saturnka
09.12.05,10:05
ahoj poradaci, prosím Vás o radu!Ak sme dali zamestnancovi výstup pre porušenie pracovnej disciplíny (§68ost.1písmB),ktorú sme poslali poštou a prevzal ju 8.12.2005, problém je v tom, že si dal spätne vystaviť PN-ku k 6.12.2005. Na socialke mi oznamili,že ak je §68, tak platí skončenie pomeru, ale odpoved či platím tých 10 dní som nedostala, neviete ako to je????
Chobot
09.12.05,09:10
Áno, práceneschopnosť platíš, lebo on je PN od 6. 12. a vy ste skončili s ním PP 8.12., teda v čase začiatku PN-ky bol ešte vaším zamestnancom. Na okamžité skončenie podľa § 68 sa ochranná doba nevzťahuje (možno ten zamestnanec rátal s tým, že sa vzťahuje, preto si nechal vypísať PN od 6.12.), takže kľudne môžete skončiť PP aj počas trvania PN. Treba si však dať pozor, aby ste splnili všetky ostatné podmienky na okamžité skončenie PP.
saturnka
09.12.05,09:14
takže od 6.12-8.12.05platím PN ja že??aaa potom postupim PN socialke??
Aké ostatné podmienky maš na mysli???Ďakujem
Fany
09.12.05,09:14
Od 6. do 8. mu musíš zaplatiť PN, potom to všetko postúpiš na SP a pokračuje sa tam. My sme mali takýto istý prípad minulý mesiac a konzultovala som to aj so SP. Žiaľ to, že takto zamestnanci babrú so zamestnávateľom je dosť časté. Ešte ide o to, či ste splnili všetky podmienky na okamžité skončenie prac.pomeru (vopred písomné upozornenie...). Ak nie, radšej to stiahnite a dajte riadnu výpoveď, pretože ak to napadne, nedoplatíte sa. Žiaľ, aj to sme v minulosti preskákali. A to bol teda riadny simulant a lajdák. Ale zákon je zákon a hoci sme vo výpovedi vymenovali všetko čo porušoval, zákon ochránil jeho.?!?!
saturnka
09.12.05,09:18
to je pravda, že lajdákov tieto zákony chránia...no požitie alkohlu na pracovisku konkretne na stavbe kde hrozia pracovné úrazy nie je sranda
Chobot
09.12.05,10:08
to je pravda, že lajdákov tieto zákony chránia...no požitie alkohlu na pracovisku konkretne na stavbe kde hrozia pracovné úrazy nie je sranda

Vrátim sa späť na prvý príspevok - áno ide konkrétne o tie 2 dni, to som tam neuviedol.

K tým podmienkam - ako už uviedla Fany, je celá procedúra. Najlepšie je mať celé riadne zdokumentované. Taktiež netreba zabudnúť na prerokovanie s odbormi, ak ich máte.

Pozri ešte (nielen) moje príspevky v týchto diskusiách, kde sa preberalo niečo podobné:

