ekopo
01.02.11,09:27
Od 1.1.2011 platí zmena pri povinnosti predkladať mesačný výkaz v elektronickej forme do ZP. Doteraz to bolo pri 5-tich zamestnancoch, teraz je to už od 3 zamestnancov.
Je to v zmysle Metodického usmernenia úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou č.3/2/2008 (s doplnkami) článok 2 bod 9
tu je citácia:

Normal 0 21 false false false SK X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 [I]Zamestnávateľ, ktorý predkladá zdravotnej poisťovni výkaz za 3 a viac poistencov (t. j. 3 poistencov vrátane a viac), je povinný predložiť ho v elektronickej forme, ak sa so zdravotnou poisťovňou nedohodne inak. Prvýkrát predložia zamestnávatelia s počtom 3 poistencov vrátane a viac mesačný výkaz elektronickou formou podľa tohto ustanovenia za obdobie mesiaca január 2011.
evina
02.02.11,16:16
Ekopo, vďaka za informáciu. Mne by to teda ušlo a mám jednu firmu s tromi vo VSZP. Som z toho smutná, lebo ich portál nemám veľmi rada a bohužiaľ teraz podobne nesprehľadnili aj SP :(
Paula
02.02.11,16:25
Aj mne ušlo. Hlavne, že papierové výkazy mi išli včera:confused:.
ekopo
02.02.11,17:09
najväčšia sranda je, že na "metodickom usmernení" je dátum 25.1.2011
Bola len náhoda, že som na to naďabil.......
evina
02.02.11,17:39
najväčšia sranda je, že na "metodickom usmernení" je dátum 25.1.2011
Bola len náhoda, že som na to naďabil.......

Už by ma naozaj zaujímalo, kto zo zákonotvorcov má v hlave toľko toho čo všetko musíme.....:mad:
Lubaba
02.02.11,17:42
pre mňa novinka, vďaka ekopo
Aljok
02.02.11,18:13
Aj mne ušlo. Hlavne, že papierové výkazy mi išli včera:confused:.
Volala som na infolinku VšZP prečo to nemajú medzi novinkami na ich stránke a pani mi povedala, že to ešte neplatí. Ale bude to platiť niekedy v budúcnosti. Kedy, to nevedela. :rolleyes:
Paula
02.02.11,18:14
Volala som na infolinku VšZP prečo to nemajú medzi novinkami na ich stránke a pani mi povedala, že to ešte neplatí. Ale bude to platiť niekedy v budúcnosti. Kedy, to nevedela. :rolleyes:



:D
evina
02.02.11,20:38
Ešte asi neboli na školení ....:D
Laguna13
02.02.11,21:05
Ja som správu od EKOPA našla ešte ráno a hneď som volala na infolinku VŠZP. Pani, či slečna o ničom nevedela, nenechala ma ani dohovoriť a dala si nadiktovať číslo usmernenia, že to musia preveriť. Celý deň sa nič nedialo (hoci som to viackrát prezerala), až teraz večer som objavila krátku správičku v záložke PRE PLATITEĽOV - ELEKTRONICKÉ SLUŽBY medzi textom úplne nenápadné:

UPOZORNENIE:
Od 25.01.2011 nastala zmena v predkladaní výkazu preddavkov na poistné v elektronickej forme na základe usmernenia ÚDZS č. 3/2/2008, publikované na internetovej adrese http://www.udzs.sk/buxus/generate_page.php?page_id=501

