TatianaM
01.02.11,09:23
Poprosím niekoho kto účtuje notára v JÚ.
Súvisiace zmeny zákona o katastri nehnuteľnosti z roku 2009 umožňuje notárom poskytnúť fyzickým a právnickým osobám zastupovanie v katastrálnom konaní. V praxi to znamená asi to že pri spísaní zápisnice o prevode nehnuteľnosti notár vykoná elektronický návrh na vklad (je vybavený zaručeným elektronickým podpisom). Za daný úkon notár si účtuje odmenu s DPH a zároveň prevezme peniaze za správny poplatok (ten by podľa mňa mal byť bez DPH, len neviem či to mám dať do registračnej pokladne s nulovou DPH, alebo oslobodené od DPH?)V priebehu dvoch dní príde výzva na zaplatenie správneho poplatku z katastra, ktorý notár uhradí zo svojho účtu.
Ako účtujete tieto prípady?
Lenara
20.03.12,09:43
Prosím Ťa a ako účtuješ prijatie toho správneho poplatku do peňažného denníka? Príjem ako ostatný príjem nedaňový a zaplatenie správneho poplatku ako ostatný výdaj nedaňový? Ja by to asi dala s nulovou DPH, pretože sú to v podstate len prijaté peniaze od klienta, v skutočnosti to nie je príjem toho notára.
TatianaM
20.03.12,10:17
Prosím Ťa a ako účtuješ prijatie toho správneho poplatku do peňažného denníka? Príjem ako ostatný príjem nedaňový a zaplatenie správneho poplatku ako ostatný výdaj nedaňový? Ja by to asi dala s nulovou DPH, pretože sú to v podstate len prijaté peniaze od klienta, v skutočnosti to nie je príjem toho notára.

Áno, v prílohe zasielam odpoveď z DRSR, kde som zadávala tento dopyt.

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Ustanovenie § 2 písm.b) zákona o dani z príjmov vymedzuje, že predmetom dane na účely tohto zákona je príjem (výnos) z činnosti daňovníka a z nakladania s majetkom daňovníka okrem osobitne vymedzeného predmetu dane podľa § 12.
V prípade, že ak notár vykonávajúci činnosť podľa osobitných predpisov dosiahne príjem (odmena) zo svojej činnosti, v nadväznosti na ustanovenie § 2 písm.b) je tento príjem predmetom dane, t.j. príjmom zahrňovaným do základu dane.
V prípade, ak notár vykonávajúci činnosť podľa osobitných predpisov dosiahne ?príjem?, a to poplatok od klienta za podanie návrhu na vklad nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností, ktorý však v plnej výške odvádza katastrálneho úradu, možno uviesť, že ak teda nejde o príjem z činnosti tohto daňovníka ? notára, v nadväznosti na ustanovenie § 2 písm.b) zákona o dani z príjmov uvedený ?príjem? zodpovedajúci takémuto poplatku nie je predmetom dane. Následne teda ani úhrada tohto poplatku v prospech katastrálneho úradu sa nepovažuje za daňový výdavok (jedná sa o položku neovplyvňujúcu základ dane).
Podľa § 22 ods.1 zákona o DPH základom dane pri dodaní služby resp. tovaru je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie služby resp. tovaru, zníženú od daň Podľa § 22 ods.3 zákona o DPH do základu dane podľa ods.1 sa nezahŕňajú výdavky platené v mene a na účet kupujúceho alebo zákazníka, ktoré dodávateľ požaduje od kupujúceho alebo zákazníka (ďalej len prechodné položky).
V prípade, ak poplatok za návrh na vklad nehnuteľnosti notár zaplatí v mene a na účet svojho klienta, potom je tento poplatok u notára prechodnou položkou v zmysle citovaného ustanovenia zákona o DPH.

Ing. Anna Martincová
sekcia metodiky daní DR SR
odbor služieb pre verejnosť

Váš dopyt:

Súvisiace zmeny zákona o katastri nehnuteľnosti z roku 2009 umožňuje notárom poskytnúť fyzickým a právnickým osobám zastupovanie v katastrálnom konaní. V praxi to znamená asi to že pri spísaní zápisnice o prevode nehnuteľnosti notár vykoná elektronický návrh na vklad (je vybavený zaručeným elektronickým podpisom). Za daný úkon notár si účtuje odmenu s DPH a zároveň prevezme peniaze za správny poplatok (ten by podľa mňa mal byť bez DPH, len neviem či s nulovou DPH, alebo oslobodené od DPH?) V priebehu dvoch dní príde výzva na zaplatenie správneho poplatku z katastra, ktorý notár uhradí zo svojho účtu.
Ako mám postupovať čo sa týka DPH a ako mám daný prípad zaúčtovať v jednoduchom účtovníctve?


Informácie obsiahnuté v tejto správe elektronickej pošty môžu byť citlivé, a môžu byť predmetom právnych výsad a/alebo chránené autorským zákonom. V prípade, že nie ste cieleným adresátom tejto správy, prosím Vás o okamžité spätné zaslanie správy s upozornením na nevyžiadanú elektronickú poštu a následné vymazanie správy z Vášho systému.
malyklaun
31.08.12,07:28
viete poradiť ako sa vypočítava odmena notára za dedičské konanie? Našiel som toto:
Odmena uvedená v § 12 ods. 1 je
z prvých 3 300 eur základu .......... 2 %,
z presahujúcej sumy
až do 16 500 eur základu .......... 1 %,
z presahujúcej sumy
až do 33 100 eur základu .......... 0,7 %,
z presahujúcej sumy
až do 99 500 eur základu .......... 0,4 %,
z presahujúcej sumy
až do 663 800 eur základu .......... 0,2 %,
najmenej 23 eur. Suma nad 663 800 eur sa do základu nezapočítava.

hodnota dedičstva 30 043,05 €, výdavky notára 10,70 €. Notár vyrátal svoju odmenu takto:
z prvých 3300 € - 2%
z ďalších do 16 500 € - 1%
a zbytok - 0,7 %

Rátal správne? nemalo to byť z prvých 3300 € 2 % a zo zvyšku (do 33 100 €) 0,7%?

ďakujem za kompetentnú odpoveď
tictac7
31.08.12,07:46
viete poradiť ako sa vypočítava odmena notára za dedičské konanie? Našiel som toto:
Odmena uvedená v § 12 ods. 1 je
z prvých 3 300 eur základu .......... 2 %,
z presahujúcej sumy
až do 16 500 eur základu .......... 1 %,
z presahujúcej sumy
až do 33 100 eur základu .......... 0,7 %,
z presahujúcej sumy
až do 99 500 eur základu .......... 0,4 %,
z presahujúcej sumy
až do 663 800 eur základu .......... 0,2 %,
najmenej 23 eur. Suma nad 663 800 eur sa do základu nezapočítava.

hodnota dedičstva 30 043,05 €, výdavky notára 10,70 €. Notár vyrátal svoju odmenu takto:
z prvých 3300 € - 2%
z ďalších do 16 500 € - 1%
a zbytok - 0,7 %

Rátal správne? nemalo to byť z prvých 3300 € 2 % a zo zvyšku (do 33 100 €) 0,7%?

ďakujem za kompetentnú odpoveď

notár počítal správne - nemôžeš vynechať úroveň 3300,01-16500,00 - za túto časť mu prínáleží 1%
malyklaun
31.08.12,09:08
ďakujem za odpoveď... ale dosť sa mi to nepáči.