Walkman
01.02.11,12:20
Zdravim vas. Vie mi niekto poradit, ako mam postupovat, ked som zabudol podat oznamenie o vzniku danovej povinnosti k dani z motorovych vozidiel? Zacal som podnikat v auguste. Teraz neviem co s tym! Kamarat mi poradil, aby som terz podal oznamenie od 8.1.2011 a dan zaplatim na rok. Len sa bojim, ze na to pridu a bude zle nedobre. neviem teraz?? Vie mi niekto pomoct? Dakujem.
jacekova
01.02.11,11:23
dá sa aj tak, ale v tom prípade si nemôžeš dávať do výdavkov za r.2010 nič ohľadom auta. žiadne opravy, réžiu, PHM, proste nič, ak si ho nepoužil na podnikanie.
zk24
01.02.11,11:23
Mas motorove vozidlo v obchodnom majetku? Akym sposobom si ho nadobudol? Uplatnil si si v suvislosti s nim vysoke vydavky?

Chcem povedat, ze ak si ho trebars preradil z osobneho uzivania do podnikania a uplatnil si si na auto male vydavky (nejake na benzin a tak), skor by som to z uctovnictva vyhodila ako cakala na pokutu za nepodanie DP DMV a registracnej povinnosti.

Ci ty si podal DP DMV ale iba si si nesplnil oznamovaciu povinnost?
jacekova
01.02.11,11:24
čiže ak nepotrebuješ mať vo výdavkoch auto v r.2010, podaj oznámenie teraz.

ale ak si o aute v r.2010 účtoval, tak vypíš oznámenie o vzniku dan.povinnosti so spätným dátumom.

podal si ty vobec danove priznanie za auto do 31.1.2011? a zaplatil si dan? lebo ak nie, tak o com sa vlastne bavime?!
Tweety
01.02.11,11:25
dá sa aj tak, ale v tom prípade si nemôžeš dávať do výdavkov za r.2010 nič ohľadom auta. žiadne opravy, réžiu, PHM, proste nič.
Nie je tomu celkom tak, to, že si nesplnil oznamovaciu povinnosť, nevylučuje účtovanie o nákladoch na toto MV.
Tweety
01.02.11,11:28
ale ak si nesplnil oznamovaciu povinnost ani nepodal DP k DzMV, tak asi tomu tak je.
Z akého zákona to máš?
zk24
01.02.11,11:28
Nie je tomu celkom tak, to, že si nesplnil oznamovaciu povinnosť, nevylučuje účtovanie o nákladoch na toto MV.

Ale keby vedel z uctovnictva vyhodit vsetky zmienky o aute - zaradenie, uplatenie vydavkov a podobne, tak by sa to potom dalo, ci nie? Pokial nepodal DPPO ani DP DMV, a v TP nie je uvedene meno s.r.o-cky (tipujem ze ide o SZCO), tak teoreticky..... ci nesuhlasis?
Tweety
01.02.11,11:30
Ale keby vedel z uctovnictva vyhodit vsetky zmienky o aute - zaradenie, uplatenie vydavkov a podobne, tak by sa to potom dalo, ci nie? Pokial nepodal DPPO ani DP DMV, a v TP nie je uvedene meno s.r.o-cky (tipujem ze ide o SZCO), tak teoreticky..... ci nesuhlasis?
Neide tu o náklady, ale o to, či ho na podnikanie využíval, ak áno, prečo by si neuplatnil náklady? Žiaden zákon nespája náklady na MV s jeho oznamov. povinnosťou, DP.
marjankaj
01.02.11,11:31
Zdravim vas. Vie mi niekto poradit, ako mam postupovat, ked som zabudol podat oznamenie o vzniku danovej povinnosti k dani z motorovych vozidiel? Zacal som podnikat v auguste. Teraz neviem co s tym! Kamarat mi poradil, aby som terz podal oznamenie od 8.1.2011 a dan zaplatim na rok. Len sa bojim, ze na to pridu a bude zle nedobre. neviem teraz?? Vie mi niekto pomoct? Dakujem.

No ak si podal daňové priznanie k dani z motorových vozidiel, tak ti na to prídu a môžu ti dať pokutu niečo cez 6 €
Samozrejme výdavky týkajúce sa prevádzky motorového vozidla si môžeš uplatniť, ak súviseli s dosahovaním tvojich príjmov.
zk24
01.02.11,11:32
Neide tu o náklady, ale o to, či ho na podnikanie využíval, ak áno, prečo by si neuplatnil náklady? Žiaden zákon nespája náklady na MV s jeho oznamov. povinnosťou, DP.