Takže si to našli. A celkom nenápadne to tam vsunuli. "Akože mi nič - ktovie odkedy to tam už je?" Ale kto má vedieť, o čo sa jedná?
A keďže sa to týka aj mňa, mám hlavu v smútku. Vôbec neviem aký je postup - musím si teraz všetko okolo toho naštudovať, akoby nebolo toho v tomto období aj tak dosť. Ale možno vďaka EKOPO-vi sa vyhneme pokutám..., ktoré by mohli veľmi pomôcť nášmu zdravotníctvu.
jana007
03.02.11,06:11
Tu je to usmernenie:
Laura1
04.02.11,05:09
Ešte, že máme poradu!
Včera som zaregistrovala našu eseročku, už len dotiahnuť konateľa do poisťovne podpísať žiadosť.:(
ekopo
04.02.11,06:07
Ešte, že máme poradu!
Včera som zaregistrovala našu eseročku, už len dotiahnuť konateľa do poisťovne podpísať žiadosť.:(
netreba konateľa nikde ťahať, stačí poverenie, resp. splnomocnenie (môže to byť jednoduchšie) ...
Laura1
04.02.11,08:42
netreba konateľa nikde ťahať, stačí poverenie, resp. splnomocnenie (môže to byť jednoduchšie) ...
Poverenie alebo plnú moc má overiť notár /tak je to uvedené v žiadosti/- potom mi je jedno, či konateľa pošlem k notárovi, alebo do poisťovne.
ekopo
04.02.11,08:45
ale nemusíš sa naňho viazať .......
Danuulienka
04.02.11,17:36
tie zmeny sa začínajú na ľudí valiť z každej strany. Asi to už nie je celkom normálne.
VieraPopluharova
05.02.11,08:09
Inak toto splnomocnenie sa tyka i vykazov do SP a DU ak si to tam dopišeš a maš jednym overenym podpisom pokoj ak Ta splnomocní.A netreba nikade behat a mozes ak Ta takato firma splnomocni podavat vykazy elektronickou formou co i len za 1 zamestnanca.
Centrum
05.02.11,09:18
Inak toto splnomocnenie sa tyka i vykazov do SP a DU ak si to tam dopišeš a maš jednym overenym podpisom pokoj ak Ta splnomocní.A netreba nikade behat a mozes ak Ta takato firma splnomocni podavat vykazy elektronickou formou co i len za 1 zamestnanca.
súhlasím s týmto názorom a vrelo doporučujem aj pri 1 zamestnancovi. Keď tie prvotné formality zvládnete, potom je to už radosť pracovať cez elektronickú podateľňu, šetrí to najmä náš čas a je tam zároveň aj kontrola.
ekopo
05.02.11,09:32
súhlasím s týmto názorom a vrelo doporučujem aj pri 1 zamestnancovi. Keď tie prvotné formality zvládnete, potom je to už radosť pracovať cez elektronickú podateľňu, šetrí to najmä náš čas a je tam zároveň aj kontrola.
.......a občas to šetrí aj nervy......
VieraPopluharova
05.02.11,10:01
A nielen občas, dovoľujem si poznamenať, pri tychto zmenach to bude asi aj nevyhnutne.Veď predstavte si uctovnika s viacerými firmamy a pripadne ešte aj SZČO-zamestnávateľ.
heja3
07.02.11,12:33
Dnes mi to nemyslí, platí to aj v ZP ako v SP, že máte na seba konto, a posielate firemné výkazy cez svoju gridku?
Pri registrácii neviem, či mám napísať seba alebo majiteľa....
Laguna13
08.02.11,09:49
Dnes mi to nemyslí, platí to aj v ZP ako v SP, že máte na seba konto, a posielate firemné výkazy cez svoju gridku?
Pri registrácii neviem, či mám napísať seba alebo majiteľa....

