johnymartin
01.02.11,14:39
Zdravim,

som denny student na VS. Momentalne pracujem na dohodu ako php programator a dostal som ponuku od jedneho ceskeho vydavatelstva na napisanie knihy.

Vedeli by ste mi, prosim, poradit, ci sa mi oplati zalozit si zivnost?

1. aktualne ako programator zarobim cca 200+ € mesacne ( samozrejme podla aktualneho mnozstva zakazok :) )

2. z vydavatelstva sa vyjadrili, ze za tu knihu by som mohol dostat honorar vo vyske cca 1500-2500 eur, dajme tomu, ze 2000 €. Mala by sa tykat prave oblasti v ktorej robim.

Oplati sa mi podla Vas zalozit si zivnost? Za predpokladu, ze pravidelny prijem zostane na tych cca 200+ € / mesiac + nejaka ta "bokovka" ako napr honorar za knihu? Zamestnavatel by s tym nemal mat problem, vo firme je par ludi na zivnost.

Co som pozeral fora, tak pri zalozenej zivnosti musim platit nejake odvody vo vyske asi 50 € (?) mesacne, a to aj vtedy ak budem mat nulovy prijem.

Samozrejme, ze moznost robit pre viac firiem, resp "pod vlastnym menom" je zaujimava a hovori jednoznacne za zivnost, ale ide mi o vyhodnost prechodu za aktualnych a nezmenenych financnych podmienok.

p.s.: ak by som sa rozhodol zalozit si zivnost a ponukat sluzby "pod svojim menom", pomohlo by mi, keby som na svojej stranke potencialnym zaujemcom povedal, ze som napisal knihu? Resp. pomohlo by mi to ako konkurencna vyhoda alebo zvysilo by mi to "doverihodnost"?

Dakujem za nazory :)
dragan.michal
01.02.11,13:44
vyjadrím sa k tomu P.S. určite pomôže ak uvedieš, že si napísal knihu. Hlavne ak budeš mať na nu pozitívny feedback.
johnymartin
01.02.11,13:49
Dakujem za rychlu odpoved...


Este som zaudol dopisat... Mozem mat sidlo v byte rodicov? Kedze som student a stale byvam u nich... Alebo si musim "splasit" kancel alebo aspon virtualne sidlo?

Dakujem :)
Bjordrin
09.02.11,11:35
ja nechapem preco (naco?) by si mal kvoli vydaniu knihy zakladat zivnost. no ale teda k teme. ked si zalozis zivnost, mesacne platis 44€ aj nejake drobne ale mam pocit ze teraz po novom sa to zvysilo na 46€. to platis zdravotne poistenie vlastne. prvy rok ked mas zivnost tak si oslobodeny od platenia socialneho poistenia.

co sa tyka sidla, ak tam mas trvaly pobyt tak by v tom nemal byt problem
johnymartin
09.02.11,11:46
Dakujem za odpoved. Nechcem si zalozit zivnost len kvoli knihe.

Myslel som to ako celok - ci by napr nebolo na skodu napisat knihu a potom taketo sluzby neponukat aj pod svojim menom.

No... vidim to tak, ze asi by bol dobry takyto postup:

1. napisat knihu
2. a zalozit si zivnost ( aspon na rok, na skusku ).

Uvidim ako to pojde a keby neslo, tak zivnost po roku mozem zrusit...

A bude ma to stat "len" tych cca 46*12 € na zdravotnom... plus nejake poplatky - dokopy v desiatkach eur za zalozenie zivnosti, vlastnu domenu + hosting a uctovnicku.

Keby sa mi aj nepodarilo zohnat ziadneho klienta pod vlastnym menom, tak by som mal vsetky naklady spojene so zivnostou pocas 12 ( skusobnych ) mesiacov v pohode vykryt z tych cca 200+€ co mam teraz, nie? Nemal by som na to prerobit... ci?

Dakujem za nazory :)
Bjordrin
09.02.11,12:13
no tak na ten rok na skusku to nieje zly napad, len potom odporucam na tom naozaj popracovat a venovat sa tomu. ale na druhej strane ako student odvody platit nemusis, cize neviem ci by nebolo lepsie potom pracovat na dohody. s kombinaciou student/zivnostnit nemam skusenosti tak nech ti radsej poradi aj niekto druhy