Mirkaska
09.12.05,11:05
Hľadala som v témach, ale nenašla žiadne informácie k tejto problematike:

FO má pohľadávku z neuhradeného nájomného, ktorú postupuje aj s príslušenostvom. účtuje v JU.
Menovitá hodnota je napr. 770 tis., zmluvná pokuta 200 tis., cena za postúpenie 650 tis.

Ako mám, prosím vás, uvedené postúpenie zaúčtovať? Variantne - cena zaplatená do 31.12.2005, resp. v časti alebo nezaplatená.
renča1
09.12.05,10:41
Mirkaska takže ešte raz aby sme sa pochopili či to chápem správne, lebo sme sa s Elpi trochu spolu zamotali pri tvojej predchádzajúcej téme.
FO mala pohľadávku v sume 770 tis., ktorú postúpila PO za sumu 650 tis. Zmluvná pokuta bola uhr.do konca r.2005? Bola postúpená pohľadávka v sume 650 tis. už uhradená alebo čiastoč.uhradená? Ak áno v akej výške. Pochopila som to dobre?
Mirkaska
09.12.05,11:22
Mrzí ma, že ste sa zamotali, a že som to nenapísala dosť zrozumiteľne.
Postúpila sa pohľadávka so zmluvnou pokutou. Menovitá hodnota pohľadávky 770 000,-, vyčíslená zmluvná pokuta 200 000,-, cena postúpenej pohľadávky s príslušenstvom 650 000,-. Nič nebolo do konca roka uhradené.
V prvom rade musím vyriešiť otázku základu dane a tá zmluvná pokuta mi nie je jasná. Na základe riešenia dane z príjmu a zdanenia a problémov urobíme také kroky, aby to bolo najmenej bolestné pre FO. Je to možné, FO je zároveň vlastníkom PO, na ktorú bola pohľadávka postúpená. Je možné prerobiť zmluvu,aby nám to vyhovovalo, ak bude potrebné (asi tú zmluvnú pokutu z tadiaľ vyhodím) alebo sa celá cena postúpenej pohľadávky môže zaplatiť.

Ďakujem vám obom.
Mirkaska
09.12.05,11:25
Dúfam, že je v poriadku roztrhnutie toho istého do dvoch častí - osobitne daň z príjmu a osobitne účtovanie. Ak nie môžeme to spojiť.
O.i. napísala som odpoveď aj do časti D z P.
renča1
09.12.05,13:22
Mrzí ma, že ste sa zamotali, a že som to nenapísala dosť zrozumiteľne.
Postúpila sa pohľadávka so zmluvnou pokutou. Menovitá hodnota pohľadávky 770 000,-, vyčíslená zmluvná pokuta 200 000,-, cena postúpenej pohľadávky s príslušenstvom 650 000,-. Nič nebolo do konca roka uhradené.
V prvom rade musím vyriešiť otázku základu dane a tá zmluvná pokuta mi nie je jasná. Na základe riešenia dane z príjmu a zdanenia a problémov urobíme také kroky, aby to bolo najmenej bolestné pre FO. Je to možné, FO je zároveň vlastníkom PO, na ktorú bola pohľadávka postúpená. Je možné prerobiť zmluvu,aby nám to vyhovovalo, ak bude potrebné (asi tú zmluvnú pokutu z tadiaľ vyhodím) alebo sa celá cena postúpenej pohľadávky môže zaplatiť.

Ďakujem vám obom.

Píšem ti to už po druhý krát, vždy ked ti idem odoslať odpoved tak vypadnem z porady:confused: . Zmluvná pokuta nemá vplyv na menov.pohľadávku, neberie sa ako súčasť pohľadávky podľa § 19 ods.3 písm.h) Daňov.výdavkom sa stáva až po uhradení, na opačnej strane je to príjmom. Zmluvná pokuta sa bude zahrňovať do základu dane až vtedy ked bude uhradená , čiže ak ti ju uhradia v r.2006 tak v tomto roku sa zahrnie do základu dane. To je k zmluv.pokutám. Pokiaľ nemáš uhradenú post.pohľadávku so základom sa nerobí nič. Uvediem keby si post.pohľadávku mala celú zaplatenú, ako treba postupovať. Takže menov.hodnota je 770 tis.a predaná pohľad.za 650 tis.
Príjem z predaja pohľ.je predovšetkým potreb.zahrnúť v okamihu obdržania fin.prostriedkov do príjmov zahr.do základu dane do stlpca ostatné príjmy t.j. 650 tis. V prípade prvej pohľ. 770 tis., ktorú ste postúpili iba za 650 tis., musí sa zahrnúť v rámci uzávier.operácií do základu dane podľa §17 ods.12 písm. a) zákona o dani z príjmov celá jej hodnota, kedže predaj sa uskutočnil za nižšiu cenu, ako je jej hodnota. Do peňaž.denníka do stlpca Príjmov zahrnov.do základu dane OSTATNE PRIJMY teda uvedieš sumu 120 tis. ako rozdiel medzi menov.hodnotu 770 tis. a predajnou cenou 650 tis., ktorá už v príjmoch zahrnutá je. Zároveň v rámci uzávier.operácií v súlade s §19 ods.3 prísm.h) zákona o dani z príjmov uvedieš do daňov.výdavkov do stlpca prevádz.réžia nomin.hodnotu postúp.pohľadávky do výšky príjmu plynúceho z postúpenia t.j. 650 tis. V základe dane sa ti táto transakcia prejaví výslednou sumou 120 tis., ktorú budeš musieť zdaniť. Ak máš nejaké otázky, tak sa spýtaj.:)
Mirkaska
12.12.05,10:41
Ďakujem Ti Renča za vyčerpávajúcu odpoveď. Dnes som sa dopracovala aj ja k takémuto riešeniu - je to v Poradcovi Extra 2/06.
V prípade, že celá cena postúpenia je uhradená do konca roka, aj tak musím túto "predajnú" cenu pomerne rozdeliť podľa nominálnej hodnoty pohľadávky a zmluvnej odmeny, keďže sa postupovali spolu a 650 000,- je odmena za obe.
T.j 770 000,- + 200 000,- = 970 000,-
pomer 770 000,- = cca 80 %, 200 000,- - 20%
- na základe uvedeného z úhrady 650 000,- mi 80% pripadá na úhradu pohľadávky (520 000,-), a 20% bola zaplatená cena zmluvnej pokuty (130 000,-). úhradu zmluvnej pokuty zahrniem do DZ v čase zaplatenia. Jasné.
520 000,- mám ostatné príjmy, v rámci uzávierkových operácií doúčtujem rozdiel medzi menovitou hodnotou a cenou postúpenia (770 000,- - 520 000,- = 250 000,-) a zároveň uplatním výdavok menovitej hodnoty pohľadávky do výšky príjmu - 520 000,-, t.j. v konečnom dôsledku zdaním 250 000,- a 130 000,- zmluvnú pokutu.

