Naďa
19.08.04,22:30
Na dodávateľskej faktúre mám sumu za poskytnuté služby + upomienka 40,-- Sk. Ľudkovia dobrí, kam s tým v PÚ? Na zmluvné pokuty a penále sa mi to akosi nevidí.
Luckasari
19.08.04,20:40
Ing. Cenigova uvadza na ucte 544 aj:

- uroky z omeskania za oneskorene plnenie penazneho zavazku voci veritelovi v sulade so zmluvou a s §369 Obch. zakonnika
- zmluvne pokuty za nedodrzanie zmluvnych podmienok ktore vyplyvaju z obchodnozavazkovych vztahov a povinnosti ich uhrady vyplyva zo zmluvy nadvazujucej na prislusne ustanovenia Obch.zakonnika (§300) a Obc.zakonnika (§544)
- ostatne pokuty a penale vyplyvajuce z zmluv.vztahov

upomienka, to je vlastne pokuta za neskoru uhradu,
nedalo by sa teda toto pouzit? mne tiez ako prve napadol ucet 544
janaGT
20.08.04,04:59
upomienky sme už rozoberali, skús si pozrieť tú tému. Tam prevažovalo účtovanie na 518.
ANNA
20.08.04,05:53
Vyúčtovanie upomienky dosť často používa aj Eurotel. Nie je to úrok z omeškania, ale poplatok za zaslanie upomienky. Tak preto 518
Aňa
20.08.04,07:38
Jato tiež dávam na 518, lebo to takto účtuje nielen Eurotel, ale aj Slovak Telecom
ivab
20.08.04,11:21
Ja som si vytvorila analytiku k 518 ako nedaňový náklad a tam ich účtujem.
mudroš
23.08.04,11:22
Ja si myslím, že ide o zmluvnú pokutu (skúste si pozrieť všeobecné zmluvné podmienky napríklad Telekomu (viem, že väčšinou to nikto nečíta). som presvedčený, že to tam nájdete.
Neviem akú službu mi niekto poskytne, ak mi pošle upomienku. To už je lepšie na 548. Ale z hľadiska výkazu ziskov a srát je vlastne jedno, či je to na 544 alebo 548. Služby sa však vykazujú inde.
AlaNR
23.08.04,11:42
Dovolim si dať za pravdu Mudrošovi. Aj podľa súvzťažností, ktoré vyšli v EPP je na účte 544 účtované:
zmluvné pokuty a penále v nadväznosti na znenie Obchodného zákonníka
- za porušenie zmlúv, stanovených platobných podmienok
- ostatné zmluvné pokuty a úroky z omeškania
Súvzťažnosti zostavovali ing. Kaletová a Ing. Turóciová.

To, že museli telekomunikácie alebo im podobni, posielať upomienku poštou, to je ich problém. Myslím si, že na 518 by to išlo vtedy ak by nám fakturovali náklady spojené so zaslanim upomienky. Upomienkou mi teda neurobia nijakú službu, akurat ma naštvú, keď mi príde na druhý deň po tom, ako som to uhradila ...
zuzana
17.05.05,05:55
Upomienka je nedaňový náklad???
Zita5
17.05.05,06:00
Já poplatky od Eurotelu a SLOVAK TELECOMU účtujem ako nedaňové , chápem to ako určitú pokutu . Robím to tak celé roky . Práve , že to má dva významy , tak sa nechcem naťahovať s daniarmi .
tibor
17.05.05,06:16
ak je to uvedené v podmienkach pre poskytovanie služieb je to zmluvná pokuta a je to daňovo uznateľné - aspoň u mňa a neviem prečo to dávať na 518???
dara
17.05.05,07:44
Ja to účtujem ako nedaňové náklady.
anto
17.05.05,07:55
Opraviť- zmluvné pokuty a penále z obchodného styku sú nákladom podnikateľa a sú to výdavky na zabezpečenie a udržanie príjmu. V zákone o daniach je jasne napísané, ktoré výdavky nie sú daňovým výdajom a tak to je nasledovne.:

Daňovými výdavkami nie sú.:

a.) zvýšenia dane, prirážky k poistnému platenému na zdravotné poistenie, úroky platené za obdobie odkladu platenia dane a cla, penále a pokuty s výnimou zaplatených zmluvných pokút

