kalkulka
09.12.05,09:26
Milí poraďáci, chcem si s vami odkonzultovať nákup PHM trebárs v Nemecku, Rakúsku, Česku proste v EÚ. Ak zamestnávateľ vyšle zamestnanca na pracovnú cestu do EÚ, kde zamestnanec nakúpi PHM a doklady za nákup predloží vrámci vyúčtovania pracovnej cesty. Ide mi o to, či z takýchto dokladov je povinnosť odvodu DPH alebo nie, keď sa tento nákup PHM zúčtuje ako náklad vrámci pracovnej cesty, čiže aj vrátane DPH rovno do nákladov. A čo s tým, keď tento nákup cesty sa zúčtuje na obstaranie a nie rovno na 501. Účtujeme spôsobom A. Ostatné náklady sú účtované cez 512. Momentálne to robíme tak, ako som uviedla.
/111-335, 512-335, 211-335, 335-211/
kalkulka
09.12.05,13:34
Milí kolegovia, kde ste? Nikto mi neodpovie? Viem, že ste hlavičky. Prosííím....
slnko
09.12.05,15:34
Nie, z takýchto dokladov nie je povinnosť odvodu DPH. Sú to doklady vystavené v štátoch EU s ich DPH, na ktorú nemáte nárok odpočítať si. To znamená, že účtuje sa celý doklad vrátane DPH do nákladov. Ja som za účtovanie priamo do nákladov na 501. Neúčtovala by som na obstaranie, pretože hneď ako som PHM nakúpila ho spotrebovávam. :)
elPi
09.12.05,17:01
Po vstupe do EU sa náš daňový systém musel zhramonizovať s daňovými zákonmi EU. V oblasti DPH poľda slávnej 6. smernice.
Takže princípy uplatňované v jednotlivých zákonoch členských krajín EU sú rovnaké a znenia zákonov sú si v mnohom veľmi podobné.
Podľa nášho zákona majú zahraničné osoby u nás neregistrované nárok na vrátenie DPH - bližšie podmienky viď § 56, § 57 a § 58 zákona o DPH.
Podobne je to v českom zákone (tuším § 82 alebo 83 a nasl.) a tak aj v ďalších, čiže ak si prečítaš náš zákon, principiálne môžeš začať uvažovať o tom, či máš podmienky (napr. minimálna výška dane) splnené.
Niekde tu na porade sa mi marí, že sme to vyžiadanie zahraničnej dane rozoberali.
Skús pohľadať. ;)
elPi
09.12.05,17:04
. . . a zase som zabudol:
ak si zahraničnú DPH nevyžiadate, zaúčtuje sa tak ako píšeš - celé do nákladov.

:rolleyes: mal by som si kúpiť debilníček :p