kengy
09.12.05,10:30
Jakou dan.sazbou se dani prijem z dohody o vykonani prace? 19%???
a je mozne uplatnit nezdanitelnou cast? Provadi se nejake rocni vyuctovani? Do kdy se musi odevzdat?
Tweety
09.12.05,09:33
Jakou dan.sazbou se dani prijem z dohody o vykonani prace? 19%???
a je mozne uplatnit nezdanitelnou cast?
1.Kedže je rovná daň, tak aj na dohodu je 19%. 2.ak je podpísané vyhlásenie k zdaneniu príjmu zo závislej činnosti, tak áno.:o
Zamestnávateľ vykoná ročné zúčtovanie ( ak zamestnenec o to požiada),najneskôr do 31.3.roka nsledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia.
veronikaa
10.12.05,15:57
Ahojte,

chcela by som sa opytat: ak odmena dohodara je 3000 Sk, tak mu to mam zdanit? Dakujem
STRELEC
10.12.05,16:00
Ahojte,

chcela by som sa opytat: ak odmena dohodara je 3000 Sk, tak mu to mam zdanit? Dakujem
Nie, ak podpísal "Vyhlásenie .."
liba2
10.12.05,16:12
... 2.ak je podpísané vyhlásenie k zdaneniu príjmu zo závislej činnosti, tak áno.:o
Súhlasím, treba však pre menej skúsených pripomenúť, že podpis na Vyhlásení nie je iba formálna záležitosť, ale že zamestnanec v danom mesiaci si môže len raz uplatniť odpočítateľnú položku.
veronikaa
10.12.05,16:55
Ja tomu vobec nerozumiem, asi ma zabijete, ale moze mi to niekto vysvetlit, ako keby som to pocula prvy krat? Ako je to s tym vyhlasenim, na co sa vlastne podpisuje - co ked sa podpise a nepodpise, na co sluzi? A este, nie je ta odmena "mala" na zdanenie - ako je to s tym, ze do polovice minimalnej mzdy sa nezdanuje, alebo mam hokej?
Dakujeeeeeeeeeeem
DanielaSL
10.12.05,17:22
Ja tomu vobec nerozumiem, asi ma zabijete, ale moze mi to niekto vysvetlit, ako keby som to pocula prvy krat? Ako je to s tym vyhlasenim, na co sa vlastne podpisuje - co ked sa podpise a nepodpise, na co sluzi? A este, nie je ta odmena "mala" na zdanenie - ako je to s tym, ze do polovice minimalnej mzdy sa nezdanuje, alebo mam hokej?
Dakujeeeeeeeeeeem

Veronikaa , aj menšia odmena sa zdaňuje 19% sadzbou. To o čom ty hovoríš , niečo také platilo niekedy v minulosti, keď bola osobitná sadzba dane. Tlačivo "Vyhlásenie....." ti dole pripájam. Slúži k tomu , aby si na nej zamestnanec uplatnil veci , ktoré si chce a má nárok uplatniť. Napríklad nezdaniteľnú časť základu dane. Toto tlačivo však môže podpísať len u jedného zamestnávateľa. Preto sa ho treba na to opýtať. Ak má teda u teba dohodár podpísané vyhlásenia tak od jeho odmeny odpočítaš nezdaniteľnú časť a pri odmene 3.000,- Sk nebude musieť platiť žiadnu daň. Ak však vyhlásenie podpísané u teba mať nebude , tak vyrátaš z 3.000,- Sk - 19% daň.
http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=18
veronikaa
10.12.05,17:56
DAKUJEM VAM VELMI PEKNE ZA ODPOVEDE ! ! !
Danielka, dakujem za prilohu!
veronikaa
10.12.05,18:51
Este sa chcem opytat, ak budem odvadzat za dohodarky dan a ich celorocny prijem z dohod, nakolko su evidovane na UP a nedostavaju nic, bude mensi ako nezdanitelna cast zakladu dane, napr. len nejakych 5 000 Sk,
tak si to mozu uplatnit na konci roka naraz a ten sucet preddavkov na dan im vratia?

Musia si o vratenie poziadat oni a ake doklady k tomu potrebuju? Napr. doklad, ze som zaplatila ja za nich sek za dan?

Dakujeeeem
STRELEC
10.12.05,19:24
Podajú si priznanie a vzniknutý preplatok na dani z príjmov im DÚ vráti.
Súčasťou priznania sú ako prílohy aj potvrdenia o výške príjmu a zrazených preddavkoch. Či zamestnávateľom bola vôbec daň odvedená, to z pohľadu dohodistu nie je zaujímavé.
veronikaa
11.12.05,19:32
Velmi pekne dakujem. Este by som chcela poprosit o radu: dohodarky mali na vykonanie pracovnej ulohy obdobie 2 mesiacov. Su evidovane na UP, kde mi povedali, ze vyplatene musia byt mesacne. Ako mala byt teda odmena definovana v dohode o vykonani prace - vyplatena v dvoch castiach? A ake terminy mali byt uvedene ako splatnost odmeny? Jedna dohoda zacala 3.11. a druha 10.11.