Podľa mňa takéto platby ako upomienky Telecomu a iných sú zmluvné pokuty, pretože uzatvorením zmluvy s Telecomom, Orange a ich všeobecných obchodných podmienok sa odberateľ zaväzuje, že sa bude nimi riadiť pri obchodnom styku. V prípade, že vznikne pochybnosť o oprávnenosti faktúrovať takéto platby treba im vrátiť faktúru s tým, aby vysvetlili, na základe čoho faktúrujú a nech uvedú prislušnú zmluvu, alebo odstavec obchodného zákonníka. Inak nemajú právo na fakturáciu takýchto poplatkov.
martinala
17.05.05,09:31
áno, tiež som za, pokiaľ je to uvedené v zmluve - teda v zmluvných podmienkach - zobrať to ako argument pre daňové náklady 544, ak takýto papier nemám, tak potom 545.
martina
Mirka-test
18.05.05,05:55
Upomienka je nedaňový náklad???


Podľa mňa je to daňový náklad, patrí to medzi zmluvné pokuty a penále a tie sú daňovými nákladmi. Určite to je v zmluve s operátorom, inak by to asi nefaktúrovali. Dávam to na 544.
Nedaňovým nákladom sú nezmluvné pokuty a penále od daňového úradu, polície, sociálnej poisťovne ... tie dávam na 545.
Luna
18.05.05,06:58
V 1000, riešení ,bolo napísané že upomienky idú do nákladov na 518.Už som to tu kdesi písala. Skúste hľadať.Ak to nájdem tak Vám to sem prilepím.Ja mám 2 účta overené auditorom a v každej firme upomienku (máme ich každý mesiac) dávam na 518 spolu s telefónom.
Mirka-test
18.05.05,07:08
V konečnom dôsledku je jedno, či je to na 544 alebo na 518, hlavne, že je to v náklade.
Nie?????
lenkak
18.05.05,07:09
Podstatné je, že je daňový náklad.
Katty
18.05.05,08:44
jak že nám nerobia žiadnu službu zaslaním upomienky???? veď nás upozorňujú na to že ak to teraz nezaplatíme tak nás vypnú a ktorý podnikateľ by chcel mať vybavovačky za znovupripojenie....a nehovorím o tých pár dňoch ktoré ste bez telefonu...
ormika
24.01.06,08:17
Takúto upomienku, resp. pokutu za oneskorenú platbu účtujem na účet 544 AE. Ale prosím Vás, ak sa faktúra uhradí až v januári alebo februári za predchádzajúci rok, tak čo s tou pokutou? Je to daňový náklad alebo nie? Ďakujem za radu.
Tweety
24.01.06,08:51
Takúto upomienku, resp. pokutu za oneskorenú platbu účtujem na účet 544 AE. Ale prosím Vás, ak sa faktúra uhradí až v januári alebo februári za predchádzajúci rok, tak čo s tou pokutou? Je to daňový náklad alebo nie? Ďakujem za radu.
Daňovým nákladom je iba zaplatená pokuta.:eek:
ormika
24.01.06,10:34
Ďakujem pekne za radu. A v tomto prípade neplatí že náklady úhradené do konca januára 2006 sú nákladom roka 2005 (tak ako je to pri mzdách)?
548
17.02.07,13:08
Pekny den,
o upomienkach je tu uz toho pisane vela.... napriek tomu nemam jasno v nasledovnom.... kam by ste zauctovali poplatky za upomienky uctovane bankou (ucet? 544? / danove?). Poradite mi prosim? Su za prekrocenie nuloveho zostatku. Vdaka za pomoc.
548
21.01.08,12:02
Ahojte, vie mi niekto odpovedat na otazku spred roka? :-) Na doplnenie... mam dilemu, ci to dat na 568 alebo 544 :-) dik este raz
Tweety
21.01.08,12:20
Ahojte, vie mi niekto odpovedat na otazku spred roka? :-) Na doplnenie... mam dilemu, ci to dat na 568 alebo 544 :-) dik este raz
Zmluvné pokuty a penále, úroky z omeškania účtujeme na 544.
janaGT
11.02.08,10:17
Ahojte, vie mi niekto odpovedat na otazku spred roka? :-) Na doplnenie... mam dilemu, ci to dat na 568 alebo 544 :-) dik este raz