No ved tak som to myslela, ze by ho nevyuzil na podnikanie - zle som sa vyjadrila... "zahanbeny smile tu nie je"...
Lubaba
01.02.11,11:36
Walkman
01.02.11,11:40
nepodal som ani danove priznanie k dani z MV. Auto som si kupil ako obycajny clovek, este som bol zamestnancom v istom podniku. Potom som podal vypobved a nasledne na to som poziadal o dotaciu na inu cinnost. K nej som si otvoril aj zivnost na dopravu do 3.5t. Len som zabudol podat to oznamenie. neuctoval som si ziadne vydavky a nebudem asi ani PHM. dakujem vsetkym. Tak podat to oznamenie teraz ano?
marjankaj
01.02.11,11:45
nepodal som ani danove priznanie k dani z MV. Auto som si kupil ako obycajny clovek, este som bol zamestnancom v istom podniku. Potom som podal vypobved a nasledne na to som poziadal o dotaciu na inu cinnost. K nej som si otvoril aj zivnost na dopravu do 3.5t. Len som zabudol podat to oznamenie. neuctoval som si ziadne vydavky a nebudem asi ani PHM. dakujem vsetkym. Tak podat to oznamenie teraz ano?

A ty si mal príjmy z tej živnosti? Teda dopravy bez auta? To si jazdil na fúriku? No neviem, či budeš vedieť dokázať, či si to auto nepoužil na podnikanie. Pokuta za neoznámenie vzniku daňovej povinnosti ako aj za nepodanie daňového priznania z motorových vozidiel je dosť reálna.
zk24
01.02.11,11:46
+ termin na uhradu DMV bol 31.1.2011
KEJKA
01.02.11,13:00
pokiaľ si neuplatní žiadne náklady, nevieme ani či mal príjmy, kedy vlastne začal podnikať.......
tak za rok 2010 nech ani nepodá, žiaľ dnes je to istejšie, ako podať jedno, alebo druhé a potom ešte za poctivosť platiť pokuty.
Ale teraz čím skôr podať oznámenie na rok 2011 tak, aby sa stíhala lehota 30 dní.
marjankaj
01.02.11,13:05
Začal podnikať v auguste. Či mal vtedy aj nejaký príjem za dopravu to vie iba on.
Zita5
01.02.11,13:10
nepodal som ani danove priznanie k dani z MV. Auto som si kupil ako obycajny clovek, este som bol zamestnancom v istom podniku. Potom som podal vypobved a nasledne na to som poziadal o dotaciu na inu cinnost. K nej som si otvoril aj zivnost na dopravu do 3.5t. Len som zabudol podat to oznamenie. neuctoval som si ziadne vydavky a nebudem asi ani PHM. dakujem vsetkym. Tak podat to oznamenie teraz ano?

Znenie zákona je nasledovné


Výňatok zo zákona č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov:
************************************************** *****************

JEDENÁSTA ČASŤ
DAŇ Z MOTOROVÝCH VOZIDIEL

§ 84 Predmet dane

(1) Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M, N a O 38) (ďalej len „vozidlo“), ktoré sa používa v Slovenskej republike na podnikanie 12) alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov 39) (ďalej len „podnikanie“).

(2) Predmetom dane z motorových vozidiel nie je vozidlo

a) používané na skúšobné jazdy alebo iné jazdy, ktoré má pridelené zvláštne evidenčné číslo 40)
b) určené na vykonávanie špeciálnych činností, ktoré nie je určené na prepravu a v dokladoch vozidla je označené ako špeciálne vozidlo. 41)




Ja som toho názoru , že ak si aj neuplatníte výdavky v súvislosti s vozidlom, podľa fakturácii bude deklarované , že s uvedeným vozidlom dosahujete príjem z podnikania a teda s vozidlom podnikáte .
V tomto prípade Vám to môžu dodaniť pri daňovej kontrole .


Výdavky nikdy nespájajte so súvislosťou Dane z motorového vozidla . Nie je podmienené .
Walkman
01.02.11,13:17
Tak príjem za dopravu bol.
Tweety
01.02.11,13:21
Tak príjem za dopravu bol.
Tak potom si mal aj výdaje, či nie?
Zita5
01.02.11,13:27
Tak príjem za dopravu bol.

Viem, že dnes je už neskoro uvažovať . Ale mohli ste tak spraviť v 1/2011 aj pod hrozbou pokuty najmenej 66,38 euro(nesúhlasím so 6 euro ako sa tu v téme písalo, to sa mi nepozdáva).