FO ale za postúpenie zatiaľ nedostal zaplatené. Ako si ty napísala:
"Pokiaľ nemáš uhradenú post.pohľadávku so základom sa nerobí nič.", aj mne sa vidí, že by som nemala účtovať nič - ako v JU len v čase skutočného príjmu alebo výdavku, ale stále mám nejakú pochybnosť z dôvodu formulácie § 17 ods. 12, kde nie je povedané, že sa upraví základ dane až po úhrade.

Rozmýšľala som aj o tomto:
- v roku postúpenia bez ohľadu na zaplatenie zvýšiť základ dane a zaplatiť z toho daň. V roku skutočnej úhrady úhradu zahrnúť do príjmu a zároveň vtedy uplatniť aj výdavok vo výške menovitej hodnoty do výšky príjmu z postúpenia. Ale to by bolo 2x v príjmoch.

Skúsim ešte pohľadať aj inde, musím si byť 100% istá, že v prípade, že sa to neuhradí, nevstupuje to v tomto roku do daňového základu. Už som niekde písala, nie je to problém uhradiť, ale ak môžem posunúť daňovú povinnosť týmto spôsobom do nasledujúceho obdobia, tak to by bolo fajn.

Ďakujem ešte raz veľmi pekne za odpoveď a ochotu. :)
Mirka
elPi
12.12.05,17:32
To znenie v § 17 ods. 12 písm. a) je jednoznačné.
Je škoda špekulovať o nejakom uhradení alebo nie.
Celá hodnota postúpenej pohľadávky vstupuje do daňového základu 2005.
:mee:
liba2
13.12.05,04:08
Píšem ti to už po druhý krát, vždy ked ti idem odoslať odpoved tak vypadnem z porady:confused: .
Keď sa prihlasuješ a zapisuješ svoj nick - vedľa máš okienko "zapamätať?" Toto okienko si zaklikni. Potom ťa nebude vyhadzovať z porady. :) :)
renča1
13.12.05,04:12
Si zlatá ďakujem:) :) :)
Mirkaska
13.12.05,06:33
To znenie v § 17 ods. 12 písm. a) je jednoznačné.
Je škoda špekulovať o nejakom uhradení alebo nie.
Celá hodnota postúpenej pohľadávky vstupuje do daňového základu 2005.
:mee:

Veď ja si tiež myslím...:mee: Môžem uplatniť výdavok vo výške menovitej hodnoty?
A čo sa udeje v roku, keď dôjde k úhrade? Bude to príjem nezahŕňaný do DZ?
renča1
13.12.05,07:03
Ja si myslím, že sa to nebude zahr.do základu dane v tomto roku, pretože tak ako píšeš Mirkaska ked sa uhradí pohľadávka bude to ako druhý príjem. Ved ide len o postúpenie pohľadávky ale v skutočnosti sa pohľadávka neuhradila.
Pravdu má elpi, zahrnie sa do základu dane nie pri úhrade, ale pri postúpení.
Marína
13.12.05,09:41
Píšem ti to už po druhý krát, vždy ked ti idem odoslať odpoved tak vypadnem z porady:confused: .
Renča, ak vypadávaš z porady, najprv si napíš text vo Worde a potom si ho okopíruj do odpovede, aby si s písaním nemusela vždy začínať odznova.
elPi
13.12.05,10:00
V roku keď dôjde k úhrade to už bude príjem neovlyvňujúci základ dane.
Mirkaska
13.12.05,10:12
Dva názory na príjem ........
Ešte k jednej nezodpovedanej otázke, ak môžem. V tomto roku, ak nedôjde k úhrade, a upravím DZ o hodnotu post. pohľadávky, môžem uplatniť aj výdavok?
renča1
13.12.05,11:04
Mirka daj potom vedieť ak zistíš z iných zdrojov , ako to vlastne má byť. Budem čakať, lebo toto aj mňa zaujíma a určite aj druhých poradákov, tento problém nie je na porade nikde rozoberaný. Bola by som rada keby sa k tejto postúp.pohľadávke vyjadrili aj druhý, taký čo majú stým skúsenosti. Nenájde sa tu ešte niekto?

Odpoved už poznám...Elpi má pravdu.