paly5
01.02.11,08:47
dobry den potreboval by som poradit na dedicskom konani notarka ohodnotila nehnutelnos na dost vysoku ciastku (podla mna) ale nam sa zda ze ta suma je poriadne nadhodnotena dalo by sa to niejako riesit?
pepsikova
01.02.11,07:53
..odhad majetku si môžeš dať urobiť aj sám..nezávisle na odhade notárky..musíš to ale zaplatiť...potom porovnať..

..ešte pridám link, kde nájdeš viac..http://znalectvo.eu/main.htm

...skôr, ako sa pustíš do samostatného odhadu, skús porovnať činitele, potrebné k odhadu so skutočnosťou-teda stavom majetku..možno odhad ani nebude premrštený...
buchač
01.02.11,09:01
dobry den potreboval by som poradit na dedicskom konani notarka ohodnotila nehnutelnos na dost vysoku ciastku (podla mna) ale nam sa zda ze ta suma je poriadne nadhodnotena dalo by sa to niejako riesit?

...už aj toto robia ????.......že neverím ....:confused:

Nie sú náhodou na to súdni znalci ...ono to totiž nie je len tak ...na to by aj " štempeľ " musela mať , na takúto činnosť ...
pepsikova
01.02.11,10:00
..buch, dobre robíš, že neveríš..ale často sa stane (skoro vždy), že pri dedičskom konaní notár pozrie do nejakého papiera, zistí podľa niečoho,že koľko asi taká nehnuteľnosť by mohla stáť,alebo si sami dediči povedia, ako odhadujú majetok a podľa toho sa rieši...málokedy je prizvaný znalec majetku a ešte menej sa vyskytujú v zápisniciach notárskych konaní zápisy ohodnoteného majetku s pečiatkou a podpisom znalca..lebo znalca musí niekto zaplatiť- a notár to veru nieje...a poplatok nie je malý...
..toto je bežná prax pri dedičských konaniach, ale robí sa aj pri predajoch majetku-že sa hodí cifra a ten, kto predáva, má vysoký zisk za nič...a veru ťažko ma niekto bude presviedčať, že nemám pravdu...
doktor23
01.02.11,11:56
notár musí určiť všeobecnú cenu majetku poručiteľa = trhovú. Ukladá mu to zákon. Buď mu to určia dedičia súhlasným vyhlásením, alebo vychádza z ceny obvyklej (ak je to napr. byt, tak ver tomu, že notár +- pozná ceny bytov v meste, kde pracuje), alebo sa určí prostredníctvom znalca alebo realitných kancelárií.
Ice dive
01.02.11,12:14
tak sa súhlasne musia dedičia dohodnúť na cene, aká im vyhovuje... t.j. nemalo by to byť nejak premrštene nízko napr. 1000 € ideálne by bolo podložiť svoje tvrdenie inzerátmi z realitných stránok podobných nehnuteľností v danej lokalite... ale zase ani s tvrdením notára by som nesúhlasil... nakoľko výška odmeny notára sa ráta podľa hodnoty prejednávaného majetku... t.j. v jeho záujme je ohodnocovať na čo najvyššie ceny...
GabiZ
03.02.11,08:02
Ak sa dedičia dohodnú na všeobecnej cene majetku, obvykle nie je v dedičskom konaní nutné predkladať znalecké posudky na určenie tejto ceny. Ale keďže notár má pôsobiť vždy preventívne a svojím postavením a činnosťou musí predchádzať sporom a dbať na usporiadanie vzťahov, v niektorých prípadoch je s prihliadnutím na budúce možné spory namieste, aby si zabezpečil aj ďalšie dôkazy potrebné na určenie tejto ceny. Vo väčšine prípadov však na určenie ceny postačuje dohoda dedičov.
Odmeňovanie znalcov upravuje vyhláška ministerstva spravodlivosti. Za jeden posudok na byt zaplatíte priemerne od 100 do 160 €, za rodinný dom od 170 € do 350 €. Cena závisí od veľkosti nehnuteľnosti, ale aj od konkrétnej dohody so znalcom. Čo vplýva na cenu nehnuteľností Znalec porovnáva dopyt po rovnakom type nehnuteľnosti v konkrétnej lokalite. Zaváži aj to, ak bývate v centre mesta, kde sú domy a byty zvyčajne drahšie ako na jeho periférii. Dôležitou súčasťou posudzovania je aj technický stav nehnuteľnosti. Udržiavaný dom je drahší ako objekt, ktorý vyžaduje rozsiahlu rekonštrukciu. Na cenu bytu alebo domu vplýva aj jeho dispozičné riešenie. Čím lepšie máte rozmiestnené miestnosti a nemáte prebytok chodieb či iných nevyužitých priestorov, tým je cena nehnuteľnosti vyššia. Dôležité je, či ide o dom v radovej zástavbe, alebo samostatne stojaci dom. Cenu stavby však ovplyvňujú aj iné faktory, napríklad počet pracovných príležitostí v danej lokalite a možnosti na zábavu a oddych. Či bývate na severnej alebo južnej strane, aj to vplýva na cenu bytu, ktorý si dáte oceniť. Vyššie hodnotená je stavba orientovaná na juh, na jej cenu vplýva aj terén, kde nehnuteľnosť stojí. Svahovitý cenu znižuje. Znalec dokonca posudzuje, či sú v blízkosti stavby vybudované inžinierske siete, na cenu nehnuteľnosti vplýva aj blízkosť dopravy počnúc dostupnou miestnou hromadnou dopravou, ak v predávanej lokalite existuje, až po železničnú či autobusovú stanicu. Veľa spojov zvyšuje cenu domu alebo bytu.
FugAn
03.02.11,08:57
Nám notár notár určil notár všeobecnú cenu bytu na 35000€, z čoho mu ide samozrejme odplata. My ako dediči sme sa dohodli na hodnote 25000€ a notár to akceptoval. Tak že veľa záleži na dohode dedičov.
trisestri
07.02.11,09:35
je normalne ak notarka vydá osvedčenie o dedičstve a nevyda vkladné knižky ktoré patria dedičovy z titulu ich zdedenia?dakujem za odpved.
Ice dive
07.02.11,09:42
je normalne ak notarka vydá osvedčenie o dedičstve a nevyda vkladné knižky ktoré patria dedičovy z titulu ich zdedenia?dakujem za odpved.
no neviem či je to normálne, a načo danej notárku sú, avšak ak máte platné osvedčenie o dedičstve tak vkladné knižky nepotrebujete, banke by malo stačiť osvedčenie s vyznačenou právoplatnosťou...
trisestri
07.02.11,10:08
len problem je v tom že ich ma druhý z dedičov,ktorému nepatria a notarka ich fyzický nezabespečila,ani nevyzvala druhého dediča aby ich vydal-vraj jej stačilo ich prefotit,čo pokladam za neobvykly postup-mat ich fyzicky je jednoduchši pristup k peniazom,bez nich treba umorovacie konanie,ktoré dlho trva.
GabiZ
07.02.11,10:17
"Ak fyzicky nemáš vkladné knižky, v osvedčení o dedičstve by mali byť popísané údaje, v ktorej banke, aké účty a pod. si zdedil. Ak prídeš s právoplatným osvedčením o dedičstve, mali by ti sprístupniť prípadný výber vkladov v príslušnej banke. Inak zabezpečenie dedičstva sa vykoná najmä jeho uložením na súde alebo u uschovávateľa, zapečatením v poručiteľovom byte alebo na inom vhodnom mieste, zákazom výplaty u dlžníka poručiteľa alebo súpisom na mieste samom. Ak sa k tomuto nedopátraš, tak len s overeným osvedčením treba ísť do banky."

