Donatella
01.02.11,17:25
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Som živnostníčka, vediem si jednoduché učtovníctvo, v daň. priznaní si základ dane chcem znížiť o zdokladované skutočné výdavky. Vykonávam i prácu osobnej asistencie (nie na živnosť). Moja otázka znie: U osobnej asistencie si môžem uplatniť 40% paušálny odpis, alebo tiež skutočné výdavky ako u živnosti? Moje výdavky u osobn. asistencie sú vlastne pohonné hmoty. Ako to mám zdokladovať, keď os. automobil používam i na osobné účely?(a bločky som si neodkladala lebo som predpokladala, že v živnosti si uplatním 40% pauš. výdavky, ale skutočné mám vyššie ako paušál):(
lu_lu
21.02.11,09:55
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Som živnostníčka, vediem si jednoduché učtovníctvo, v daň. priznaní si základ dane chcem znížiť o zdokladované skutočné výdavky. Vykonávam i prácu osobnej asistencie (nie na živnosť). Moja otázka znie: U osobnej asistencie si môžem uplatniť 40% paušálny odpis, alebo tiež skutočné výdavky ako u živnosti? Moje výdavky u osobn. asistencie sú vlastne pohonné hmoty. Ako to mám zdokladovať, keď os. automobil používam i na osobné účely?(a bločky som si neodkladala lebo som predpokladala, že v živnosti si uplatním 40% pauš. výdavky, ale skutočné mám vyššie ako paušál):(


ahoj,
ja v tejto chvíli riešim to isté, preto ma zaujíma, ako si sa s tým popasovala. Mám účtovať jednu SZČO, ktorá takisto popri živnosti vykonáva osobného asistenta. Výdavky zo živnosti preukazuje skutočné, výdavky spojené s výkonom osobnej asistencie má nulové.

Účtovníčka predo mnou účtovala minulý rok príjmy z osobnej asistencie v JÚ ako "Predaj výrobkov a služieb", t.j. automaticky ich zahrnula do príjmov zo živnosti, pritom výkon osobnej asistencie živnosťou nie je. V daňovom priznaní tým pádom vôbec nefigurovali v príjmoch podľa §6 ods. 2 písm. b) a teda boli zahrnuté aj v príjmoch pre výpočet poistných odvodov na nasledujúce obdobie. Myslím, že toto je úplne zle.
wallie
01.03.11,17:38
úplne zle to nie je lebo aj osobní asistenti majú príjem podľa §6 a sú teda povinní platiť odvody, majú povinnú registráciu na DÚ a pridelené DIČ, takže podľa mňa účtovníčka postupovala správne, len v daň. priznaní treba príjmy rozdeliť potom do dvoch skupín oddelene, z čoho bol v akej výške, výdavky môže uplatniť žiaľ len jedným zo spôsobov, preto treba zvážiť či nie je výhodnejšie dať paušál 40% u oboch typov príjmov, alebo či sa viac oplatí dať výdavky skutočné
Kája.
01.03.11,19:22
Z príjmov z osobnej asistencie sa neplatia odvody.
wallie
01.03.11,19:34
aha tak potom sa ospravedlňujem,...
ani teraz po novom? od 1.1.2011? ja som v tom že odvody do ZP je teraz povinný platiť každý kto má pridelené DIČ,dosť sa to tu písalo v súvislosti aj s prenájmom, u odvodov do SP si nie som istá
Kája.
01.03.11,19:40
Príjmy z osobnej asistencie sa nepovažujú ani na účely sociálneho poistenia ani na účely zdravotného poistenia za príjem zo zárobkovej činnosti
jeso
11.03.11,21:48
môžem poprosiť o radu
je potrebné doložiť k DP doklad o výške peňažného príspevku na osobnú asistenciu / potvrdenie je vydané na meno užívatela osobnej asistencie /
niekde na porade som našla príspevok, že treba priložiť aj zmluvu o výkone osobnej asistencie - len ten príspevok nejako neviem nájsť ...
dakujem
jeso
11.03.11,22:45
môžem poprosiť o radu
je potrebné doložiť k DP doklad o výške peňažného príspevku na osobnú asistenciu / potvrdenie je vydané na meno užívatela osobnej asistencie /
niekde na porade som našla príspevok, že treba priložiť aj zmluvu o výkone osobnej asistencie - len ten príspevok nejako neviem nájsť ...
dakujem

už som to našla , len pre potvrdenie...

Re: Daň z príjmu osobného asistenta
osobná asistencia patrí pod § 6 odsek 2 písm. b
v tabuľke č. 1 je to riadok 6
ako uvádza Timka DP FO B, lebo OA má pridelené DIČ, prikladá sa
potvrdenie o príspevku na osobnú asistenciu

vid príspevok : http://www.porada.sk/1347011-post10.html