wegamizi
01.02.11,11:34
Ahojte,
chcela by som sa spytat, kto po smrti majitela a uzivatela bytu plati mesacne zalohove platby spravcovi, ked v byte nik nebyva a dedicske konanie este nebolo, teda dedici nie su zakonom ustanoveni. Dakujem za kazdu radu.
Mária27
01.02.11,10:39
Môže to zaplatiť ten, kto má nádej dediť byt, kto má napr. kľúče ... Po dedičkom konaní má nárok na prípadné vrátenie platby od toho, kto byt zdedí.
Chobot
01.02.11,10:56
Ahojte,
chcela by som sa spytat, kto po smrti majitela a uzivatela bytu plati mesacne zalohove platby spravcovi, ked v byte nik nebyva a dedicske konanie este nebolo, teda dedici nie su zakonom ustanoveni. Dakujem za kazdu radu.

Kým sa neskončí dedičské konanie, nikto nie je povinný. Po skončení je povinný ten, kto zdedil byt, doplatiť všetky platby.
Mária27
01.02.11,11:14
Dedičov je treba v období od smrti poručiteľa až do rozhodnutia súdu o potvrdení nadobudnutia dedičstva považovať za spoluvlastníkov vecí patriacich do dedičstva so všetkými právami a povinnostťami spoluvlstníkov, pričom pomer spoluvlastníckych podielov sa riadi pomerom dedičských podielov.
Z právnych úkonov týkajúcich sa majetkových práv z dedičstva sú povinní a oprávnení voči iným osobám všetci dedičia poručiteľa, ktorí dedičstvo dosial neodmietli, a to spoločne a nerozdielne.
verkaz
01.02.11,11:24
mali sme veľa takých prípadov a vždy platili nádejní dediči. Ak ich je viacej tak si to podelia.
Ja sama som bola v takej situácii. Po smrti maminy sme sa so súrodencami dohodli a platili každý podľa našich finančných možností.
Po ukončení dedičského konania sme byt predali a náklady odpočítali z peňazí získaných z predaja a zostatok bol tiež podelený.
Myslím si, že sa nič nestane, keď ten čas, do kedy bude dedičské konanie, nebude platené za plnenia. Veď všetko sa vyrovná po dedičskom. A v prípade, že dedičia budú chcieť byt predať, nevydá sa im potrebný doklad pre kataster, pokým nebude za byt všetko vyrovnané.
Spoločenstvo alebo správca bytov má v takomto prípade páky.
Mária27
01.02.11,11:59
Ak budú vlastníci bytov na tom trvať, platiť sa bude musieť, inak by byt mohli dať do dražby. Elektrikárov a vodárov nebude zaujímať dedičské konanie, strata práce a pod. Preto je lepšie, ak sa zálohy a vyúčtovania vyrovnávajú.
Dedičské konanie sa zvykne ťahať aj niekoľko rokov, v bytoch sa často aj býva ... Najmä ak sú vlastníci v rovnakom veku, prípadov môže byť v dome viac.
wegamizi
01.02.11,12:27
Dakujem za odpovede.
Takze to zhrniem a prosim o potvrdenie.
Po smrti majitela bytu az do dedicskeho konania nik nemusi platit spravcovi zalohove platby, pokial v tom byte preukazatelne nik nebyva. Samozrejme elektrika a plyn sa platia v minimalnych udrziavacich poplatkoch.dakujem vopred
Mirica-LV
01.02.11,12:31
spýtaj sa u správcu bytu či nie je možnosť platiť iba nejaký udržiavací poplatok, pokiaľ v byte nikto nebýva, u niektorých správcov sa dá dohodnúť
Chobot
01.02.11,12:32
Dakujem za odpovede.
Takze to zhrniem a prosim o potvrdenie.
Po smrti majitela bytu az do dedicskeho konania nik nemusi platit spravcovi zalohove platby, pokial v tom byte preukazatelne nik nebyva. Samozrejme elektrika a plyn sa platia v minimalnych udrziavacich poplatkoch.dakujem vopred

