil ovce na viac faktúr, spolu ich má cca 300. Ako to zaúčtovať , treba na nich karty a zaradit do majetku, brať to ako celok aby presiahli hodnotu 1659 Eur a odpisovať ich?Ďakujem.
Viťa
03.02.11,09:29
Naozaj mi nikto neporadí?
monikago
03.02.11,11:25
ja by som to riesila ako celok a zaradila do dlhodobeho investicneho majetku odpisovaneho - napocitala vsetky faktury dokopy, aby ste zistili obst. cenu a normalne odpisovat, teda predpokladam, ze to budete evidovat ako uzitkove zvieratka na chov /masko, vlna a tak/
monikago
03.02.11,11:38
Zvieratá sa môžu odpisovať skupinovo, t.j. celé stádo ako celok. ˇučtovná jednotka sa môže rozhodnúť pre individuálne alebo skupinové odpisovanie. Výpočet odpisov odporúčaný v §20 opatrenia, pri ktorom sa obstarávacia cena zníži o predpokladanú tržbu z brakovania, je vhodná najmä pre individuálne odpisovanie, ale je možné ju použiť aj pre skupinové odpisovanie základného stáda ako celku. Pri skupinovom odpisovaní sa vychádza z ocenenia stáda ako celku vyjadreného v priemerných cenách.
Ak sa účtovná jednotka rozhodne pre skupinové odpisovanie stáda, vychádza pri výpočte odpisov z účtovnej hodnoty stáda ako celku vykazovanej v jednotlivých mesiacoch, prípadne zníženej o predpokladané tržby z brakovania a z doby odpisovania určenej v odpisovom pláne. Pri účtovaní úbytku zvierat sa pre ocenenie používa priemerná cena za 1 ks, ktorá sa počíta najmenej raz mesačne.