Treba postupovať podľa pokynov na stránke zdravotnej poisťovne. Vo VŽSP v záložke PRE PLATITEĽOV - ELEKTRONICKÉ SLUŽBY - dole: VSTUP DO EL.SLUŽIEB - REGISTRÁCIA - a postupne ďalej...
Zamestnávateľ si na základe toho vytlačí Žiadosť č.xxx o poskytnutie el.služby, ktorý podpíše, a ešte treba vyplniť POVERENIE alebo splnomocnenie (podľa toho, či sa jedná o zamestnanca alebo inú osobu) a na ňom si dá overiť podpis u notára.Ten, kto komunikuje s poisťovňou, vrátane odosielania výkazov si napokon vytlačí Žiadosť o vydanie osobného certifikátu pre účely ZP, ktoré stačí podpísať priamo v ZP. V každom štádiu vyplňovania tlačív v počítači je možnosť vstúpiť do záložky POMOC a tam nájde každý vysvetlenie čo má práve urobiť.
Laura1
16.02.11,20:06
Súhlasím, že začiatky nám dajú poriadne zabrať, ja som dnes "maturovala" - prvý krát som podávala elektronické výkazy a oznámenie zmeny o poistencoch, nakoniec to nebolo také strašné.:)
Jozefsp
18.02.11,19:30
Zo stránky VšZP:
Keďže usmernenie nadobudlo účinnosť až dňa 25.01.2011 a mnohí platitelia sa nestihli s touto zmenou oboznámiť, VšZP bude v zmysle Čl. 2 bod 9 tohto usmernenia za mesiac január akceptovať mesačné výkazy aj v papierovej forme. Prijímanie mesačných výkazov v papierovej forme budeme akceptovať len v prípade tých zamestnávateľov, ktorých sa táto zmena týka (t.j. zamestnávatelia, ktorí majú 3 (vrátane) a viac poistencov a do 31.12.2010 nemali povinnosť zasielať mesačné výkazy v elektronickej forme).
evina
20.02.11,17:36
Treba postupovať podľa pokynov na stránke zdravotnej poisťovne. Vo VŽSP v záložke PRE PLATITEĽOV - ELEKTRONICKÉ SLUŽBY - dole: VSTUP DO EL.SLUŽIEB - REGISTRÁCIA - a postupne ďalej...
Zamestnávateľ si na základe toho vytlačí Žiadosť č.xxx o poskytnutie el.služby, ktorý podpíše, a ešte treba vyplniť POVERENIE alebo splnomocnenie (podľa toho, či sa jedná o zamestnanca alebo inú osobu) a na ňom si dá overiť podpis u notára.Ten, kto komunikuje s poisťovňou, vrátane odosielania výkazov si napokon vytlačí Žiadosť o vydanie osobného certifikátu pre účely ZP, ktoré stačí podpísať priamo v ZP. V každom štádiu vyplňovania tlačív v počítači je možnosť vstúpiť do záložky POMOC a tam nájde každý vysvetlenie čo má práve urobiť.

Áno, je takýto postup, ale mňa by tiež zaujímalo ako heju, či keď už mám vytvorený a nahratý v mojom PC jeden osobný certifikát pre firmu X, či tento bude platiť aj pre firmu Y, alebo pre každú firmu zvlášť - t.j. s mojím RČ xy certifikátov?? A zoberie mi to vôbec PC. Tiež vychádzam z toho, že v SP máme pre všetkých jednu gridkartu, čo je aj logické.... Nevedeli mi zatiaľ povedať ani v ZP....
Andyke
21.02.11,21:12
Ten osobný certifikát bude platiť aj pre firmu Y a následne aj na všetky ďalšie firmy, ktoré budeš robiť. Túto informáciu som dostala pri osobnej návšteve vo Všeob.zdrav.poisťovni minulý týždeň v stredu.
evina
23.02.11,10:15
Ten osobný certifikát bude platiť aj pre firmu Y a následne aj na všetky ďalšie firmy, ktoré budeš robiť. Túto informáciu som dostala pri osobnej návšteve vo Všeob.zdrav.poisťovni minulý týždeň v stredu.

