branoke
01.02.11,20:20
Dobrý deň prajem.
Prosím, poradí mi niekto ? Mojej mame prišla výzva od nejakej novovzniknutej firmy, ktorá vraj prevzala akúsi pohľadávku voči mojemu otcovi. Pravdepodobne sa jedná o akýsi dlh z tzv. kupónovej privatizácie. Uvádza sa tam rozhodnutie okresného súdu KE II z roku 1997 o povinnosti zaplatiť sumu 1400.-sk. O nejakom súdnom rozhodnutí sme nemali ani poňatia. Otec zomrel v roku 2000 a do dnešných dní nás nikto nekontaktoval ohľadom predmetnej veci. Pred pár dňami nám došlo na otcove meno oznámenie o postúpení pohľadávky a výzva na úhradu od firmy, kt. tú pohľadávku prevzala. V obchodnom registri figuruje ani nie jeden rok. V dnešnej dobe podvodov kde sa len dá, máme obavu, o čo sa jedná a či si niekto môže robiť nárok na sumu, ktorá za tie roky narástla rádovo cca 5 násobne. Uvádzajú tam povinnosť splatiť dlh i dedičom a potom klasické bu-bu-bu o exekúcii a možnom náraste dlhu. Podotýkam, že list s výzvou nebol doporučený. To ma zaráža. Nejaká neznáma firma chce po nás peniaze. Čo s tým ? Vie mi niekto poradiť ? Mama by to rada rýchlo zaplatila, ale ja sa obávam podvodu. Čosi som čítal o premlčacej dobe, vzťahuje sa na takýto prípad ? Ako prípadne premlčaciu dobu uplatniť ?
Ďakujem
B.J.
bubkoch
01.02.11,19:55
su dva typy názorov na tento problem:
A. akykolvek dlh, ktory vyrobil porucitel za svojho zivota, je mozne vymahat od dedicov
B. vymahat od dedicov je mozne len taky dlh, ktory bol predmetom dedicstva a je uvedeny v osvedcení o dedicstve

zastancovia A. uvadzaju na svoju obhajobu obciansky zakonnik:
Prechod dlhov
§ 470

(1) Dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou.
(2) Ak je viac dedičov, zodpovedajú za náklady poručiteľovho pohrebu a za dlhy podľa pomeru toho, čo z dedičstva nadobudli, k celému dedičstvu.

zastancovia B. zvyknu na svoju podporu uvadzat obciansky sudny poriadok

§175x ods. 1 OSP
(1) Ak sa objaví po právoplatnosti uznesenia, ktorým sa konanie o dedičstve skončilo, alebo po vydaní osvedčenia o dedičstve (§ 175zca) nejaký poručiteľov majetok, prípadne aj dlh, súd na návrh (§ 42 ods. 3 a § 79 ods. 1 a 2) vykoná o tomto majetku konanie o dedičstve. AK SA OBJAVI IBA DLH poručiteľa, konanie o dedičstve sa NEVYKONA.

preco by potom OSP explicitne uvadzal, ze konanie sa nevykona, ked by ziadne konanie nebolo potrebne (a mal platit bod A) ?

tak neviem ako to je ... :)
Mária27
02.02.11,08:49
Dobrý deň prajem.
Uvádza sa tam rozhodnutie okresného súdu KE II z roku 1997 o povinnosti zaplatiť sumu 1400.-sk. O nejakom súdnom rozhodnutí sme nemali ani poňatia. Otec zomrel v roku 2000 a do dnešných dní nás nikto nekontaktoval ohľadom predmetnej veci. B.J.
Od rozhodnutia súdu prešlo viac ako 10 rokov, možno sa dovolať premlčania pohľadávky. Aj keby otec pohľadávku neskôr znovu uznal, znova by začala plynúť 10-ročná premlčacia doba - ale aj od roku 2000 je už viac ako 10 rokov.

Oznámte im, že pohľadávka je premlčaná.

Občiansky zákonník
§ 110

(1) Ak bolo právo priznané právoplatným rozhodnutím súdu alebo iného orgánu, premlčuje sa za desať rokov odo dňa, keď sa malo podľa rozhodnutia plniť. Ak právo dlžník písomne uznal čo do dôvodu i výšky, premlčuje sa za desať rokov odo dňa, keď k uznaniu došlo; ak bola však v uznaní uvedená lehota na plnenie, plynie premlčacia doba od uplynutia tejto lehoty.

§ 111

Zmena v osobe veriteľa alebo dlžníka nemá vplyv na plynutie premlčacej doby.