§17 zákon o DzP

(21) Zmluvné pokuty, poplatky z omeškania a úroky z omeškania 79) okrem úrokov z omeškania z úverov platených bankám a prijatých bankami a úrokov v prípade vzniku nepovoleného debetného zostatku na bežnom účte platených bankám a prijatých bankami, sa zahrnú do základu dane u veriteľa po prijatí úhrady alebo u dlžníka po ich zaplatení.

nemal by to byť potom náklad nedaňový ? Potom by to išlo na 545 ... aj ja mám takýto prípad, neviem čo s tým ... potom by aj upomienka mala byť nedaňová.
Alexandra777
11.02.08,13:14
prosím Vás neviete mi poradiť? Ak mi prídu sankčné úroky, dorubenie dane a poplatky z daňového úradu, môžem si to zaúčtovať iba prostredníctvom interného dokladu a nemusím k tomu dokladať aj rozhodnutia daňového úradu, ak ich nemám?
Tweety
11.02.08,13:16
prosím Vás neviete mi poradiť? Ak mi prídu sankčné úroky, dorubenie dane a poplatky z daňového úradu, môžem si to zaúčtovať iba prostredníctvom interného dokladu a nemusím k tomu dokladať aj rozhodnutia daňového úradu, ak ich nemám?
Zaúčtuješ to na základe oznámení z DÚ cez IUD.
Alexandra777
11.02.08,13:26
A ak tie oznámenia z DU niektoré nemám, čo môžem robiť? Musím ísť na DÚ? Začala som ako nová účtovníčka v jednej firmy a tá predchádzajúca žiadne záväzky (okrem dane z príjmu) neúčtovala a ani neviem, kde ich má. teraz nám stiahol Dú peniaze z účtu a musím to nejako zaúčtovať. Môžem tie pokuty, preddavky a dorubenia dane doúčtovať spätne?
janaGT
11.02.08,14:12
§17 zákon o DzP

(21) Zmluvné pokuty, poplatky z omeškania a úroky z omeškania 79) okrem úrokov z omeškania z úverov platených bankám a prijatých bankami a úrokov v prípade vzniku nepovoleného debetného zostatku na bežnom účte platených bankám a prijatých bankami, sa zahrnú do základu dane u veriteľa po prijatí úhrady alebo u dlžníka po ich zaplatení.

nemal by to byť potom náklad nedaňový ? Potom by to išlo na 545 ... aj ja mám takýto prípad, neviem čo s tým ... potom by aj upomienka mala byť nedaňová.
posúm...
Tweety
11.02.08,14:29
posúm...
A otázka? V prísp. č. 21 píšem, že sú daň. nákladom po zaplatení,(zahrň. do ZD) a takto je aj v tom odst. 21, alebo chceš nie čo iné?.
janaGT
11.02.08,15:16
A otázka? V prísp. č. 21 píšem, že sú daň. nákladom po zaplatení,(zahrň. do ZD) a takto je aj v tom odst. 21, alebo chceš nie čo iné?.
§17 zákon o DzP

(21) Zmluvné pokuty, poplatky z omeškania a úroky z omeškania 79) okrem úrokov z omeškania z úverov platených bankám a prijatých bankami a úrokov v prípade vzniku nepovoleného debetného zostatku na bežnom účte platených bankám a prijatých bankami, sa zahrnú do základu dane u veriteľa po prijatí úhrady alebo u dlžníka po ich zaplatení.

nemal by to byť potom náklad nedaňový ? Potom by to išlo na 545 (http://www.porada.sk/t59564-545-ostatne-pokuty-penale-a-uroky-z-omeskania.html) ... aj ja mám takýto prípad, neviem čo s tým ... potom by aj upomienka mala byť nedaňová.

chcela som tým povedať, že ak dostanem upomienku za vznik nepovoleného debetu na účte, že potom je tá upomienka nedaňová, bez ohľadu ne zaplatenie ... a tak isto aj úroky v prípade nepovoleného prečerpania do debetu.
andrej_rv
11.02.08,15:30
§17 zákon o DzP