Ďakujem. To znamená, že ten nevybavujem, len tú Zmluvu, čo podpisuje konateľ a už nič do PC nenahrávam....
Monika C.
26.02.11,10:23
Poradáci otázka, keď sa registrujem ako s.r.o., že budem zastupovať niekoľko firiem - vytlačím žiadosť, ktorú podpíšu konateľia tak isto splnomocnenie pôjdem napr. do Všeobecnej ZP dostanem prístup čo sa týka ďaľších ZP ako je to v jednej firme mám aj dôveru, UNION, VšZP stačí jedno splnomocnenie pre všetky ZP alebo ako to je. Ďakujem za pomoc ale už by som chcela mať tam všetky firmy, keď už niečo vybavujem ale vôbec nestíham časovo dali perfektný termín.
Paula
16.03.11,15:37
Prosím dobrú dušu o návod na použitie, ako do VšZP poslať mesačný výkaz .To, čo píšu v "pomoc" ,mi nepomohlo, maturujem už 3 hodiny. Asi som načisto ľavá a ešte na mňa červeným kričí, že chýba podpis...to mi nestačí certifikát ? :mee:.
Vďaka za pomoc.
Anja111
16.03.11,16:06
Prosím dobrú dušu o návod na použitie, ako do VšZP poslať mesačný výkaz .To, čo píšu v "pomoc" ,mi nepomohlo, maturujem už 3 hodiny. Asi som načisto ľavá a ešte na mňa červeným kričí, že chýba podpis...to mi nestačí certifikát ? :mee:.
Vďaka za pomoc.
Pokúsim sa... Ja to už robím automaticky, ale snáď si pamätám postup, (ak na niečo zabudnem, dúfam, že ma niekto doplní).
VšZP - el. služby - prihlásiť (login a heslo), kliknúť na podacie miesto, kliknúť zobraziť, potom na podanie, (tam svieti, že dokument nie je podpísaný), klikni na prehľadávať, potom na uložený MV, uložiť a potom už len klikni vložiť. Teraz bude podpisovať, t.j. napojí sa na certifikát a ty len odklikávaš, (mne to kecá po anglicky a tak ani neviem čo odklikávam), až dovtedy, kým nezistíš, (bude to tam napísané), že dokument je podpísaný. Potom si môžeš vytlačiť MV a dáš dokončiť. Počkáš na Potvrdenku a aj tú si vytlačíš...
Paula
16.03.11,16:15
Vďaka dievčatko, asi musím x-krát to anglické preklikávať, málokrát mu nestačí.
Anja111
16.03.11,16:17
Vyskúšaj a napíš, či sa podarilo.
Andyke
16.03.11,17:10
Máš nainštalovanú knižnicu Capicom? Ak nie, tak si ju nainštaluj zo stránky www.disig.sk/ca/vszp
Paula
16.03.11,17:15
Dík za info :). Nechápem, že Dôveru som vybavila za pár minút + poštou a na všeobecku treba tonu lajstier + počítačového experta. Ešte chvíľu a hlásim sa na psychiatriu. A na pobočke ako v NASA - bez vrátnika a ohlasovania sa pracovníčke ani krok.

No, naištalovala som, i tak stále vykrikuje, že nepodpísané.
rodina1
16.03.11,17:28
Paula, už si nepamätám zasielanie výkazov na VšZP, ale zdá sa mi, že pri odosielaní nedávaš podpisovať. Lebo, ak dáš podpísať, tak to "vykrikuje", že nepodpísané ...
Paula
16.03.11,17:51
Aj keď nepotvrdím podpísanie, nič sa mi nedeje. Vidím iba, že odoslaný dokument, nikam ďalej to nepokračuje, v prehľade veľké nič, potvrdenie žiadne ,tlač nehrozí.... Ďakujem za trpezlivosť a rady dievčatá, idem naháňať počítačového škriatka, ktorý mi to uprace :).
rodina1
16.03.11,18:06
Aj keď nepotvrdím podpísanie, nič sa mi nedeje. Vidím iba, že odoslaný dokument, nikam ďalej to nepokračuje, v prehľade veľké nič, potvrdenie žiadne ,tlač nehrozí.... Ďakujem za trpezlivosť a rady dievčatá, idem naháňať počítačového škriatka, ktorý mi to uprace :).
Ešte ma napadla taká vec, skús si vybrať v prehľade niektorú z ponúk:
odoslaný dokument
akceptovaný dokument
...
možno ti niečo ponúkne