Citujem, čo som napísala v téme osvedčenie o dedičstve - náležitosti. Tam tiež bola zadaná táto otázka, ak nemáš fyzicky vkladné knižky a na tú som odpovedala. Zostáva, že s právoplatným osvedčením o dedičstve treba ísť do banky, aj keď nemáš vkladné knižky. Ak boli predmetom dedičského konania, tak boli zablokované až kým nepríde právoplatný dedič a vtedy, keď prípe právoplatný dedič, banka disponovanie s týmito knižkami uvoľní.
trisestri
07.02.11,11:49
dakujem za odpoved,ja len že či notarka nemala tieto knižky vydat,alebo vyzvat toho u koho boli aby ich vydal pravoplatnému dedičovi,takto sa to komplikuje,v banke my oznamili že musím čakat dva mesiace na tzv umorovacie konanie,keby som mal knižky tak že by mohli peniaze hned vydat.
GabiZ
07.02.11,11:52
Je to možné, lebo ako som vtedy písala, tak sa mohli tieto veci uložiť a mohla to urobiť aj notárka. Ale o tom, ako postupovala je zase iné konanie a vždy sa dá podať sťažnosť, ale asi by ste aj tak už teraz tým nič nezískali. Tak už len počkať. To sú dedičské konania, aj keď nadobudneš majetok hlavne nehnuteľný, čakáš na katastrálne konanie. To sú jednoducho lehoty, ktorým sa aj tak nevyhneš.
trisestri
07.02.11,12:20
Dakujem za odpovede,snad sa dočkám,hlavne aby to všetko tam bolo a bez dalších komplikacií vyplatené,lebo v dnešnej dobe je isté iba to čo ma človek v rukách,na mna sa priam lepia komplikované situacie./zmluvy bez uhrady,praca bez mzdy,podla papierov by som už bol aj milionár,v skutočnosti čakám na každý cent/
GabiZ
07.02.11,12:25
Snáď to nebude tento prípad. Ale ak máš v osvedčení o dedičstve konkrétne napísané všetky detaily ohľadom tých knižiek, tak sa ničoho nemusíš báť. Banka to vydá len tomu, kto to má v osvedčení priznané ako dedičstvo. A teraz by to malo byť zablokované, pretože vždy po smrti osoby sa zisťuje akýkoľvek majetok, účty a pod. a hneď sa tento majetok blokuje. Takže síce po čase, ale mal by si sa k výplate knižiek dostať.