(21) Zmluvné pokuty, poplatky z omeškania a úroky z omeškania 79) okrem úrokov z omeškania z úverov platených bankám a prijatých bankami a úrokov v prípade vzniku nepovoleného debetného zostatku na bežnom účte platených bankám a prijatých bankami, sa zahrnú do základu dane u veriteľa po prijatí úhrady alebo u dlžníka po ich zaplatení.
nemal by to byť potom náklad nedaňový ? Potom by to išlo na 545 (http://www.porada.sk/t59564-545-ostatne-pokuty-penale-a-uroky-z-omeskania.html) ... aj ja mám takýto prípad, neviem čo s tým ... potom by aj upomienka mala byť nedaňová.
chcela som tým povedať, že ak dostanem upomienku za vznik nepovoleného debetu na účte, že potom je tá upomienka nedaňová, bez ohľadu ne zaplatenie ... a tak isto aj úroky v prípade nepovoleného prečerpania do debetu.
Upomienka nie je úrok z nepovoleného debetného zostatku, ale v podstate zmluvná pokuta, ktorej výška a podmienky sú spravidla zakotvené vo všeobecných obchodných podmienkach príslušnej banky. Podľa mňa účtovne patrí na účet 544 a je daňovým výdavkom v tom zdaňovacom období, v ktorom dôjde k jej úhrade.
Pozrel som si cenník jednej z rozhodujúcich komerčných bánk. V časti 8.2. - Ďalšie služby súvisiace s poskytovaním a správou úverov je napr. aj služba Zaslanie každej upomienky o nezaplatení dlžnej sumy - komerčné a komunálne úvery - 500,- Sk. a v časti 2.1. Bežný účet v Sk a CM položka Zaslanie každej upomienky v súvislosti s prečerpaním debetu na účte 500,- Sk . Upomienka by sa teda mala účtovať ako ostatné bankové poplatky (a v rovnakom daňovom režime) na účet 568.

Úroky z nepovoleného debetu (tzv. sankčné úroky) sa účtujú na účet 562 rovnako ako ostatné bankové úroky a sú daňovým výdavkom v čase vyrubenia resp. zaúčtovania, nie až v čase úhrady, ako je to stanovené pre ostatné úroky z omeškania .
Alexandra777
11.02.08,19:10
Tweety mohla by si mi prosím ťa poradiť, či sa §17 zákon o Dzp ods. 21 vzťahuje aj na sankčné úroky a pokuty daňového úradu? Píše sa tam totiž o zmluvných pokutách a poplatkoch z omeškania.
RenataK
12.02.08,02:15
Sankčné úroky a pokuty z daňového úradu (všetky štátne inštitúcie) sú vždy nedaňové náklady - 545, a účtujú sa v tom období, v ktorom vznikli, bez ohľadu na to či boli zaplatené alebo nie
Alexandra777
12.02.08,09:13
Renátka takže musím mať všetky oznámenia z daňového, alebo to môžem zaúčtovať iba na základe interného dokladu.
RenataK
12.02.08,09:22
Ja si to účtujem ID na základe rozhodnutí z DÚ a samozrejme tak ako som písala, je to vždy nedaňový náklad - pripočítateľná položka
Alexandra777
12.02.08,15:19
A nevieš, či to môžem zaúčtovať aj bez rozhodnutí z DU?
RenataK
13.02.08,13:58
Podľa mňa áno, veď peniaze Ti odišli z banky, a aj tak je to nedaňový náklad
L-M
19.09.08,07:30
Môžem poprosiť o radu, o upomienkách je tu toho veľa- z toho čo som sa dočítala je to daňový náklad (upomienka - ZSE + za dodávku elektriny na jednej FA). Píše sa tu o PÚ. Môžem poprosiť o radu v JÚ. Dám to celé ako výdavok - prevádzková réžia? Len v rozpise DPH dám tých 28,- do 0% DPH?
Je to tak správne?
ďakujem za radu :)
Lucia
L-M
19.09.08,08:41
Môžem poprosiť o radu, o upomienkách je tu toho veľa- z toho čo som sa dočítala je to daňový náklad (upomienka - ZSE + za dodávku elektriny na jednej FA). Píše sa tu o PÚ. Môžem poprosiť o radu v JÚ. Dám to celé ako výdavok - prevádzková réžia? Len v rozpise DPH dám tých 28,- do 0% DPH?
Je to tak správne?
ďakujem za radu :)
Lucia
Možno je to pre Vás hlúpa otázka,ale prosím poradíte?