mimotemyPodávanie výkazov elektronicky do VšZP to je "nemý úžas" ...
Paula
16.03.11,18:08
Žiaden dokument ich nezaujíma :D...ten smajlík je už výraz zúfalizmu, keby niečo...dík za prítomnosť, poteší :).
rodina1
16.03.11,18:14
No, moja, neviem ... Robíš v Mozille alebo v Exploreli ... ja som kvôli VšZP mala nainštalovanú Mozillu a bolo to v pohode ... máš ešte správny certifikát? ...
Paula
16.03.11,18:26
Certifikát dnes čerstvý, ešte vonia novotou, robím v IE.
rodina1
16.03.11,18:29
... možno pomôže "vykašľať sa teraz na to", veď "ráno je múdrejšie večera" ... takže skús ráno ...
... poprípade, ak ti to nepôjde ani ráno, zavolaj "tomu človeku, čo to má nastarosti" nech ti poradí ...
Paula
17.03.11,16:47
UŽ!!! Vďaka Vám včera a vďaka škriatkovi dnes, ktorý dokopal systém k tomu, aby mi láskavo ponúkol certifikát.
Anja111
17.03.11,18:31
Pauli, aj ja sa teším. A gratulujem.
verca2
19.03.11,12:49
Ahojte,

prosím vás nemal niekto podobný problém?
Mám stiahnutý certifikát, je zálohovaný. Mám stiahnutú už aj knižnicu Capicom.dll.
Pri podpise mi vyhodí okienko, či chcem podpísať zobrazený dokument , dám že áno a vyskočí mi správa z webovej lokality: AUTOMATION SERVER CAN´T CREATE OBJECT

Následne nejaké upozornenie zabezpečenia, či chcem zobraziť len obsah webovej stránky, kt. bol doručený bezpečne.

myslím že bude chyba niekde v nastavení môjho počítača, ale nie som si istá.

ďakujem
Paula
19.03.11,12:55
Presne toto mi vyhadzovalo a až po tom, čo mi škriatok čaroval v nastaveniach , mi ten certifikát ponúklo. Sama som sa bála do toho nastavenia "vŕtať".
verca2
19.03.11,13:19
Presne toto mi vyhadzovalo a až po tom, čo mi škriatok čaroval v nastaveniach , mi ten certifikát ponúklo. Sama som sa bála do toho nastavenia "vŕtať".
Paula,

kto je ten zázračný škriatok? :-}
chceš tým povedať, že sa ti to spravilo samo, alebo si si zavolala nejakého IT-čkara?

nečítala som všetky predchádzajúce príspevky, tak som trocha mimo
Paula
19.03.11,13:47
odborník mi to spravil, nie samo sa stalo
verca2
19.03.11,15:15
Pre tých, ktorí by mali rovnaký problém:
Riešenie je v často kladených otázkach. Stačí si nastaviť zabezpečenie v nastaveniach internetu podľa toho ako to tam píšu :-}
Mne to trvalo 4 hodiny, kým som na to prišla. Výkaz už podaný!

majte sa!
nikulik
19.03.11,18:37
Vedeli by ste mi prosim poradit kde by som nasla toto:
niekde som tu na porade citala nedavno, ze teraz sa uz vo vykazoch do ZP neuvadzaju zamestnankyne na rodicovskej dovolenke. len to neviem najst. alebo v drakovi by som to nasla? niekde v zakone?
Anja111
19.03.11,18:55
Vedeli by ste mi prosim poradit kde by som nasla toto:
niekde som tu na porade citala nedavno, ze teraz sa uz vo vykazoch do ZP neuvadzaju zamestnankyne na rodicovskej dovolenke. len to neviem najst. alebo v drakovi by som to nasla? niekde v zakone?
Zo stránky VšZP:

