papulisko
01.02.11,20:49
Ahojte, potreboval by som poradiť ohľadom refakturácie. Jedná sa o to, že zamestnanec realizuje v mesiaci služobné cesty pre účely klienta, na ktorých samozrejme má rôzne výdavky (hotel, parkovné, letenky,...). Zamestnanec si zostaví vyúčtovanie pracovnej cesty, ku ktorému priloží kópie dokladov. Jedná sa o kópie z dôvodu, že originály týchto dokladov sa posielajú klientovi, ktorému sa refakturujú - takto to klient požaduje (tieto doklady sú priložené k refakturačnej faktúre, na ktorej sú okrem refakturovaných položiek aj odvedené výkony samozrejme). Jedná sa mi o zaúčtovanie jednak vyúčtovaní cestovných príkazov
- mám to zaúčtovať normálne do nákladov, aj keď nemám originály dokladov, ktoré sú ako podklad k vyúčtovaniu pracovnej cesty ? A s tým súvisiaca refakturačná faktúra bude účtovaná do výnosov ?
- mám to zaúčtovať cez súvahové účty ako refakturáciu cez iné pohľadávky/záväzky ? A refakturačná faktúra bude znižovať tieto pohľadávky/záväzky z refakturácie ?
Je problém, keď sa budú položky účtovať do nákladov na základe kópií dokladov keď proti tomu bude refakturačná faktúra s účtovaním do výnosov ? Lebo spoločnosť, ktorej zamestnanec realizuje tieto služobné cesty by bola radšej, keby sa to účtovalo výsledovkovým spôsobom.
Vďaka za radu
Rozalka
01.02.11,20:05
Zamestnanec vykonáva tieto služby V MENE a NA ÚČET odberateľa?
Ak im odovzdá doklady na výdavky, to si môže ešte raz niekto uplatniť do nákladov ... pre odberateľa sú nákladom naše služby, pre nás sú nákladom cestovné výdavky. Určite by som im originály nevydala.
papulisko
01.02.11,20:25
jedná sa o to, že je to pre mňa nový klient, a len sa informuje. momentálne to má takto nastavené. ako sa s tým vysporiadať, v prípade, že nebudú ochotní zmeniť, že originály pôjdu za klientom ? dá sa to účtovať súvahovo ?
Rozalka
03.02.11,18:36
To záleží od toho, aká je odpoveď na moju prvú otázku.