Treba si uvedomiť , že rok 2010 nekončí 31.12.2010 a môže sa kontrolovať zo strany DU aj o 3 či 4... roky a potom záleží od daňovej kontroly, ako sa k tomu postaví .To dnes ani jeden z nás Vám na 100% nezaručí, že ako to dopadne , aké dôsledky si ponesiete .

Dnes sa Vám to znásobilo, už nie len že oznámenie nemáte podané , ale ani DP , ani zaplatenú daň z MV .
marjankaj
01.02.11,13:47
Tak potom si mal aj výdaje, či nie?

Nemusel mať. Použil ho na podnikanie a to je podstatné.:cool:
marjankaj
01.02.11,13:51
Viem, že dnes je už neskoro uvažovať . Ale mohli ste tak spraviť v 1/2011 aj pod hrozbou pokuty najmenej 66,38 euro(nesúhlasím so 6 euro ako sa tu v téme písalo, to sa mi nepozdáva).

Treba si uvedomiť , že rok 2010 nekončí 31.12.2010 a môže sa kontrolovať zo strany DU aj o 3 či 4... roky a potom záleží od daňovej kontroly, ako sa k tomu postaví .To dnes ani jeden z nás Vám na 100% nezaručí, že ako to dopadne , aké dôsledky si ponesiete .

Dnes sa Vám to znásobilo, už nie len že oznámenie nemáte podané , ale ani DP , ani zaplatenú daň z MV .

Zitka mne sa nepozdáva tých 66,38 € to by som sa odvolal na zákon o správe daní a poplatkov. Síce je tam uvedené, že najmenej 200 Sk, teda cca 6,63 €. Teda je otázne čo si predstavujú pod tým najmenej.
Walkman
01.02.11,14:08
Dakujem vsetkym. Dam vediet ako to dopadne. Majte sa se O.K.
Zita5
01.02.11,15:38
Zitka mne sa nepozdáva tých 66,38 € to by som sa odvolal na zákon o správe daní a poplatkov. Síce je tam uvedené, že najmenej 200 Sk, teda cca 6,63 €. Teda je otázne čo si predstavujú pod tým najmenej.

Priznám sa, že neviem ako chápu najmenej 200 Sk t.j. 6,63 euro fyzickej osoby ......ale ja som sa ešte s takou "najmenej "sumou za sankciu nestrela.Ale stretla som sa s 66,38 euro sankciou a viac.

Inak by ma to zaujímalo .
marjankaj
01.02.11,15:56
Priznám sa, že neviem ako chápu najmenej 200 Sk t.j. 6,63 euro fyzickej osoby ......ale ja som sa ešte s takou "najmenej "sumou za sankciu nestrela.Ale stretla som sa s 66,38 euro sankciou a viac.

Inak by ma to zaujímalo .

Ani ja som sa nestretol. Zrejme sa im to ani veľmi nevyplatí, keď od toho odrátajú ešte poštovné. Potom naháňajú PO. Určite si čítala tu 13 pokút po 2000 Sk.:eek:
Ale je to tak v zákone a vzťahuje sa to na oznamovaciu povinnosť DMV.
janaGT
05.01.12,17:02
prosím o poradenie, akým dátumom treba oznámiť vznik DP k dani z MV:
Zmluva o postúpení práv a povinností z postupcu na nového postupníka bola spísaná 31.10.11, podpisy boli overené 15.11.11, v zmluve sa píše, že nadobúda platnosť dňom jej podpísania oprávnenými zástupcami d)na 1.11.11 a nakoniec osvedčenie o evidencii bolo vydané 29.12.2011. Samozrejme, že som sa k týmto podkladom dostala včera, teraz si nad tým lámem hlavu :)
Zita5
05.01.12,17:12
prosím o poradenie, akým dátumom treba oznámiť vznik DP k dani z MV:
Zmluva o postúpení práv a povinností z postupcu na nového postupníka bola spísaná 31.10.11, podpisy boli overené 15.11.11, v zmluve sa píše, že nadobúda platnosť dňom jej podpísania oprávnenými zástupcami d)na 1.11.11 a nakoniec osvedčenie o evidencii bolo vydané 29.12.2011. Samozrejme, že som sa k týmto podkladom dostala včera, teraz si nad tým lámem hlavu :)
http://www.porada.sk/t74944-potrebujem-cele-znenie-zakona-o-dani-z-motorovych-vozidiel.html#post664168

Prikladám zákon , pozri si § 89 a § 90 a nemaj strach :)

Pozri aj túto tému pre info , niečo možno pre seba tam aj nájdeš
http://www.porada.sk/t156068-auto-kupene-31-12-2010-a-dzmv.html