Zamestnankyňa je do 12.1.2011 na materskej dovolenke od 13.1. 2011 je na rodičovskej dovolenke - Vzhľadom na to, že v januári poberá zamestnankyňa materskú je považovaná v tomto mesiaci za zamestnanca. Ku dňu 12.1.2011 sa ukončí kategória platiteľ štát z dôvodu materskej a od 13.1.2011 sa zaeviduje nová kategória (nahlasuje zamestnávateľ) poistenec štátu (osoba, ktorá poberá rodičovský príspevok) Zamestnávateľ ju zároveň ako svojho zamestnanca odhlási k 31.1.2011, nakoľko vo februári už nebude poberať materskú ani mať príjem a teda sa nebude považovať za zamestnanca.
nikulik
19.03.11,19:27
dakujem anja, hodili by ste mi tu prosim aj link? dakujem velmi velmi pekne.
Andyke
19.03.11,19:41
nikulik
19.03.11,19:44
dakujem andyke :)
mizu24
19.03.11,20:06
Ahojte,

prosím vás nemal niekto podobný problém?
Mám stiahnutý certifikát, je zálohovaný. Mám stiahnutú už aj knižnicu Capicom.dll.
Pri podpise mi vyhodí okienko, či chcem podpísať zobrazený dokument , dám že áno a vyskočí mi správa z webovej lokality: AUTOMATION SERVER CAN´T CREATE OBJECT

Následne nejaké upozornenie zabezpečenia, či chcem zobraziť len obsah webovej stránky, kt. bol doručený bezpečne.

myslím že bude chyba niekde v nastavení môjho počítača, ale nie som si istá.

ďakujem

tiež mi vyhodilo to s tým obsahom webovej lokality,
ja som len odklikla a bolo jedno, či som dala áno, alebo nie a podpísalo mi to
zk24
01.01.12,15:50
Ahojte,

podávala som svoj prvý el.výkaz do ZP Dôvera a preto by som potrebovala menšiu radu. 27.12.2011 som odoslala mesačný výkaz, bolo mu pridelené interné číslo výkazu a takisto mi došla do schránky správ notifikácia o úspešnom spracovaní výkazu.

ked si ho však chcem dať vyhľadať a zobraziť nikde ho neviem nájsť. Pozerám prehľad výkazov, dávok a už všetkého a všade mi píše že sa nenašiel žiaden záznam. Samozrejme si prepisujem dátum "vyhľadať od dátumu" z 1.1.2012 na 1.12.2011.

Alebo minuloročné výkazy nie je vidieť? Alebo prosím poradte kde to hladat.

Dakujem.
KEJKA
01.01.12,16:02
hned po prihlásení máš stránku, kde by malo byť všetko vidno - zoznam podaní.
ale ak ti prišiel ten e-mail tak je to isto v poriadku.
neviem ti to podrobnejšie popísať, nemám pri sebe gridkartu, aaby som sa mohla prihlásiť, spamati neviem, ale pozorne prezri to, čo sa zobrazuje po prihlásení a zadaní údaju z gridkarty.
zk24
01.01.12,16:19
Takto mi to vyzera...
Paula
01.01.12,16:20
Prehľad výkazov, Mesačné výkazy, Evidované od - a tam treba kliknúť na kalendár a ísť s ním vyššie (čo sa týka kal. roka), lebo roky pred 2012 nevidno v ponuke. Potom zobrazí podané výkazy napr. od 1.1.2011. Typ a stav netreba vypisovať.
To, že nie sú v ponuke žiadne výkazy a dávky, si netreba všímať, klikni na riadok pod tým a postí Ťa ďalej.
zk24
01.01.12,16:59
Ved to som ale robila.... dala som ich vyhladat a automaticky tam da datum "od 1.1.2012". ja to rucne prepisem trebars na "od 1.12.2011" (poslaný bol 27.12.2011) a aj tak napise ze nic nenasiel
Paula
01.01.12,17:09
Skús napísať od 1.1.2011 , mne ukáže celý rok 2011. Ale treba ten rok 2011 zakliknúť, to je taký úzky stĺpec rokov, že poriadne ich nevidno.