Ja by som povedal, že niekedy nemá kto platiť. Vlastník je mŕtvy a nový vlastník ešte nie je známy. Aj keď je možné predpokladať, kto sa ním stane, ale nie je možné od dediča vymáhať platby, nie je na to právny titul. Napr. budú 4 dediči. Od ktorého bude správca vymáhať zálohové platby, keď nevie, ktorý z dedičov nakoniec zdedí byt? Dobrovoľne môžu platiť (aj zvyknú).
wegamizi
01.02.11,12:41
Suhlasim, dakujem. V tomto pripade nejde celkom o seriozneho spravcu, co vsak v tomto momente nik nevyriesi. Cakanie na vysledok dedicskeho konania bude lahsia cesta k vyrovnavaniu preplatkov a pohladavok vzhladom k dotknutemu bytu.
Prajem pekny den.
wegamizi
01.02.11,12:42
spýtaj sa u správcu bytu či nie je možnosť platiť iba nejaký udržiavací poplatok, pokiaľ v byte nikto nebýva, u niektorých správcov sa dá dohodnúť
Skusali sme, neda sa dohodnut, preto som volila poradu s vami, dakujem.
Mária27
01.02.11,15:28
Dakujem za odpovede.
Takze to zhrniem a prosim o potvrdenie.
Po smrti majitela bytu az do dedicskeho konania nik nemusi platit spravcovi zalohove platby, pokial v tom byte preukazatelne nik nebyva. Samozrejme elektrika a plyn sa platia v minimalnych udrziavacich poplatkoch.dakujem vopred

Podľa môjho názoru bude toto platiť len vtedy, ak hlasovanie na porade môže zmeniť právo.
lubica_02
01.02.11,16:33
Dakujem za odpovede.
Takze to zhrniem a prosim o potvrdenie.
Po smrti majitela bytu az do dedicskeho konania nik nemusi platit spravcovi zalohove platby, pokial v tom byte preukazatelne nik nebyva. Samozrejme elektrika a plyn sa platia v minimalnych udrziavacich poplatkoch.dakujem vopred
A ako sa postaviť k nákladom za ÚK, paušálne platby za výťahy... a iné slby dotýkajúce sa platieb za byt, budú to dotovať z účtu za plnenia ostatní vlastníci ? Ja mam v jednom dome nevyriešené dedičstvo už 7 rokov - ako by k takýmto nákladom mali potom pristupovať ostatní ?
Halli
01.02.11,16:45
A ako sa postaviť k nákladom za ÚK, paušálne platby za výťahy... a iné slby dotýkajúce sa platieb za byt, budú to dotovať z účtu za plnenia ostatní vlastníci ? Ja mam v jednom dome nevyriešené dedičstvo už 7 rokov - ako by k takýmto nákladom mali potom pristupovať ostatní ?



V tomto pripade nejde celkom o seriozneho spravcu, co vsak v tomto momente nik nevyriesi. .

No to ti nezávidím Ľubka, 7 rokov ?? fúha...
na jednej strane tu niekto povie: neseriózny správca, na druhej strane sú tu neseriózni dedičia.
Ideálny stav by bol seriózna dohoda a spolupráca aj so strany tých, čo raz budú o byt usilovať. Nehnuteľnosť bude mať vždy hodnotu.
verkaz
01.02.11,17:10
Ak je to možné, tak sa dohodnite dediči a bolo by dobré zálohové platby platiť. Keď správca nechce upraviť (znížiť) platby, tak mu skúste platiť menšie sumy.
wegamizi
01.02.11,17:30
Podľa môjho názoru bude toto platiť len vtedy, ak hlasovanie na porade môže zmeniť právo.
Mozem sa opytat, ktory zakon riesi tento problem? Hladala som, ale nepodarilo sa mi to. Nechcem sa dostat do problemu, ale taktiez by som chcela konat kompetentne.
Riesi to obciansky zakonnik?
Mária27
01.02.11,17:40
Prikladám judikatúru, v ktorej aj takéto odôvodnenie Najvyššieho súdu:

Ak k zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov dôjde smrťou jedného z nich, jeho podiel nadobúdajú dedením jeho dedičia (ipso facto et iure).
Okamihom jeho smrti sa teda titulom dedenia sami zo zákona stali vlastníkmi, resp. spoluvlastníkmi predtým spoločnej veci patriacej do bezpodielového spoluvlastníctva (§ 460 O. z.) v rozsahu, v akom táto spoločná vec vlastnícky patrila zomretému poručiteľovi, a to v príslušných podieloch zodpovedajúcich ich nároku na dedičstvo (okrem prípadu, že je iba jeden dedič, ktorý nadobúda dedičstvo po ňom sám v celom rozsahu), i keď ešte v tej dobe nie je konkrétne určené, ktoré veci a práva každý z nich nadobúda, prípadne na neho prechádzajúce záväzky poručiteľa. To sa stane až vydaním rozhodnutia štátneho notárstva, v konaní o dedičstve.