Este raz dakujem ! ! !
ajobs
11.12.05,20:15
Velmi pekne dakujem. Este by som chcela poprosit o radu: dohodarky mali na vykonanie pracovnej ulohy obdobie 2 mesiacov. Su evidovane na UP, kde mi povedali, ze vyplatene musia byt mesacne. Ako mala byt teda odmena definovana v dohode o vykonani prace - vyplatena v dvoch castiach? A ake terminy mali byt uvedene ako splatnost odmeny? Jedna dohoda zacala 3.11. a druha 10.11.

Este raz dakujem ! ! !

Dohoda sa spravidla uzatvára na vykonanie istej pracovnej úlohy, jednorazovej práce a odmena za ňu je splatná po dokončení práce (môže byť aj čiastkové plnenie). Keďže dohoda nie je uzatvorená na opakovanú činnosť, nemá čo ÚP tvrdiť, že dohodári musia byť vyplácaní mesačne.
Je to len ich názor.:eek: :p
veronikaa
11.12.05,22:42
Dakujem velmi pekne za odpoved ! ! !
UP odo mna proste chce mesacny vykaz, kolko dohodarky dostali odmenu za minuly mesiac. ja som mala s nimi dohodu az do januara s tym, ze odmenu dostanu po odovzdani prace, takze moja dohoda s nimi asi nie je v poriadku.

Urazove poistenie som odviedla ako 0,8 % tejto odmeny a odvediem ho este raz aj buduci mesiac. Z tohto pohladu mozno tiez bolo rozumnejsie rozdelit odmenu na ciastky (aj ked je to len par korun) a mozno aj preto sa asi vyzaduje vyplatit dohodara kazdy mesiac.. ja neviem.. a teraz by som mala este odviest dan z odmeny /jej casti/ uz teraz....

Ja neviem, co teraz s tou dohodou, da sa dohoda opravit, ze s nou budu suhlasit obe strany a aky dat datum? Mna porazi:(

Este raz dakujem za odpoved - e
liba2
12.12.05,07:39
Ak chcete v DVP niečo zmeniť, treba to urobiť "dodatkom k DVP" (teda nie opravou pôvodnej dohody).
Dohodár môže byť odmenený jednorazovo po ukončení a odovzdaní práce - tak ako píše ajobs - názor UP neobstojí.
Ak sa odmena vypláca po častiach, tak aj odvody SP aj daň sa realizujú po častiach.
DanielaSL
12.12.05,07:52
Dakujem velmi pekne za odpoved ! ! !
UP odo mna proste chce mesacny vykaz, kolko dohodarky dostali odmenu za minuly mesiac. ja som mala s nimi dohodu az do januara s tym, ze odmenu dostanu po odovzdani prace, takze moja dohoda s nimi asi nie je v poriadku.

Urazove poistenie som odviedla ako 0,8 % tejto odmeny a odvediem ho este raz aj buduci mesiac. Z tohto pohladu mozno tiez bolo rozumnejsie rozdelit odmenu na ciastky (aj ked je to len par korun) a mozno aj preto sa asi vyzaduje vyplatit dohodara kazdy mesiac.. ja neviem.. a teraz by som mala este odviest dan z odmeny /jej casti/ uz teraz....

Ja neviem, co teraz s tou dohodou, da sa dohoda opravit, ze s nou budu suhlasit obe strany a aky dat datum? Mna porazi:(

Este raz dakujem za odpoved - e
Veronika a ako to máš vlastne v dohode popísané?
domacnost
15.12.05,09:49
Ahojte, chcela by som Vás poprosiť o odpoveď na moje nasledovné otázky i ked som už hladala, ale nenašla som opoveď na ne.
Dňa 16.12.2005 bude vyplatená mzda dohodárovi v sume 8400 SK. Moje otázky:
- do koľkých dní treba odviesť poistné 0,8% (67,20) do SP?
- vypočítané poistné sa zaokr.na 67,00 alebo na 67,50 alebo 68,00sk?
- do koľkých dní treba odviesť preddavok 19% na DÚ-platí stále do 5 dní?
- do koľkých dní od vyplatenia mzdy treba dohodára odhlásiť zo SP?
-SZČO dostal od SP pri prihlasovaní dohodára tlačivo s názvom "mesačený výkaz poistného a príspevkov s prílohou" a ešte jedno tlačivo "mesačný výkaz poistného a príspevkov", neviete na čo slúžia tieto tlačivá? Treba niečo na nich vyplniť?
-ak sa vyplatí mzda 16.12.2005 a daň sa odvedie na DÚ napr.19.12.2005, kedy treba odovzdať na DÚ tlačivo "prehľad" dňa 19.12.2005 alebo v 1/05 do 31.1.2006?