http://www.porada.sk/t15183-okamite-skoneenie-pracovneho-pomeru.html

http://www.porada.sk/t7621-vpoved-68-b.html
Fany
09.12.05,10:18
Možno by mohol niekto kompetentný presne rozobrať podmienky, kedy a ako možno takto dať výpoveď. Hoci je dnes veľká nezamestnanosť, mnohí si to takto zapríčiňujú sami. Potom nadávajú na zamestnávateľa. Ale zamestnávateľ musí chrániť aj svoje meno, ostatných zamestnancov... a to niekedy býva väčšia škoda, keď sa poľavuje takýmto lajdákom. A keď mu dáš riadnu výpoveď, musíš mu ešte alebo zaplatiť odstupné, alebo ho nechať ešte 2 mesiace pracovať a to s takou morálkou jednoducho je ešte horšie.
My máme aj vo vnútornom poriadku firmy (podpísali ho všetci zamestnanci)uvedené, čo všetko sa u nás považuje za hrubé porušenie pracovnej disciplíny s následným možným okamžitým zrušením prac.pomeru. Máme tam napr. opakované absencie, alkohol na pracovisku, hrubé správanie voči kolegom alebo klientom, krádeže... Ale priznám sa, neviem, či by sme to iba tak jednoducho mohli uviesť do okamžitej výpovede, že porušil nejaký bod tohto predpisu.
Luba2
09.12.05,11:19
Ak to máš v pracovnom poriadku a podpísané od zamestnanca, tak si splnila všetky podmienky a okamžité skončenie by malo byť nenapadnuteľné. Ale dopradu nikdy nevieš, ako to skončí.
ajobs
09.12.05,12:07
Už som to tu niekoľkokrát napísal a opakujem - niet nad dohodu o skončení pracovného pomeru medzi zamestnancom a zamestnávateľom. Takmer všetky napadnuté výpovede pre porušenie pracovnej disciplíny, alebo pre neuspokojivé pracovné výsledky, čo poznám vyhrali zamestnanci (aj tie, kde asistoval alkohol).
Samotní sudcovia priznávajú, že 95-97% prípadov žalôb o neplatné skončenie PP vyhrávajú zamestnanci.:mad: :eek:
Chobot
26.04.06,06:46
Máme zamestnankynu,ktoru by sme chceli prepustit pre neuspokojive pracovne vysledky.Nakolko ale to asi nebude tak skoro mozne kedze este sme jej ziadne pisomne upozornenie este nedali,akurat bola preradena z jedneho pracoviska na druhe,ale jej vykon bol stale klesajuci.
Ako by sme mali postupovat,aby sme s nou mohli co najskor rozviazat pracovny pomer?Pis.upozornenia a potom dalsie a vypoved?
V pracovnom poriadku nemame takyto skutok vymedzeny,preto neviem o co by sme sa mohli opriet pri formulovani upozornenia prip.vypovede.
Podotykam,ze ppracovnicka nechcela pristupit na dohodu o skonceni PP.

Nemusíte to mať vymedzené v pracdovnom poriadku, lebo to je priamo v ZP § 63 ods. 1 písm d) bod 4:
Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak zamestnanec...
"4)neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil,"

Takže ju musíte písomne upozorniť, že si neuspokojivo plní prac. úlohy, vyzvete ju, aby to do napr. 3 meisacov odstránila, dáte jej nejaké úlohy a ak to nesplní, potom jej môžete dať výpoveď.

Treba však mať na pamäti, že to vytknutie musí byť dobre skoncipované, pretože ak sa voči výpovedi ohradí na súde a vytknuté budú nejaké nepodstatné veci (napr. že nemá upratané perá na stole), tak ľahko môže na súde vyhrať. Takže treba použiť také argumenty a úlohy, ktoré si v prípade súdneho sporu budete vedieť na súde obhájiť.
dana9
26.04.06,06:51
Ako by sme mali postupovat,aby sme s nou mohli co najskor rozviazat pracovny pomer?Pis.upozornenia a potom dalsie a vypoved?
V pracovnom poriadku nemame takyto skutok vymedzeny,preto neviem o co by sme sa mohli opriet pri formulovani upozornenia prip.vypovede.
Podotykam,ze ppracovnicka nechcela pristupit na dohodu o skonceni PP.