Toto rozhodnutie má však povahu iba deklaratórnu - deklaruje len právny stav, ktorý nastal priamo zo zákona, t.j. iba vyhlasuje, že dedičia nadobudli ku dňu smrti poručiteľa jeho práva a záväzky v dôsledku poručiteľovej smrti, s možnosťou určitej modifikácie na základe ich dohody schválenej štátnym notárstvom. Tieto právne vzťahy sa zakladajú s účinnosťou ku dňu smrti poručiteľa - teda nie ku dňu, kedy toto rozhodnutie štátneho notárstva nadobudlo právoplatnosť. Dedenie spočíva na princípe prechodu zanechaného majetku, majetkových práv a záväzkov na dedičov, a to už okamihom smrti poručiteľa. Už týmto okamihom dochádza bez ďalšieho k výmere subjektu majetkoprávneho vzťahu - nositeľa práv a povinností majetkovej povahy, s tým, že smrťou poručiteľa zanikla jeho spôsobilosť mať práva a povinnosti a prestáva byť právnym subjektom. Vzniká tu iný právny vzťah, založený na dedení a na prechode vlastníctva na dedičov zo zákona, odlišný od predchádzajúceho právneho vzťahu existujúceho medzi manželmi v súvislosti s ich bezpodielovým spoluvlastníctvom, ktoré právne zaniká a ktoré sa vyporiadava v konaní o dedičstve podľa ustanovenia § 34 Not. por. V tomto konaní sa určí, v akom rozsahu a ktoré konkrétne veci práva a záväzky prešli z poručiteľa na dedičov v okamihu jeho smrti.
wegamizi
01.02.11,18:15
Dakujem, velmi zaujimavé a poučné.
Mam vsak obavy , ako som spominala ide o neseriozneho spravcu, ze spravca nebude chciet vyplatit preplatok po vyuctovani za rok 2010 a bude trvat na dedicskom rozhodnuti. Mam teda okrem povinnosti platit mesacne zalohy aj pravo na preplatok z vyuctovania este pred pravoplatostou rozhodnutia z ded. konania?
P.S.
Kedze ide o dost vysoku ciastku, ktoru treba za byt mesacne spravcovi platit, bojim sa, aby som nieco neopomenula, preto tolko opatrnosti z mojej strany.
Mária27
01.02.11,18:52
Spoločne a nerozdielne znamená solidaritu pasívnu (§ 511 spoločné záväzky) aj solidaritu aktívnu (§ 512 - 515 spoločné práva).

Platenie záloh
Ak právnym predpisom alebo rozhodnutím súdu je ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté alebo ak to vyplýva z povahy plnenia, že viac dlžníkov má tomu istému veriteľovi splniť dlh spoločne a nerozdielne, je veriteľ oprávnený požadovať plnenie od ktoréhokoľvek z nich. Ak dlh splní jeden dlžník, povinnosť ostatných zanikne.
Ak dlžník v rozsahu uplatneného nároku dlh sám splnil, je oprávnený požadovať náhradu od ostatných podľa ich podielov. Pokiaľ nemôže niektorý z dlžníkov svoj podiel splniť, rozvrhne sa tento podiel rovnakým dielom na všetkých ostatných.

Preplatok z vyúčtovania
Ak ide o plnenie viacerým veriteľom, ktoré je nedeliteľné, je dlžník oprávnený plniť ktorémukoľvek z veriteľov, ak nebolo dohodnuté niečo iné. Splnením jednému z veriteľov dlh zanikne.
Ak je dlžník zaviazaný na rovnaké plnenie niekoľkým veriteľom, ktorí sú podľa zákona, podľa rozhodnutia súdu alebo podľa zmluvy voči nemu oprávnení spoločne a nerozdielne, môže ktokoľvek z veriteľov žiadať celé plnenie a dlžník je povinný splniť v celom rozsahu tomu, kto o plnenie požiada prvý.
buchač
01.02.11,19:00
No to ti nezávidím Ľubka, 7 rokov ?? fúha...
na jednej strane tu niekto povie: neseriózny správca, na druhej strane sú tu neseriózni dedičia.
Ideálny stav by bol seriózna dohoda a spolupráca aj so strany tých, čo raz budú o byt usilovať. Nehnuteľnosť bude mať vždy hodnotu.

...hm ...a čo tak ešte dodať ...

neseriózny notár ???

7 rokov ???...aj na koňa veľa ...