Ďakujem za opovede , prvý krát to idem robiť.
DanielaSL
15.12.05,10:23
Ahojte, chcela by som Vás poprosiť o odpoveď na moje nasledovné otázky i ked som už hladala, ale nenašla som opoveď na ne.
Dňa 16.12.2005 bude vyplatená mzda dohodárovi v sume 8400 SK. Moje otázky:
- do koľkých dní treba odviesť poistné 0,8% (67,20) do SP?
- vypočítané poistné sa zaokr.na 67,00 alebo na 67,50 alebo 68,00sk?
- do koľkých dní treba odviesť preddavok 19% na DÚ-platí stále do 5 dní?
- do koľkých dní od vyplatenia mzdy treba dohodára odhlásiť zo SP?
-SZČO dostal od SP pri prihlasovaní dohodára tlačivo s názvom "mesačený výkaz poistného a príspevkov s prílohou" a ešte jedno tlačivo "mesačný výkaz poistného a príspevkov", neviete na čo slúžia tieto tlačivá? Treba niečo na nich vyplniť?
-ak sa vyplatí mzda 16.12.2005 a daň sa odvedie na DÚ napr.19.12.2005, kedy treba odovzdať na DÚ tlačivo "prehľad" dňa 19.12.2005 alebo v 1/05 do 31.1.2006?

Ďakujem za opovede , prvý krát to idem robiť.

Pokúsim sa stručne :
- poistné do SP odvedieš v deň výplaty , ak je neurčený termín výplat tak do konca kalendárneho mesiaca
- zaokrúhliš na 68,-
- na DÚ odvod do 5 dní
- dohodár sa odhlasuje na SP najneskôr deň po skončení dohody
- v mesačnom výkaze a prílohe vyplní zamestnávateľ údaje o sebe a vyplatení mzdy a jednotlivých odvodov - na druhej strane nájdeš podrobný návod
- prehľad na DÚ sa dáva do 30 dní od ukončenia kvartálu - teda za 4. kvartál roku 2005 do 30.1.2006
domacnost
15.12.05,11:15
Danka ďakujem za rýchlu odpoved, posielam ti bodík.:)
zubadielko
15.12.05,11:49
ahojte, máme zamestnaného dohodára - študenta. Má podpísané vyhlásenie na zdanenie príjmov. Minulý mesiac sa mu nedopatrením zrazila dáň. Ako mu mám túto zaplatenú dáň tento mesiac vrátiť? Ako to mám zaúčtovať? Odzrkadlí sa to nejako na zrazených preddavkoch na daň za celú firmu? Ďakujem.
ajobs
15.12.05,13:20
ahojte, máme zamestnaného dohodára - študenta. Má podpísané vyhlásenie na zdanenie príjmov. Minulý mesiac sa mu nedopatrením zrazila dáň. Ako mu mám túto zaplatenú dáň tento mesiac vrátiť? Ako to mám zaúčtovať? Odzrkadlí sa to nejako na zrazených preddavkoch na daň za celú firmu? Ďakujem.

Vysporiada si to v daňovom priznaí, resp. ročnom zúčtovaní dane z príjmov zo závislej činnosti v roku 2006.
Mirka D
23.01.06,10:33
Takže môžem urobiť ročné zúčtovanie dohodárovi, ktorý robil u nás 1 mesiac napr. v marci a odvtedy nemal iný príjem (študentka)?
ajobs
23.01.06,10:36
Takže môžem urobiť ročné zúčtovanie dohodárovi, ktorý robil u nás 1 mesiac napr. v marci a odvtedy nemal iný príjem (študentka)?

Áno, môžeš, ak ti podpísal vyhlásenie.
Mirka D
23.01.06,11:57
Takže môžem urobiť ročné zúčtovanie dohodárovi, ktorý robil u nás 1 mesiac napr. v marci a odvtedy nemal iný príjem (študentka)?

Môžem RZ urobiť aj keď mal iné príjmy a my sme neboli jeho posledný zamestnávateľ? Dá mi žiadosť a zdokladuje ostatné príjmy?
ajobs
23.01.06,12:55
Môžem RZ urobiť aj keď mal iné príjmy a my sme neboli jeho posledný zamestnávateľ? Dá mi žiadosť a zdokladuje ostatné príjmy?

Áno, môže, ak podpísal u vás vyhlásenie, alebo si môže aj sám podať DP.
liba2
23.01.06,14:57
Môžem RZ urobiť aj keď mal iné príjmy a my sme neboli jeho posledný zamestnávateľ? Dá mi žiadosť a zdokladuje ostatné príjmy?.... ano, ak tie iné príjmy boli len zo závislej činnosti §5. Inak si musí urobiť DP sám.