asopro
01.02.11,19:38
Po rozvode mi určil súd počas leta 7 dní súvisle styk s dcérou -má 6 rokov. Chcem ju zobrať na dovolenku k moru, moja exmanželka s tým nesúhlasí. Ako mám postupovať? Má právo mi určiť, kde s ňou pôjdem? Ak sa nedohodneme, mám sa obrátiť na súd? Pojednáva o tom dáky zákon?
Vdaka za radu!
Mária27
01.02.11,19:19
§ 35 zákona č. 36/2005 o rodine hovorí o podstaných veciach pri výkone rodičovských práv, kedy musí prísť k dohode rodičov alebo k rozhodnutiu súdom. Príkladmo je uvedené vysťahovanie dieťaťa do cudziny, čo nie je vycestovanie na dovolenku.

§ 35
Rozhodovanie súdu pri nezhode rodičov

Ak sa rodičia nedohodnú o podstatných veciach súvisiacich s výkonom rodičovských práv a povinností, najmä o vysťahovaní maloletého dieťaťa do cudziny, o správe majetku maloletého dieťaťa, o štátnom občianstve maloletého dieťaťa, o udelení súhlasu na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a o príprave na budúce povolanie, rozhodne na návrh niektorého z rodičov súd.
asopro
02.02.11,08:23
Takze priamo o dovolenke ten zakon nepojednava? A ak exmanzelka nebude suhlasit s dovolenkou v zahranici, to mam ziadat cestou sudu? Pripadne mam skusit mediatora? Kazdopadne vdaka za radu.
Mária27
02.02.11,08:52
Takze priamo o dovolenke ten zakon nepojednava? A ak exmanzelka nebude suhlasit s dovolenkou v zahranici, to mam ziadat cestou sudu? Pripadne mam skusit mediatora? Kazdopadne vdaka za radu.
Máš právo zobrať dieťa na dovolenku bez akéhokoľvek zvolenia kohokoľvek. Si jeho rodič. Rešpektuj len obmedzenia doteraz stanovené súdom.
asopro
02.02.11,09:11
Jasne. Problem je ale napriklad s pasom. Cez tyzden dcerku nemam, takze ju na policiu zobrat nemozem, cez vikendy pas nevybavim. Ako matku donutim, aby ho vybavila a dala mi ho pocas dovolenky?
Opat vdaka za odpoved
Chobot
02.02.11,09:12
Po rozvode mi určil súd počas leta 7 dní súvisle styk s dcérou -má 6 rokov. Chcem ju zobrať na dovolenku k moru, moja exmanželka s tým nesúhlasí. Ako mám postupovať? Má právo mi určiť, kde s ňou pôjdem? Ak sa nedohodneme, mám sa obrátiť na súd? Pojednáva o tom dáky zákon?
Vdaka za radu!

V tejto súvislosti som si spomenul na film Taken (slov. názov 48 hodín). Tam matka potrebovala súhlas exmanžela na to, aby ich dcéra mohla vycestovať do Európy. To je ale americké právo, u nás podľa mňa nepotrebuje rodič súhlas druhého rodiča na to, aby mohol s ním vycestovať na dovolenku. Najmä nie vtedy, keď ho má v tom čase v opatere - čo budú robiť počas tých 7 dní je jedno - má ju proste zverené do opatery, tak nech sa o ňu stará.
bubkoch
02.02.11,09:12
Máš právo zobrať dieťa na dovolenku bez akéhokoľvek zvolenia kohokoľvek. Si jeho rodič. Rešpektuj len obmedzenia doteraz stanovené súdom.

jasne ... to je to tvoje pravo na papieri ... ale ty zaplatis dovolenku, pride den D odchodu a ex ti dieta nevydá, lebo nesuhlasi ... a mozes si so svojimi §§§ piskat ...
ak raz nesuhlasi so zahranicnou dovolenkou, neurobis s tym vobec nic, aj ked pravo je na tvojej strane, staci ze v den D pojde k lekarovi lebo v noci zakašlalo a je nepostihnutelna
asopro
02.02.11,09:33
Ved to... Aj ked - ak by uz bola dcerka nachystana, ze ide a tesila sa, to by jej zas matka neurobila. Kazdopadne taham za kratsi koniec, robim stale ustupky, alimenty platim viac, ako mam urcene... Uz sme par mesiacov fungovali ozaj v pohode, ale teraz sa zas "zasprajcla"
Mária27
02.02.11,09:48
Podľa § 24 zákona o rodine môžeš požiadať aj o striedavú starostlivosť, napr. navrhnúť, aby si mal dieťa jeden týždeň v mesiaci.
Zároveň môžeš predbežným opatrením (§ 75 obč. súdneho poriadku) žiadať, aby ti bola zverená na týždeň na dovolenku. Súd bude zisťovať aj želanie dieťaťa a bude brať do úvahy jeho sklamanie v prípade nepovolenia. Súd by mal rozhodnúť do 7 dní.

§ 24 ZR
(2) Ak sú obidvaja rodičia spôsobilí dieťa vychovávať a ak majú o osobnú starostlivosť o dieťa obidvaja rodičia záujem, tak súd môže zveriť dieťa do striedavej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov, ak je to v záujme dieťaťa a ak budú takto lepšie zaistené potreby dieťaťa. Ak so striedavou osobnou starostlivosťou súhlasí aspoň jeden z rodičov dieťaťa, tak súd musí skúmať, či bude striedavá osobná starostlivosť v záujme dieťaťa.

§ 75 OSP
(5) Ak súd rozhoduje o návrhu na nariadenie predbežného opatrenia podľa § 76 ods. 1 písm. b), rozhodne najneskôr do siedmich dní od doručenia návrhu, ktorý má náležitosti podľa odseku 2. ... Uznesenie o predbežnom opatrení uvedenom v tomto odseku je vykonateľné dňom jeho nariadenia.

§ 76
(1) Predbežným opatrením môže súd nariadiť účastníkovi najmä, aby
b) odovzdal dieťa do starostlivosti druhého z rodičov alebo do starostlivosti toho, koho označí súd;
Mária27
02.02.11,10:59
... a mozes si so svojimi §§§ piskat ...

Nežiarli na moju lásku, márne je to ...:---