Mickya
09.12.05,11:43
Prosím, môžete sa niekto vyjadriť k tomuto odseku? - § 19 ods. 6 (z. o DPH).
Prišlo mi totižto písomné vyjadrenie z daňového úradu k tomuto §, že ak vystavím zálohovú faktúru dňa 23.9.2005, tak vtedy mám odviesť DPH, pretože v tento deň požadujem od dotyčného zákazníka platbu. Podľa mňa je to blbosť a DPH odvádzam až dňom vyhotovenia faktúry al. dňom prijatia platby - podľa toho, čo nastane skôr. Prosím, aký máte na to názor Vy? Myslím si, že ja postupujem správne.
ďakujem
renča1
09.12.05,10:48
daňová povinnosť nastáva dňom prijatia platby na tvoj účet alebo prijatá platba v hotovosti , týka sa to vyúčt.faktúry k dph, čiže k uhradenej zál.fa.
Ak máš na mysli konečnú faktúru už s dodaním tovaru , služieb tak daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru , služieb.
Tweety
09.12.05,10:49
Prosím, môžete sa niekto vyjadriť k tomuto odseku? - § 19 ods. 6 (z. o DPH).
Prišlo mi totižto písomné vyjadrenie z daňového úradu k tomuto §, že ak vystavím zálohovú faktúru dňa 23.9.2005, tak vtedy mám odviesť DPH, pretože v tento deň požadujem od dotyčného zákazníka platbu. Podľa mňa je to blbosť a DPH odvádzam až dňom vyhotovenia faktúry al. dňom prijatia platby - podľa toho, čo nastane skôr. Prosím, aký máte na to názor Vy? Myslím si, že ja postupujem správne.
ďakujem

AK vystavíš fa, vzniká Ti dodanie,teda povinnosť odviesť DPH. ;)Týka sa to komisionárskej zmluvy.
Fany
09.12.05,10:59
Mickya predsa jasne píše že vystaví zálohovú faktúru. Postup je takýto:
Vystaví sa ZF a odošle zákazníkovi. Na nej DPH nieje. Keď ju tento uhradí, následne sa z tejto faktúry urobí rozúčtovacia, kde sa jasne rozpíše výška DPH a deň zdanit.plnenia je deň úhrady ZF. Aj keby sa tovar dodal neskôr a potom vystavila ostrá faktúra (vlastne už nulová) deň zdan plnenia je aj tak ten deň úhrady. Keby bol na ostrej FA doplatok, DPH len z tohto doplatku by išiel do DPH dňom vystavenia ostrej faktúry.
Treba sa odvolať voči rozhodnutiu DÚ. Nemajú pravdu. Aspoň podľa mňa.
Mickya
09.12.05,10:59
Mne vlastne ide o to, že ja som 23.9.2005 vystavila zálohovú faktúru (ktorou požadujem úhradu), nie ostrú faktúru. Služba bude poskytnutá až po úhrade zálohovej faktúry.
Mne len ide o to, že podľa mňa DÚ napísal blud, že vystavením zálohovej faktúry mi vzniká daňová povinnosť. - či sa nemýlim...
Mickya
09.12.05,11:00
Fany, všimni si ten čas...
ďakujem
renča1
09.12.05,11:01
Mne vlastne ide o to, že ja som 23.9.2005 vystavila zálohovú faktúru (ktorou požadujem úhradu), nie ostrú faktúru. Služba bude poskytnutá až po úhrade zálohovej faktúry.
Mne len ide o to, že podľa mňa DÚ napísal blud, že vystavením zálohovej faktúry mi vzniká daňová povinnosť. - či sa nemýlim...

Tak to teda je blud.
Fany
09.12.05,11:02
Super, čo sme spriaznené duše? Tak vidíš, daj na mňa.

Ešte sa spýtam, na základe čoho ti prišlo takého vyjadrenie DÚ? Iba tak, alebo na základe nejakej kontroly?
Jana Acsová
09.12.05,12:44
No mám za to, že v tomto prípade postačuje nesprávnym smerom naformulovať otázku a dostávate sa do pozície komisionára a v tom prípade by DÚ malo pravdu. Doporučujem dobre nadefinovať všeobecné obchodné podmienky a overiť si zmluvné podmienky s osobou, od ktorej služby obstarávate (vieme, že sa jedná o webhosting ... alebo niečo podobné), aby bolo zrejmé, kedy váš dodávateľ službu poskytuje - dodáva ... Nesprávnou argumentáciou sa veru môžete podľa môjho názoru dostať do dôkaznej núdze v prípade tlaku DÚ na posun vzniku daňovej povinnosti.
Mickya
09.12.05,13:18
No mám za to, že v tomto prípade postačuje nesprávnym smerom naformulovať otázku a dostávate sa do pozície komisionára a v tom prípade by DÚ malo pravdu. Doporučujem dobre nadefinovať všeobecné obchodné podmienky a overiť si zmluvné podmienky s osobou, od ktorej služby obstarávate (vieme, že sa jedná o webhosting ... alebo niečo podobné), aby bolo zrejmé, kedy váš dodávateľ službu poskytuje - dodáva ... Nesprávnou argumentáciou sa veru môžete podľa môjho názoru dostať do dôkaznej núdze v prípade tlaku DÚ na posun vzniku daňovej povinnosti.
AVO, ďakujem za reakciu, ale naozaj si ma dostala do pomykova, pretože v zákone je písané, že daň. povinn. vzniká dňom vyhotovenia faktúry, ktorou požadujeme úhradu, nie je tam spomínaný iný doklad okrem faktúry, je tam spomínaná len faktúra.
Jana Acsová
09.12.05,13:20
AVO, ďakujem za reakciu, ale naozaj si ma dostala do pomykova, pretože v zákone je písané, že daň. povinn. vzniká dňom vyhotovenia faktúry, ktorou požadujeme úhradu, nie je tam spomínaný iný doklad okrem faktúry, je tam spomínaná len faktúra.Nakoľko sa nestretávame na Porade prvýkráthttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif viem aké služby poskytujete. Viem, že tam môže nastať problém v prípade nesprávnej argumentácie z vašej strany a rovnako viem, že k tlaku zo strany DÚ môže dôjsť. Zdôrazňujem, že vo vašom prípade je to aj o hre na slovíčka, aby ste si obhájili svoj postup.
Mickya
09.12.05,13:46
Ešte doplním:
my síce máme podpísanú s hlavným správcom zmluvu, ale tiež je pre mňa táto skutočnosť problematická, pretože si myslím, že zmluvu majú podpísať 2 strany, ale táto je podpísaná v originále len nami, my sme ju odoslali hlavnému správcovi domén a ten ju už nepodpisuje, ale poslal nám len e-mailom vyrozumenie, že nám prideľuje číslo registrátora, tzv. identifikátor.