Ja by som hlavne odporúčala, aby ste vychádzali buď z takého skutku, ktorý je všeobecnou povinnosťou ZC (napr. chodiť načas do práce) alebo potom z toho, čo má zamestnankyňa uvedené v pracovnej zmluve - teda konkrétna pracovná náplň, aby v prípade súdneho sporu bolo jednoznačné, že porušila svoje povinnosti, resp. že tieto plní neuspokojivo.

dana:)
tinka111
27.04.06,08:08
Prosim Vas moze zamestnavatel vyhodit zamestnanca v skusobnej dobe pocas PN? Dost mi to suri! Zatial dakujem!
Tweety
27.04.06,08:12
Prosim Vas moze zamestnavatel vyhodit zamestnanca v skusobnej dobe pocas PN? Dost mi to suri! Zatial dakujem!
Môže, na skúšobnú dobu sa nevzťahuje zákaz výpovede.:eek:
tinka111
27.04.06,08:14
cize aj ked je na PN? Potom sa ta PN postupi socialke a firma s tym dalej nic nema?
Tweety
27.04.06,08:19
cize aj ked je na PN? Potom sa ta PN postupi socialke a firma s tym dalej nic nema?Vyplatíš náhradu počas trvania PP,( maxim. 10dní), pri ukončení PP zamestnanca cez RL odhlásiš z PP, postúpiš doklad o DPN na sociálku s tým, že napíšeš dokedy si náhradu vyplatila, odošleš spolu s tlačivkom o VZ zamestnanca.
tinka111
27.04.06,08:21
Este raz dakujem!
Tweety
27.04.06,08:24
Este raz dakujem!Aj inokedy poradím;).
Lucida
11.04.10,20:41
ahojte!

opacny prípad.
mna sa chce zamestnavatel zbavit, lebo nemam financie. preto nemam uz 11-ty den vyplatu na ucte po splatnosti terminu.
teraz som na PN.
dorucil mi upozornenie na porusenie pracovnej discipliny (citanie sukr. mailov, facebook, profesia, nevenovanie dostatocnej pozornosti praci). vraj zavazne porusenie prac. discipliny. pracovny poriadok som nikdy nevidela ani nepodpisovala ze som informovana co mozem a co nie. inak s internetom pracujem bezne. moja praca bola riadne vyhotovena (s mensimi chybami) a nim odkontrolovana a neboli ziadne pripomienky pred peenkou.

co mi moze urobit a ako sa ma dokaze "zbavit"?

mam nejake prava neprist o pracu ked som ZAVAZNE neporusila disciplinu???

co mu mam na to upozornenie odpovedat??

DAKUJEM VAM!!!
Ivana Š
11.04.10,21:18
Od 6. do 8. mu musíš zaplatiť PN, potom to všetko postúpiš na SP a pokračuje sa tam. My sme mali takýto istý prípad minulý mesiac a konzultovala som to aj so SP. Žiaľ to, že takto zamestnanci babrú so zamestnávateľom je dosť časté. Ešte ide o to, či ste splnili všetky podmienky na okamžité skončenie prac.pomeru (vopred písomné upozornenie...). Ak nie, radšej to stiahnite a dajte riadnu výpoveď, pretože ak to napadne, nedoplatíte sa. Žiaľ, aj to sme v minulosti preskákali. A to bol teda riadny simulant a lajdák. Ale zákon je zákon a hoci sme vo výpovedi vymenovali všetko čo porušoval, zákon ochránil jeho.?!?!

Teraz sa mi otvoril nožík vo vrecku. :mad::mad::mad: Babrú aj zamestnávatelia so zamestnancami :mad::mad::mad:
So mnou teraz nepekne, až hnusne vybabral zamestnávateľ a nie som ani lajdák, ani simulant, mám síce zdravotné problémy, bola som asi 3 týždne PN,a to som prosím odpadla vedúcemu v kancelárii, RZP mi volal on osobne, videl, že nie som v poriadku,
lekárke som podpísala ukončenie PN na vlastnú žiadosť, pretože nedoporučovala, aby som nastúpila do práce.
Podpísala som, urobila som DP PO, a 2 dni po podaní si ma zavolal na koberček, že je mu to veľmi ľúto, že to musí povedať, ale ukončíme našu spoluprácu, lebo potrebuje zdravú účtovníčku, ktorá nepotrebuje chodiť po lekároch.